AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

đurđa 1

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
mozes li objasniti taj odbitak pretporeza? hvala!!!




Ja sam se ugodno iznenadila...jeste da sam pala jer nisam znala ogovor na jedno pitanje ali totalno sam zblokirala.

moze li netko objasniti taj odbitak pretporeza? hvala!!!


Pretporez-središnje obilježje sustava poreza na dodanu vrijednost
-svaki izlazni porez na dodanu vrijednost kod poduzetnika koji obavlja isporuku dobra ili obavlja uslugu je pretporez(ulazni porez na dodanu vrijednost) kod poduzetnika koji prima isporuku dobra ili usluge
-odbitkom pretporeza oporezivanje porezom na dodanu vrijednost svodi se na oporezivanje samo dodane vrijednosti koju su poduzetnici dodali u svakoj od faza proizvodno-prometnog ciklusa
-pravo na odbitak pretporeza imaju poduzetnici, porezni obveznici koji obavljaju isporuke dobara i usluga uz ispunjenje uvjeta propisanih za odbitak pretporeza, putem odbitka pretporeza, oporezivanje se svodi na oporezivanje dodane vrijednosti u svakoj fazi proizvodno-prometnog ciklusa
-poduzetnik može odbiti pretporez samo kad postoji račun s posebno iskazanim iznosom poreza na dodanu vrijednost i ako je isporuka dobra i obavljene usluge izvršena prema poduzetniku

eto tako sam ja to sebi objasnila :)
 

mape5

Super Moderator
moze li mi, molim vas, netko odgovorit na pitanje INDIREKTNO PROGRESIVNO OPOREZIVANJE???
ovak, imaš u skriptama, a ja čak ugulam pitanje u google i tamo ti se može svašta otvoriti ;)
A ovo je iz neke skripte tu sa foruma, ne znam koja je i ne garantiram da je to točno, provjeri u svakom slučaju ;)

.) PROGRESIVNE POREZNE STOPE (progresivna porezna tarifa)
S povećanjem porezne osnovice povećava se i porezna stopa. Što je viša porezna osnovica, to je porezna stopa veća. Razlikuje se ravnomjeran (linearan), ubrzan i usporen rast progresivnih stopa.
a) ravnomjeran porast – usporedno s povećanjem porezne osnovice u istom odnosu se
povećava i porezna stopa;
b) ubrzani porast – porezne stope kod jednog promatranog poreznog oblika rastu brže
od porasta porezne osnovice;
c) usporen porast – ako je porast visine progresivnih poreznih stopa sporiji od porasta
porezne osnovice.
Progresivno oporezivanje se može obaviti na 2 načina: direktna i indirektna progresija.
a) direktna progresija – 2 varijante: puna i raščlanjena progresija.
- puna – porezna se stopa utvrđena za određeni porezni razred
primjenjuje na cjelokupan iznos porezne osnovice u
tom razredu;
- raščlanjena – povećana se porezna stopa primjenjuje samo na
uvećani dio osnovice u tome razredu, a ne na njezin
cjelokupni iznos.
b) indirektna progresija – način progresivnog oporezivanja pri kojem se progresivne
stope ne vide izvana, pa se takvo progresivno oporezivanje
zato i zove prikrivenim.
Zbog određenih odbitaka od osnovice (npr. egzistencijalni minimum) pri oporezivanju npr. dohotka poreznih obveznika primjenom proporcionalnih poreznih stopa, učinak je isti kao da je porez na cjelokupni iznos (bez odbitka) plaćen primjenom progresivnih poreznih stopa

Ja sam si skinula skripte Mijatović i Arbutina, učit ću samo po tome i molit Boga da budem kod njih na jesen!
+ pitanja cindori :S, ak ja to riješim ... isss
 

Mali medo

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zna li netko odgovore ne ova pitanja?:
1. pravna osnova ovrhe
2. tko provodi upravnu kontrolu proračuna
3. objasni indirektnu regresiju
4. porez na promet nekretnina - objasni

čula sam da prof. Cindori nema svoja pitanja već da otvara udžbenik i tako pita. jel to istina ili su samo glasine?
 

Saraa

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može please pomoć, iz čega učit financiranje prije nego se sazna kod koga samo a da nije knjiga ?
 

Vugra

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
iz skripte od 127 str(ako me sjecanje dobro sluzi) . To je ona najveća,to si zabrij da je knjiga,procitaj,oznaci si definicije i podjele-nauci,i savjet ,isprinaj si odma pitanja od nekog od profesora, cisto da vidis kaj je najbitnije . U toj velikoj skripti ti je opširnije napisano i objasnjeno. Oznaci u skripti ta pitanja(od bilo kojeg prof) i to nauci bas ko vodu pit odma. I da prvo,si ispravi stope poreza i to kaj se mijenjalo(sve to upisi u google i tam je). I kad saznas kod kog si,onda sam po njegovim pitanjima.
 

KRISTINA06

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da se pohvalim, pooooooooooooolozila foinancije kod Arbutine!!! :) postavlja samo pitanja koja se nalaze u njegovoj skriptu s pitanjima, nista izvan toga.
 

pigetic

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da se pohvalim, pooooooooooooolozila foinancije kod Arbutine!!! :) postavlja samo pitanja koja se nalaze u njegovoj skriptu s pitanjima, nista izvan toga.
meni Arbutina nije ostao u ugodnom sjecanju a i po pricama mi se ne svida.Mozes bit vrhunski strucnjak za financijsko i porezno pravo ali to ne znaci da si i vrhunski profesor kad se radi o pristupu studentima na ispitu.Rusio me jer nisam ucio i bubao po njegovoj skripti nego sam opsirno po knjigama,a frenda koji je ucio troduplo manje po skripti i vikend prije bio vani nagradio s tricom.fala kozmickoj pravdi da postoji i drugi profesor pa sam 2tj kasnije kod Mijatovica odgovarao za 4
 

Apex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
sutra bi trebo prijavit komisiju iz ovog predmeta..s obzirom da je nisam još dosada niti jednom prijavljivo ne znam koja je procedura..moram kupit uz prijavnicu još neki papir..jel tak il?
 

mape5

Super Moderator
zna li netko odgovore ne ova pitanja?:
1. pravna osnova ovrhe
2. tko provodi upravnu kontrolu proračuna
3. objasni indirektnu regresiju
4. porez na promet nekretnina - objasni

čula sam da prof. Cindori nema svoja pitanja već da otvara udžbenik i tako pita. jel to istina ili su samo glasine?
istina, otvori knjigu i pita :S ja pala danas kod nje, pitala je porezni postupak, plaćanje poreza na nasljedstva, kad drugostupanjsko tijelo poništava akt...
pomaže al...:unsure:

sutra bi trebo prijavit komisiju iz ovog predmeta..s obzirom da je nisam još dosada niti jednom prijavljivo ne znam koja je procedura..moram kupit uz prijavnicu još neki papir..jel tak il?
na stranicama veleučilišta imaš obrazac koji moraš isprintati popuniti i uz prijavnicu donjeti u referadu

iz skripte od 127 str(ako me sjecanje dobro sluzi) . To je ona najveća,to si zabrij da je knjiga,procitaj,oznaci si definicije i podjele-nauci,i savjet ,isprinaj si odma pitanja od nekog od profesora, cisto da vidis kaj je najbitnije . U toj velikoj skripti ti je opširnije napisano i objasnjeno. Oznaci u skripti ta pitanja(od bilo kojeg prof) i to nauci bas ko vodu pit odma. I da prvo,si ispravi stope poreza i to kaj se mijenjalo(sve to upisi u google i tam je). I kad saznas kod kog si,onda sam po njegovim pitanjima.
trebaš znati porezni postupak, državni proračun, ovrhe ...

iz skripte od 127 str(ako me sjecanje dobro sluzi) . To je ona najveća,to si zabrij da je knjiga,procitaj,oznaci si definicije i podjele-nauci,i savjet ,isprinaj si odma pitanja od nekog od profesora, cisto da vidis kaj je najbitnije . U toj velikoj skripti ti je opširnije napisano i objasnjeno. Oznaci u skripti ta pitanja(od bilo kojeg prof) i to nauci bas ko vodu pit odma. I da prvo,si ispravi stope poreza i to kaj se mijenjalo(sve to upisi u google i tam je). I kad saznas kod kog si,onda sam po njegovim pitanjima.
uz to preporucam opći porezni zakon, mene je pitala da pojednostavnim članak 74. tog :confused2: zakona. toga nema u skripti niti u pitanjima
 

Apex

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel ovo vrijedi za inpekcijski nadzor il je to staro?

Nalog se dostavlja poreznom obvezniku, i to u pravilu velikom poreznom obvezniku 30 dana prije početka nadzora, a svim ostalim poreznim obveznicima 15 dana prije početka nadzora. Porezni obveznik ima pravo u roku od 8 dana od primitka naloga podnijeti prigovor na vrijeme nadzora u dostavljenom mu nalogu.
 

malacale

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim vas jel mi netko moze napisati sto je to novo sto se izmjenilo u gradivu da si znam nabaviti materijal,,,inace ucim po skriptama od Mijatovica i Arbutine...mada pise da su promjene vec ubacene ne znam dali moram posebno skidati ovrsni zakon ili sto vec sto se mjenjalo...pa plz ako mi netko od vas kolega moze napisati sto to tocno i gdje mogu nabaviti materijal...tnx unaprijed!!
 

filip01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kakva je cindori, kako se kod nje ulazi(po abecedi ili kako ko dođe), jesu njezina pitanja dosta za prolaz, neki kažu da te pita samo osnovo, a neki da ide ful detaljno po cijeloj knjizi, što je točno ?
 

Sara1987

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
tko je bio sad prošli rok kod cindorii??? koja je pitanja pitala?? :)) hvalaaa

kakva je cindori, kako se kod nje ulazi(po abecedi ili kako ko dođe), jesu njezina pitanja dosta za prolaz, neki kažu da te pita samo osnovo, a neki da ide ful detaljno po cijeloj knjizi, što je točno ?
ovak, ja ću ti reć ono kaj sam ja vidjela...slušala sam njen ispit, tj zapravo sam bila kod nje na ispitu pa sam odustala i slušala dalje :) ne pita ništa teško, osnove osnova, a knjigu otvori da se podsjeti kaj da pita :) ja učim po mijatovićevoj skripti ali sam skinula pitanja od cindori, i uglavnom je to sve isto...

evo pitanja: proračunska načela, proračunske stalne rezerve, vrste državnog proračuna, funkcije državnog proračuna, proračunsko pravo, struktura prihoda državnog proračuna, faze izvršenja državnog proračuna, obilježja porezna na promet, podjela poreza na promet, posebni porezi na promet (trošarine), obilježja pdv-a, 3 vrste oslobođenja od pdv-a, metoda izračuna pdv-a, oblici pdv-a, predmet oporezivanja kod pdv-a, sustav mirovinskog osiguranja, sudske pristrojbe, subvencije, doprinosi, pristojbe, inspekcijski nadzor, ovrha nad pokretnina i nekretninama, koje pokretnine ne ulaze u ovrhu, ovrha, postupci u svezi s ovrhom, poticaji u ulaganju, javni prihodi, oslobođenja od plaćanja pristojbi, javnobilježnička pristojba, upravni spor i tko odlučuje o njemu, tko odlučuje o žalbi, načela poreznog postupka, mjesna i stvarna nadležnost, obustava kod ovrhe i odgoda, izvanredna pravna sredstva, tijela u žalbenom postupku, postupak pred 1. stupanjskim tijelom, postupak pred 2. stupanjskim tijelom, drugi dohodak, dohodak od nesamostalnog rada, porezni obveznik, dohodak od samostalnog rada, osobni obuhvat kod PDOH, sintetički i analitički PDOH, teorije o dohotku, tehnike naplate PDOH, prirez, osobni odbitak, izvori dohotka (samo nabrojati), predujam poreza na dohodak od nesamostalno rada, obveznik PDOB, kad fizička osoba plaća PDOB, načela oporezivanja po wagneru, porezna evazija, prevaljivanje poreza (osobito bočno), karakteristike poreza, financijski plan, indirektna i direktna progresija, porezi, kumulativni učinak i kako se izbjegava, jednofazni porez na promet, teorije o prevaljivanju poreza, metoda parifikacije, metode utvrđivanja porezne osnovice, vrste poreznih stopa, tko inicira donošenje proračuna, apsolutna progresija, imovinski porezi, signalno djelovanje poreza, svrha oporezivanja, pokazatelji porezne snage,
 

Mirela9

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prošla kod Arbutine, malo je ekcentričan, al opet mi je bolji od Lugarić i Cindori, mislim da je nabitnije da nekaj pričas, pošto me je malo primila trema odgovarala sam sa dosta zastajkivanja, pa išla od početka uglavnom nije bilo onak kak sam htjela, al opet je vidio da ipak znam nesto i evo prolaz
pitanja:
pretporez
žalba kada se zamjenjuje kada odbija, to je pitao bas svakoga uglavnom sve o žalbi
mjenjanje i poništavanje u vezi s upravnim sporom, vrlo često pitanje
druge je pitao izračun pdv, porezne stope kod poreza na dohodak, koje je prvostupanjsko tijelo (porezna uprava) od toga koji dio porezne uprave jesu prvostupanjska tijela...uglavnom to bi bilo to
 

peroz

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Zna netko odg. na ova pitanja, hvala !

Kaj je 1 stupanjsko, a kaj 2 stupanjsko tjelo, njihova def. šta su ?
1 stup. tijelo je porezna uprava , e sad, koji dio od porezne uprave je 1 stup. tijelo ?
Izračuun Pdv ?
Kad fiz.osoba moze postat obveznik poreza na dobit ?
Obnova postupka ?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks