Kako je otprilike izgledao ispit u 12mj.:
Prof.: Tri faze menadžerskog pristupa, kad počinje prva? KRAJEM 19st.
Kroz koju državu pratimo razvoj menadžer. pristupa? SAD
3E na hrvatskom? DUŠ
Na čemu je naglasak u prvoj fazi- 2xpitala (mislim da traje do 1930.g.)? UČINKOVITOSTI
U drugoj fazi dominira djelotvornost ali ni učinkovitost nije zapostavljena.
Teoretičari se bave podjelom rada ali to nije najbitnije jer to je samo princip, način rada (važno po joj reći da je naglasak u prvoj fazi na učinkovitosti).
Po njoj Fayol važniji od Taylora.
Nabrojat par načela od onih 14? Po njoj najbitnije načelo autoriteta (do dan danas) jer tko ima najviše ovlasti treba biti i najodgovorniji, linija odgovornosti ne smije puknuti!
Po noj jako bitan Gulick, dobro znat PODSCORB- 2x pitala. ( i na eng. i hrv.), te razlike u odnosu na Fayolovu podjelu (što je dodano/maknuto).
Vrhunac menadžerskog pristupa?- 2xpitala, BROWNLOW COMITTEE (dobro znat)- tko je sačinjavao i što je time utemeljeno do danas u SAD-u? Prvi put je formalno određena organizacija vlasti s menadž. perspektive, da su agencije preustrojene u ministrastva/departmente i to ostalo do danas; veće ovlasti predsjednika, veći br. osoblja, da se ured za proračun, odbor za nacionalne resurse (ne odnosi se na ljude već druge resurse) i uprava za drž. službenike pripoje izvšnom uredu, i važno reći da se išlo za poboljšanjem komunikacije.
Čime se bave u drugoj fazi? Promjene usmjerene na financiranje, ULJP te implementaciju i evalvuaciju?
Implementaciju i naročito evalvuaciju u detalje znat- 2xpitala! Da su dvije vrste evalvuacije u odnosu na vrijeme provođenja? FORMATIVNA- evalvuacija za vrijeme implementacija kako bi se proces implementacije poboljšao i SUMATIVNA- provodi se u postimplementacijskoj fazi, otud i naziv.
Nabrojat neke od modela koji se služe evalvuacijom? Prof je provela kod nas kontrolirani eksperiment- uspoređivala je općinu pod posebnom državnom skrbi sa onom koja to nije ali joj je vrlo slična (bitno da su ljudi eksperimentalne skupine što sličniji ljudima s kojima se uspoređuju tj. kontrolnoj skupini).
Podjela po Nasholdu i Mccourtu?- 2x pitala, dobro znat! Koji se poklapaju- Washingtonski i britanski tj. reći da je proširena verzija.
U režim privatizacije – 2x pitala (iz fusnote str.76) uključen i N. Zeland, a MbyR Norveška i Finska.
Gdje je bilo najviše privatizacije? To je iz tablice str.85- Istočnoj Europi točnije bivšem DDR-u, tj. zemljama kojima se to nametalo!
Tko je poticao neoliberalne ideje- tržišnu ideologiju u V.Britaniji? M. Tacher.
Posljedice privatizacije na makro i mikro razini? Str.92.
Paradoksi vezani uz regulaciju? 2xpitala- da je osoblje u regulatornim agencijama uzeto iz kompanija koje se reguliraju, da je kod nas regulacija usljedila nakon privatizacije umjesto prije!
4 načela dobrog upravljanja?-2xpitala
Capacity building?- što je to i koja tri načela obuhvaća (to nisam baš polovila).
Javno-privatno partnerstvo- 2xpitala, važno reći da je nadišlo ugovorni odnos jer se temelji na SURADNJI. I neki primjer pitala u Švicarskoj o kontroliranom uzgoju krava, da se sve prati od hrane, uzgoja, do dućana, svi uključeni i zadovolnji, da to super funkcionira po njoj.
Kako se naziva j-p partnerstvo u V.Britaniji? – 2x pitala: treći val privatizacije.
Po njoj je koncesija jednaka privatizaciji jer da se daje na predugi rok npr. 30god..
I na kraju konstatirali, malo ona malo mi, da je Hrvatska potpisivanjem sporazuma sa MMF-om prihvatila Washingtonski model što je u suprotnosti sa socijalnom pravdom. Granice između privatne i javne sfere moraju ponovno postati jasne.
Te tri faze (za koje je pitala od kad do kad svaka traju- nisam sigurna za svaku pojedinačno ali sve počinje krajem 19st. i završava 70/80-tih, neodređeno je odgovorila)odnosi se na prvi dio knjige, a od 73str. ne ulazi u to, već su to REFORME postojećeg i postignutog do tada.