AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

xxxx

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. doprinosi
-jedan od finan.instrumenata prikupljanja javnih prih. koji se razlikuju od poreza i pristrojbi. visina dopr ovisi o izdacima i troškovima države.razlikuju se od poreza po tome što obv dopr. imaju neposrednu korist od rada držv. ubrajaju se u parafiskalna davanja, znači tereti se određeni krug obv koji su povezani zajedničkim interesom.

2. pristrojbe
-naplaćuju se za usluge koje država čini fiz. osobama. obv. pristrojbe su fiz i pr osobe.pristrojbe su protunaknada za učinjenu uslugu drž.

3.upr. spor
-oblik sudske kontrole pojedinačnog upr akta. cilj je zaštita objektivne zakonitosti i subjekt. prava građana. o njemu odlučuje upr sud RH koji se sastoji od 3 suca.

4.porez na promet
-putem PNP se smanjuje kupovna moć fiz osoba. osnovica opozerivanaj može biti PNP na vrijednost i PNP na količinu. jednofazno, svefazno, višefazno oporezivanje.

5.vrste pdv-a
-proizvodni (iz Po se izuzimaiznos od nabave kap. dobara i amortizacije što nije u skladu sa načelima gosp poslovanja.
-potrošni (iz PO se izuzima iznos utrošen za nabavu sredstava od dr poduzetnika.
-dohodovni (osim izuzimanja vrijednosti iz PO. izuzima se i amortizacija kap. dobara.

6.vrste drž. proračuna
-nacionalni-nema pr karakter, sadrži prih rash ne samo javnog sekrota nego i dr sektora gosp (podute. domaćinstvo)
-redovni/izvanredni prorač.
-dvogodišnji/višegodišnji
cilkični- ravnotežu treba postići u jednom ciklusu, ne u 1god.
-aneksni-donosi parlament, predviođaju se prih rash jav sektora za obavljanje javnih djelatnosti.
-autonomni-utvrđivanje plana prih rash javnih ustanova koji obavljaju jav djelat., razlikuju se od aneksnog jer ih donosi drž organi.

7.ciljevi oporez.
-kod nekih oporez niuje samo dovoljno htjeti nego i posjedovati sredstva za postizanje tih ciljeva. treba voditi računa 1 porezom može ostvariti više ciljeva, da s e1 cilj može ostvariti različitim porezima i da se 1 cilj može ostvariti i putem drž mjera, ne samo oporez.

8. načela oporez.
-u kojoj mjeri je izgrađen porezni sustav na tim ačelima i da li osigurava i omogućuje ostv određenih ciljeva drž. ovise o mjestu i vremenu u kojima se primjenjuju. na njih utječe gops razvijenost, struktura gosp...

9.načela oporez po Wagneru
-9 načela-> 4 grupe
I. finan-politička načela (izdašnost, prilagodljivost)
II.ekonoms-politič načela (izbor poreznog izvora, izbor por oblika)
III.socijalno polit ( sveobuhvatnost, ravnomjernost oporezivanja)
IV.porezno tehnička (određenja por obv, ugodnost plaćanja, jeftinoća poreza)

10.prirez
-finan instrument kojim se prikupljaju sredstva za finan lokalnoh rashoda, osnovica plaćanja prireza je plaćen porez..prirez je zapravoi porez na već plaćeni porez. zakonom o finan jed lokalne samouprave i uprave je doneseno da grad čiji br stanovnika premašuje 40.000, obvezuju se za plaćanje dodatnog plaćanja poreza, odnosno prireza. obv prireza su fiz osobe koje ostvaruju dohodak u RH te je obv porza na dohodak..u Zg iznosi 18%.

11. direktna i indirektna progresija
-to su načini progrogresivnog oporez. kod direktne prog postoje dvoije varijante: puna progres i rasčlanjena prog. puna progresija znači da se PS primjenjuju na cjelokupan iznos u određenom razredu..rasčlanjena progres- PS se primjenjuju samo za uvećani dio PO, ne na sve dijelove.

12. tri vrste oslobođenja kod pdv-a.
-1. propisivanje oslobođenja bez prava na odbitak pretporeza
2. propisivanje oslobođenja s parvom na odb pretporeza.(nulta stopa)
3.propisivanje posebnih postupaka oporez tzv.",malih poduzetnika"

13.porezna utaja
-plačanje poreza smanjuje ekon moć obv. to je razlog zbog kojeg obv. želi izbjeći poreznu obvezu. AKTIVNO izbj (obv. svjesno želi izbjeći por obvezu, prikazivanjem netočnih podataka; PASIVNO izbj ( uhodavanje novih poreza, neznaje i nedovoljna informiranost obveznika). zakonita evazija (obv. mijenja mjesto boravka,npr obavljanja djelatnosti kako bi se smanjio porezni teret, smanjenjem potrošnje, porezno opterečenje je niže za por. obv. čiji proizvodi prolaze manji br oporezivih faza proiz ciklusa. nezakonita evazija/utaja-potpuna utaja (obv ne prijavljuje cjelokupan iznos ostvarenog dohotka, prihoda...)

BIT ĆE JOŠ..:)
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja s usmenog kod profesora Arbutine 01.06.
Odgovarale su samo četri cure, a i pitanja su im bila skoro ista pa ih nema puno, ali evo:

I.
1. Što je osnovica poreza na dodanu vrijednost? Kako je definirana naknada? Što ulazi u naknadu, a što ne ulazi?
2. Stope poreza na dohodak u Hrvatskoj?

II.
1. Što je osnovica poreza na dodanu vrijednost? Kako je definirana naknada? Što ulazi u nju, a što ne? Koja ključna vrijednost ne ulazi u naknadu? (To ih je sve 4. pitao)
2. Što je predporez?
3. Koje je prvostupanjsko tijelo u poreznom postupku? Koja su ovlaštenja tog tijela povodom žalbe?
4. Što je proračunska dvanaestina?

III.
1. Opet osnovica pdv-a i ostalo...
2. Koje je prvostupanjsko tijelo u poreznom postupku i koja ovlaštenja ima?
3. Stope poreza na dohodak u Hrvatskoj? Kako se utvrđuje iznos osnovice na koji se primjenjuje stopa od 15%?
4. Kako djeluje direktna rasčlanjena progresija, a kako puna? Koje su razlike?
5. Uvijeti za odgodu ovrhe?

IV.
1. Tko je obveznik PDV-a?
2. Izdatci kod utvrđivanja dohodka kod nesamostalnog rada? (Izdatci = obvezni doprinosi)
3. Koje je drugostupanjsko tijelo u poreznom postupku? Iz kojih razloga će odbaciti žalbu, a kada će ju odbiti?
4. Stope poreza na dohodak u Hrvatskoj (u postotcima i iznosu kuna)
5. Direktna rasčlanjena progresija? Po čemu se razlikuje od pune?
MOŽEŠ LI MI NAPISATI OVO PITANJE UVEZI NAKNADE??? ( što je, što ulazi u nju, a što ne, koja ključna vrijednost ne ulazi u nju) i kako se utvrđuje iznos osnovice na koji se primjenjuje stopa 15% ( porez na dohodak )
 

Leptiric_20

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
EJ ljudi!ja sam u srijedu kod prof. Lugarić...priznajem nisam baš učio.
Ima neko koji savijet za nju na koje gradivo da se fokusiram ili neka pitanja bar ?plz
THANKS! :laughing:
evo ja imam s foruma svrstano po profesorima:

MIJATOVIĆ
ne pita carine i banke
Važno proračun i pdv

Javni prihodi, porezi, porezna terminologija
Porezne stope, načela oporezivanja
Ciljevi oporezivanja, načela ugodnosti plaćanja poreza
Porezna utaja, prevaljivanje poreza
Porez na promet-obilježja,podjela
Obilježja PDV-a – prednosti stope vrste
Porezni obveznik, trošarine, doprinosi
Proračun, funkcije državnog proračuna-vrste
Proračunsko pravo, načela proračuna, kontrola proračuna
Financijski plan, subvencije, dotacije
Mirovinsko osiguranje u hrvatskoj. Stupovi
Kumulativni učinak-kako se izbjegava i kod kojeg poreza se javlja
Povrat u prijašnje stanje
Indirektna i direktna progresija
Bađanja kod pdv-a, metoda izračuna pdv-a
Kako se oporezuje drugi dohodak
Proračunske rezerve, financijski plan, porezna utaja
Nulta stopa pdv-a,oslobađanja od pdv-a
Prirez-kad kupuješ prvi stan el postoje oslobođenja
Ovrha na porkretninama i nekretninama
Kakakteristike poreza, dohodak od samostalnog rada
Kontrola proračuna
Porezna evazija
Bočno prevaljivanje poreza
Isporuka dobarai usluuga u tuzemstvu
Minimalna porezna osnovica dv-a
Porezno savjetništvo
Proračunska dvanaestina-proračunska načela
Kriza socijalnog sustava


ŠIMOVIĆ


Sve o proračunu
Izravni i neizravni porezi
Wagnerovo ančelo
Porezna osnovica
Dohodak od nesamostalnog rada
Prirez
Porezni sustav tipa ovrha
Inspekcijski andzor
Porezno savjetništvo
Pravni lijekovi


TEREZA LUGARIĆ

Ovrha – pravni temelj, postupak
Subjektivno i objektivno neto načelo
Obveznik poreza na dobitr
Nerezident
Sve o proračunu
Nadzor i inspekcijiski nadzor
Tehnike naplate poreza
Subjektivno neto načelo, osnovica pdv-a
Prevaljivanje poreza
Porez na dohodak, posredni porezi-nabrojati
Dohodak od imovine i imovinskih prava
Tehnike naplate poreza
Vlastita potrošnja.oporezivanje
Ovlasti prvostupanjskog i drugostupanjskog tijela
Sve o žalbi
Vrste progresije
Što se smatra izdacima od dohotka od nesamostalnog rada
Koji su dobrovoljni doprinosi
Uvijeti za pretporez
Načini zaduživanja lokalnih zajednica i ančela pod kojima se zadužuije
Metoda parifikacije, paužalno oporezivanje
Osobni odbitak ili neoporezivi dio dohotka, drugi dohodak
Porez na dodanu vijednost kojim se načelu oporezuje
Tehnike naplate poreza na dohodak, obnova postupka
Porezna prijava
Prebivalište, uobičajeno boravište
Pdv
Posredni porezi


ARBUTINA

Ovršna isprava, postupci u svezi isprave te pretpostavke zua odgodu
Ciklički proračun, stope poreza na dohodak
Predmet oporezivanja kod pdv-a
Oporezivanje vlastite potrošnje
Osnovica kod pdv-a, Pretporez, metoda izračuna pdv-a
Indirektna progresija, ukidanje i poništavanje prava nadzora
Nečaelo proračinske specijalizacije
Koje su činjenice potrebne za nastanak obveze na pdv
Žalba sve
Upravni spor, štos ud utvrđuje riješenjem
Važno-proračunske dvanaestine
Izdaci od nesamostalne djelatnosti i sve o njima
Mirovinski stup-jako važno
Dodatno osiguranje
Organizacija porezne uprave
Prvostupanjski tijelo
Obustavai odgoda, poništavanje i ukiddanje
Kako djeluje porezna uprava
Tko ej poduzetnik
Obveznik pdv-a
Kako se utvrđuje dohodak u slučaju otuđenja nekretnine
Širi proračunski transferi
Metoda izbjegavanja dvostrukog oporezivanja
Progresija
Ovlaštenje drugostupanjskog tijela
6 razloga ništavosti
Tehnike naplate poreza na dohodak po odbitku
Što znači da je porez nedestiniran
Indirektno progresivno oporezivanje



SONJA CINDORI

Metode izračuna poreza
Drugi dohodak, koja tijela riješavaju u povodu žalbe
Upravni spor i koje odluke sud donosi
VAŽNO pdv, porez na dohodak dobit evazija poreza proračun ovrha
Prevaljivanej poreza
Prvostupanjsko i drugostupanjsko tijelo
Porezne stope
Tko donosi a to inicira donošenje proračuna
Kumulativni učinak
Načela prethodnog odobrenja kod proračuna
Metoda preglednosti proračuna
Zaklonita porezna evazija
Ciklički proračun
Načela inspekcijskog andzora
Razlika proračuna i proračunskog plana
Stopa poreza na promet kod nekretnine
Ovrha oblici obustava načela
Razlika između komunalne naknade i komunalnog doprinosa
Tkos u obveznici komunalne naknade
Progresivne porezne stope
Što znalči proračunsko načelo prethodnog odobrenja
Nabrojat izvanredna pravna sredstva kod poreznog postupka
Što je bruto svefazni porez na promet
Tkos u porezni obveznici poeza na dohodak i dobit
Destinirani porezi
Zakonita evazia
Razlika između pristojbi i poreza
Derivatnost poreza
9 načela oporezivanja
Vrste prihoda, podjela poreza, porezne stope, inspekcijski nadzor
Načelo preglednosti proračuna, odobni dohodak
PDV prednsti i emtode izračuna
Prirez tko je obveznik tko je uvodi
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
1. NAKNADE??? ( što je, što ulazi u nju, a što ne, koja ključna vrijednost ne ulazi u nju)
2. kako se utvrđuje iznos osnovice na koji se primjenjuje stopa 15% ( porez na dohodak )
3. kriza soc. osiguranja/sustava
4. regresivni učinak ( kod kojeg poreza se javlja, što je, kako se do njega dolazi, kako se izbjegava )

JEL TO NETKO ZNA??? pliisssss
 

apostolka

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel netko zna odg na pitanje Sto je regresivni ucinak i kad do njega dolazi? please :(

Kriza osiguranja kada su rashodi za usluge veci nego je prihod od doprinosa.Rjesava se vecom participacijom gradana u cijeni usluge,smanjenjem kruga usluga,reformom osiguranja,svrsihodnijim trosenjem sredstava te poticajem privatnih osiguranja za pojedine slucajeve.
 

archi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
MOŽEŠ LI MI NAPISATI OVO PITANJE UVEZI NAKNADE??? ( što je, što ulazi u nju, a što ne, koja ključna vrijednost ne ulazi u nju) i kako se utvrđuje iznos osnovice na koji se primjenjuje stopa 15% ( porez na dohodak )
Na žalost, nisam ti uspjela zapamtiti odgovore.. Jedino što se sjećam da je ova ključna vrijednost koja ne ulazi u naknade pretporez...
 

apostolka

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
1. NAKNADE??? ( što je, što ulazi u nju, a što ne, koja ključna vrijednost ne ulazi u nju)

U naknadu ulazi sve ono sto je isporucitelj dobara i usluga primio za isporuku od primatelja,umanjeno za pdv.
Znaci ulaze troskovi isporuke dobara i usluga,troskovi prijevoza te ostali troskovi vezani za prijevoz,trosarine...

U naknadu ne ulaze snizenja cijene i popusti koji su odobreni kupcu pri izdavanju racuna,prolazne stavke-sve ono sto je zaracunato za neku drugu osobu,a ne primatelja,iznosi od osiguranja za slucaj nezgode,iznosi naknade stete primljeni za sanaciju stete od elementarne nepogode,primici iz proracuna kao premije i poticaji.

Vlatka a moze li mi reci gornju i donju granicu poreznog opterecenja?:proud:
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
bila danas kod mijatovića i prošla!!! ;)
pitanja su bila: nulta stopa pdv-a, obveznik poreza na dobit, žalba, tko odlučuje o žalbi, drugi dohodak ( uglavnom se fokusirao na pdv i dohodak )

sorry apostolka nisam vidjela da si nešto napisala
 

Dane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
PITANJE : Prva knjiga, ona deblja (mislim.., neda mi joj se niti ime navodit) ima 429 str. za naučit ??? :shocked::shocked::shocked: Mislim ja sam u šoku !!! I još plus ova druga knjiga nekih 300-tinjak str. (to niti nisam precizno išla računat!) :shocked: ??? Ja sam si to tek sad išla zbrajat...i ostadoh paf :shocked: !!! Jesam ja to možda nešto krivo shvatila, izračunala, zabunila se :confused2::blushed::confused2: , molim vas razuvjerite me:crying2:(!!!) ???

A, ja si mislila mizernu sociologijicu ostavljat za 2. godinu :rolleyes: :shocked: ..., ma čini se meni da ću se ja radije sa sociologijom pozabavit...

I još jedno pitanje: što znači kod "Hrvatskog fiskalnog sustava" (naziva knjige) na onom popisu literature dio: "-financijsko pravo, posebni dio" , jel to naslov (ja nemam takav naslov kjnige !), što to znači ?? Možda ja nemam to 4. izdanje koje bi trebalo biti ili što (ne mogu naći, nigdje mi na knjizi (kopirana je) ne piše koje je izdanje) ??? Godina mi štima 2004. !

Ajde molim vas, tko me skužio što sam ja sad sve ovdje izverglala neka pomaže ako zna !!! :blushed::laughing::happy:

Unaprijed zahvaljujem ! :happy:
Bok! Možda ovo u nastavku pomogne...
FINANCIRANJE JAVNE UPRAVE
( DRUŠTVENO VELEUČILIŠTE, UPRAVNI SMJER)
OBVEZNA ISPITNA LITERATURA (od ispitnog roka u VELJAČI 2009.)
1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.
(II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 49.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).
2. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ. H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ:
Hrvatski fiskalni sustav – financijsko pravo, posebni dio, 4. izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2004. (ne treba učiti od str. 8. do 29. (prirez treba!!!) i od str. 31. do 40. -porez na dohodak i porez na dobit uče se po Zakonima).
3. Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04.) i Zakon o porezu na dobit (Narodne novine, br. 177/04.).
DOPUNSKA ISPITNA LITERATURA (za bolju ocjenu!!!) : Preostali dijelovi navedenih izvora u obveznoj ispitnoj literaturi.
P.S. Sretno sa ''sociologijicom'' !!!
 

Željkica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Klarah nemoj se bojati...skini skripte iz skriptarnice, u njima imaš sve! jedino pogledaj u Zakonima koji su novi doneseni (možeš ih izvaditi na nn.hr) kaj se promijenilo-tipa dohodak-nije više 1600,nego 1800 itd. proći ćeš ziher, ako čitaš to sa razumijevanjem-usporedi si situacije ,npr.doprinosi, sa stvarnim životom i lakše ćeš shvatiti. istina, ima i dosta pojmova koja ćeš ipak morati naštrebati. Ponavljam-skripte su stvarno jako dobre. Savjet svima: kada vidite kod koga polažete-bazirajte se samo na pitanjima koja postavlja taj prof.(prelistajte postove-ljudi su ih pisali) i tih par dana zagrijte stolicu samo po tim pitanjima! Sretno svima!!!

Pitanjca: dali izvanredni MORAJU imati seminar da bi (nakon svih položenih ispita) upisali 2.godinu, koliko ih treba biti, iz kojih se predmeta mogu pisati i općenito kakva je procedura...help!
 

Paulina

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja iz Financiranja sa zadnjeg roka pa ako mogu nekomu pomoci sretno!
Predmeti PDV-a?
Vlastita potrošnja?
Indirektna metoda PDV-a?
Direktn raščlanjena progresija?
Stopa poreza na dohodak?
Kakva je stopa kod nas?
Porez po odbitku?
Paušalno oporezivanje?

Rebalans u proračnu?
Vrste inspekcijskog nadzora?
Predporez?
Sretno svim na sljedecem roku!
 

joe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
položio kod cindori 06.06. uzima obje knjige i traži pitanja po sadržaju knjige, pokušava iz tebe izvući sve što znaš, bila je ok
pitanja: stope poreza na dohodak, porez na promet,poticaji i subvencije, ovrha-tko vrši, inspekcijski nadzor, kod pdv povoljnost za poduzetenike...
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam hrvatski fiskalni sustav učila iz skripte koju sam skinula to na forumu(ima oko 50str s tim da sam nešto i preskočila)

a financijsko pravo i financijska znanost sam učila po knjizi

trebalo mi je oko 3 tjedna ali radila sam si mentalne mape pa mi je to jako pomoglo, i učila sam s razumijevanjem, a i od prije sam nešto znala, ostalo mi je od srednje što smo učili a i mama mi je knjigovođa pa me ona nešto naučila prije a što nisam znala mi je objasnila
mislim da mjesec dana za učenje i tjedan za ponavljanje je ok, ako se primiš toga kak se spada
ja sam naravno 2 dobila, za više se moraš više potruditi :)
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na veliki hamer papir sam napisala glavni pojam, npr. posredni porezni, onda sam to razgranala na sve posredne poreze i onda opet o svakom porezu nešto, kao stablo
puno lakše mi je bilo tako zapamtiti, pogotovo jer je kod poreza sve dosta slično
dosta mi je ostalo od toga dok sam si ti crtala/pisala a i lakše je ponavaljati tako
probaj, ja u početku nsiam znala kako bi krenula i kak to ide ali kad lreneš doći će ti sve samo do sebe :)
 

maja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel netko zna kolika je razlika uciti sad po novoj literaturi?? ja sam do sad ucila po staroj a sad bi trebala koliko cujem po novoj.. dal je velika razlika i dal je gradivo puno drugacije i opsirnije? i ove skripte koje su tu u skriptarnici dali su to iz nove knjige?
 

Marinica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel netko zna kolika je razlika uciti sad po novoj literaturi?? ja sam do sad ucila po staroj a sad bi trebala koliko cujem po novoj.. dal je velika razlika i dal je gradivo puno drugacije i opsirnije? i ove skripte koje su tu u skriptarnici dali su to iz nove knjige?
kažu ljudi da nije puno drugačija a sad točno nebih znala.. skripte su pisane po staroj
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel netko zna kolika je razlika uciti sad po novoj literaturi?? ja sam do sad ucila po staroj a sad bi trebala koliko cujem po novoj.. dal je velika razlika i dal je gradivo puno drugacije i opsirnije? i ove skripte koje su tu u skriptarnici dali su to iz nove knjige?
u novoj litereturi su ti dodana neka poglavlja, i neke sitne izmjene su naprevljene, tipa toga da kod stopa pdv-a nema više luksuznih stopa, i tako još neke stvari...:shocked:
 

kikica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Cindori pita 4-5 pitanja za neku minimalnu ocjenu i treba se znati dobro i to je to. Ja sam pala kod nje ali vjerojatno nije tako losa kad znas ali eto mene je pitala pitanja koja nisam znala i ja sam pala.
 

Prčiguz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze li mi koja dobra duša objasnit malo o prvostupanjskom i drugostupanjskom tijelu u povodu žalbe, onak u kratkim crtama.. jer vidim da je to ucestalo pitanje
unaprijed zahvaljujem
 

Leptiric_20

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
moze li mi koja dobra duša objasnit malo o prvostupanjskom i drugostupanjskom tijelu u povodu žalbe, onak u kratkim crtama.. jer vidim da je to ucestalo pitanje
unaprijed zahvaljujem
prvostupanjsko tijelo žalbu može odbaciti ili uvažiti i izmjeniti rješenje, ako niti to onda bez odgode žalbu i spis predaje drugostupanjskom tijelu na rješavanje.
Drostupanjsko tijelo može žalbu odabciti kao nedopuštenu, izjavljenuu od neovlaštene osobe. Može je odbiti kao neosnovanu. može žalbu uvažiti i poništiti rješenje u cijelosti ili djelomično.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks