AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

vibica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jaoooo ja sam kod Jasne Bogovac...ne znam što da mislim o tome...
uff ne znam ni ja šta da ti kažem :D
imaš na par zadnjih stranica pitanja koja ona vrti, ali ide dosta u detalje tako da preporučam neku bolju skriptu ili čak i knjigu. odgovoriš si na to i štrebanje.
sretno! ;)

Ljudi jel još uvijek Arbutina vrti ista pitanja ili se nesto promijenilo, i jel još vrijedi ona skripta od 20 i nes str za prolazak??:D
Arbs vrti ista pitanja. Ja sam učila po ovoj skripti, i to prvih xy pitanja, nisam sve... i posrećilo mi se :D
Svakako stisni i nauči to, mislim da je kod njega najlakše položiti. Pogotovo sad kad nema Mijatovića..
Sretno i tebi! :)
 

danchika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel moze netko napisat od koje do koje str se uci iz knjige Fin.pravo i fin.znanost? Od javnih prihoda sve ili neka poglavlja jer pocetak je zapravo povijest i ne mogu naci gdje je u knjizi Osnove javnog finan.prava EU.
Hvala onome ko zna!
 

vibica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel moze netko napisat od koje do koje str se uci iz knjige Fin.pravo i fin.znanost? Od javnih prihoda sve ili neka poglavlja jer pocetak je zapravo povijest i ne mogu naci gdje je u knjizi Osnove javnog finan.prava EU.
Hvala onome ko zna!
1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.

(II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 49.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).

Izvoliš :)
 

danchika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.

(II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 49.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).

Izvoliš :)
Joj e za ovo ti moram platit kavu ! Fakat si se potrudila, hvala puno!
 

beatgormit

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel bio netko u pon kod Arbutine? Kako je bilo i koja su pitanja bila?
Pitanja koja sam imao:

Osnovica PDV
Koje naknade ulaze, a koje ne ulaze kod isporuka dobara i obavljenih usluga
Kako je organizirana Porezna uprava
Koja su ovlaštenja poreznih tijela (naplata, razrez poreza...)
Ovlaštenja prvostupanjskih tijela povodom žalbe (odbaciti, izmijeniti)
Pretporez (tko kome odbija...)
Izdaci kod dohotka od nesamostalnog rada
Tuzemna poslovna jedinica i u kojem obliku može biti (sjedište, poslovnica, podružnica, trgovina, rudnik, gradilište)
 

LuckyIvana

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
JASNA BOGOVAC-iako sam prošla kod prof Bogovac, topli savjet je da ju zaobiđete ukoliko niste jako jako dobro sve naučili, jako detaljno ispituje, vrlo važan joj je porezni postupak na tome se izgleda najviše pada, ma u biti njoj je sve bitno, dakle iz svake cjeline se mora znati što pita, ukoliko se ne zna onda dodatno postavlja pitanja vezanu za tu cjelinu i onda fino odgovorite sve točno i dobro iz pdv-a, proračuna, poreza a na poreznom postupku zakažete i jedva dobijete 2 a u sebi se nadate kako ste super to sve odradili...
pitanja od danas:
progresivna i regresivna stopa, I st. tijelo - odbacivanje žalbe, II stupanjsko tijelo - odbijanje žalbe, zastare, subvencija, proračunska načela, dohodak od kapitala, proračunska načela, zapisnik o poreznom nadzoru, subjektivni i objektivni porez, proračunsko načelo specijalizacije, prigovori - sve o njima što se zna...

sretno svima kod nje, jer nema izvlačenja za 2...što više potpitanja postavlja kao da ti pomogne toliko odmogne jer tada skuži koliko si učio...
 

mape5

Super Moderator
dal netko zna gdje se nalazi rebalans proračuna???,,, ili da mi napiše definiciju??
rebalans proračuna zapravo ne postoji u sadašnjem važećem Zakonu o proračunu. to riječ koja se koristi za balansiranje rashoda unutar proračunske glave i na razini države. Inače rebalans su ti izmjene i dopune proračuna, a sve u svezi proračuna ti je u Zakonu o proračunu. Mislim da ti je to najbolje pročitati. Inače u Ministarstvu financija uopće neprihvaćaju izraz
rebalans :)
 

miška

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Složila bi se sa kolegicom gore vezano uz Jasnu, profesorica je veoma detaljna, koliko sam skužila daje po pitanje iz svake cjeline, ako ne znate, onda Vam postavlja dopunska, ali to je već minus. Temeljita i detaljna, znači morate baš znati i kužiti to što pričate. Ponudi Vam da zapišete pitanja, pa neke natuknice, ako Vam je naravno tako lakše odgovarati.
Jučer nas je cca 15 bilo kod nje i mislim da je prolaznost bila veoma mala. Kolege su bili kod nje i po 45 minuta i bez prolaza.
 

blondy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
koji su točni nazivi tijela koja rješavaju u upravnom postupku???
Carinsko-upravni postupak u prvom stupnju vodi Carinska uprava, a u drugom stupnju Samostalna služba za drugostupanjski upravni postupak Ministarstva financija. Unutar te Samostalne službe je ustrojen Odjel za porezni postupak i Odjel za carinski postupak.
Nadležno drugostupanjsko porezno tijelo je Samostalna služba za drugostupanjski upravni postupak koja ima 2 odjela – Odjel za porezni postupak i Odjel za carinski postupak. Samostalna služba za drugostupanjski postupak je ustrojstvena jedinica Ministarstva financija koja rješava o žalbama protiv upravnih akata Porezne uprave, Carinske uprave i Financijske policije.
Prvostupanjsko tijelo je Porezna uprava, a drugostupanjsko Samostalna služba za drugostupanjski postupak.

Ovo sam uspjela nać, nadam se da će ti biti od pomoći.
 

maja iva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudi jel netko bio danas na usmenom kod Arbutine? Koja su bila pitanja?
Porezne stope u RH, kakvo je to oporezivanje
Načelo proračunske spec.
Obnova postupka (rokovi, kad je do 3 god.)
Izvanredni pravni lijekovi
Povremeni obveznici pdv-a
Tko su obveznici pdv-a
Raščlanjena direktna progresija
DRugostupanjski sud...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks