AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ja se stvarno ispričavam kaj opet tražim pomoć, ali ova moja skripta je katastrofaaaaa, a do knjiga nemogu... MOLIM VAS da mi pomognete... na neka od ovih pitanja nemam odgovore, a neka su mi nerazumljiva pa vas molim da mi odgovorite onak kak ste vi naučili... ( to su pitanja koja pitaju na usmenom ) UNAPRIJED HVALA ONOM TKO MI POMOGNE...

1. KAD ŽALBA NIJE ODGODIVA
2. DOPRINOSI ZA SOC. OSIGURANJE
3. AKO SE INSPEKCIJSKI NADZOR NE VRŠI KOLIKO JE ROK
4. ŠTO SE PODRAZUMIJEVA POD INSPEKC. NADZOROM KOD POREZNOG OBVEZNIKA
5. UGROŽAVANJE SVRHE INSPEKC. NADZORA
6. ŠTO ZNAČI POREZ NA TERENU
7. NAČELA ZADUŽENJA DRŽAVE
8. GRANICE ZADUŽENJA
9. STOPE PDV-A
10. AKO PODUZETNIK KUPI POSLOVNI PROSTOR DA LI PLAĆA PDV
11. PREDNOSTI PRETPOREZA
12. 4 EKONOMSKO-POLITIČKA NAČELA
13. U SKLADU KOJEG POREZA SE GOVORI O ONTENCIJAMA PREVALJIVANJA POREZA PDV-A PRED DRUGIM OBLICIMA PROMETA
14. UVJETI ZA POREZNOG SAVJETNIKA
15. RAZLIKA IZMEĐU PREBIVALIŠTA I BORAVIŠTA
16. KADA SU PRIVATNE OSOBE OBVEZNICI PDV-A
17. RAZLOZI ZA OPOREZIVANJE TRGOVAČKIH DRUŠTVA
18. POREZNI TRETMAN RASPODJELJENE DOBITI TRGOVAČKOG DRUŠTVA
19. PLAĆANJE PREDUJMA POREZA NA DOBIT
20. NAČELO OPOREZIVANJA NETO DOBITI
 

Leptiric_20

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Katedra za financijsko pravo
i financijsku znanost




FINANCIRANJE JAVNE UPRAVE
( DRUŠTVENO VELEUČILIŠTE, UPRAVNI SMJER)



OBVEZNA ISPITNA LITERATURA (od ispitnog roka u VELJAČI 2009.)


1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.

(II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 49.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).

2. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ. H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ:
Hrvatski fiskalni sustav – financijsko pravo, posebni dio, 4. izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2004. (ne treba učiti od str. 8. do 29. (prirez treba!!!) i od str. 31. do 40. -porez na dohodak i porez na dobit uče se po Zakonima).

3. Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04.) i Zakon o porezu na dobit (Narodne novine, br. 177/04.).

DOPUNSKA ISPITNA LITERATURA (za bolju ocjenu!!!) : Preostali dijelovi navedenih izvora u obveznoj ispitnoj literaturi.
 

nikita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi!
što se tiče onih zakona, dal to dave na ispitu il više temelje pitanja na knjigama???
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej ljudi!
što se tiče onih zakona, dal to dave na ispitu il više temelje pitanja na knjigama???
više ti se temelji na knjigama, meni na usmenom nije postavio niti jedno pitanje iz zakona, a ni curama koje su bile samnom...
iz zakona si samo nauči drugi dohodak, jer to fakat pitaju, pogotovo mijatović...:dry:
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Što se tiće osobnog obuhvata poreza na dohodak, da li tu treba samo reći da se djeli na sadržajnu i formalnu dimenziju ili još nešto ??

Na pitanje kako se povećava i kako se smanjuje osobni odbitak te koliko iznosi u RH te zašto, dal bi bio ovo točan odgovor???

– tuzemnim porez. obveznicima se ostvareni dohodak umanjuje za osnovni osobni odbitak 1.500 kn mjesečno
- umirovljenicima se priznaje osobni odbitak u visini ukupne mirovine u porez. razdoblju najviše do 2.550 kn mjesečno
( NEZNAM ODGOVORIT NA OVO "ZAŠTO" )

- tuzemni porez. obveznici mogu odbiti osobni odbitak od:
0,4 osnovnog osobnog odbitka za uzdržavanje članove uže obitelji i bivšeg bračnog druga za kojeg plaća alimentaciju 600 kn
0,42 osnovnog osobnog odbitka za 1. djete 630 kn
0,59 osnovnog osobnog odbitka za 2. djete 885 kn
0,84 osnovnog osobnog odbitka za 3. djete 1.260 kn
1,17 osnovnog osobnog odbitka za 4. djete 1.755 kn
5,00 za 10. djete 7.500 kn
0,25 za osobe s invaliditetom
- inozemni porez. obveznici mogu odbiti osobni odbitak i plaćene doprinose za zdrastveno osig. u tuzemstvu do visine propisanih doprinosa posloprimca i poslodavca

- tuzemnim porez. obveznicima osobni odbitak se uvećava za:
- iznose plaćene za zdrastveno osig. ako drugačije nisu osigurani do visine propisanog obveznog doprinosa za zdrastveno osig. koje plaćaju poslodavac i posloprimac
- iznos stvarnih troškova zdrastvenih usluga i nabavku ortopedskih pomagala ( najviše 12.000 kn godišnje ) pod uvjetom da nisu podmireni iz osnovnog, dopunskog ili prvitnog zdrastvenog osig.
- ulaganja na ime kupnje ili gradnje stambenog prostora ( do 12.000 kn )
- iznos u visini 50% plaćene najamnine za potrebe stanovanja ( podstanari, do 12.000 kn )
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
pa šta nije osobni odbitak kod nas za tuzemne porezne obveznike 1800 kuna?
a ovo sve ostalo, mislim da ti ne pitaju toliko u širinu, pita samo koliko iznosi taj osobni odbitak...
bar ja tako mislim :)
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
vidjela sam tu na forumu da pitaju to pitanje ( kako se povećava i kako se smanjuje osobni odbitak te koliko iznosi u RH te zašto ) pa me zanimalo dal je ovo kaj sam napisala točno...
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
1. obvezni fondovi ( dal bi to možda bili izvanproračunski ili proračunski ili opet neki treči.. ??? )
2. što znači porez na terenu
3. kad su privatne osobe obveznici PDV-a ( svašta sam našla, ali privatne osobe ne )
4. uvjeti za poreznog savjetnika ( našla sam nešto o poreznom savjetništvu, ali uvjete ne.. ?? )
5.prednosti pretporeza
6. ako poduzetnik kupi poslovni prostor da li plaća PDV
7. stope PDV-a ( tu lekciju uopće nekužim )
8. plaćanje predujma poreza na dobit
9. porezni tretman raspodjele trgovačkih društva
10. načelo oporezivanja neto dobiti
11. oporezivanje dohotka
12. izvori oporezivog dohotka
13. zašto se kaže da je porez od nesamostalnog rada najvažniji porez na dohodak
14. kod kojeg se poreza javlja regresivni učinak

jel netko možda zna odgovore na ovo... ??
 

xxxx

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej vlatkap ja izlazim na sad ovaj rok...
osobni odbitak je iznosio 1800kn..te je sad na izglasan novi koji iznosi 1600kn..

da li se mozda vec zna raspored odgovaranja? da li je vec stavljeno na oglasnu plocu??
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ĆM ti je na gornjem gradu, Ćirilometodska :happy:
a jooooj jel možda znaš malo pojasnit kak doć do toga???

EJ ljudi!ja sam u srijedu kod prof. Lugarić...priznajem nisam baš učio.
Ima neko koji savijet za nju na koje gradivo da se fokusiram ili neka pitanja bar ?plz
THANKS! :laughing:
Lugarić-paušalno oporezivanje,drugi dohodak,osobni odbitak ili neoporezivi dio dohotka direktna progresija(načela),kojem se načelu oporezuje porez na dodanu vrijednost,prebivalište,uobičajeno boravište,samostalna služba za drugostupanjski upravni postupak,prvostupanjsko i drugostupanjsko,imovinsko pravo,tužba ovrha,tehnika naplata poreza na dohodak,stvarnoostvareni dohodak,posredni porezi,prisilnost poreza,progresivne stope,godišnji obračun proračuna,izvori oporezivog dohotka,predmet oporezivanja kod pdv-a,faze izvršenja proračuna,izdaci dohotka od nesamostalnog rada,faze prevaljivanja poreza,kojoj fazi se javlja konačni platac poreza predmet oporezivanja kod pdv-a,porezna osnovica,nova faza-prvo princip oporezivanja,prirez
objektivno neto načelo,odgodu ovrhe i prigovore kod inspekcijskog nadzora
- prirez
- budžet
- žalba
- izvanredna pravna sredstva (mene je pitala obnovu postupka)
- načini financiranja lokalnih jedinica
- subjektivno netto načelo
- inspekcijski nadzor
- ovrha
- porezne stope
- porezna prijava
kompenzatorna i apsolutna(prava)progresija,načini utvrđivanja porezne osnovice,metoda parifikacije, godišnji obračun proračuna, drugi dohodak, izvori dohotka, osobni odbitak kod poreza na dohodak. Napomena za one koji tek počinju učiti:traba jako temeljito proučiti :OPĆI POREZNI ZAKON, ZAKON O POREZU NA DOHODAK I POREZU NA DOBIT, PDV i DRŽAVNI PRORAČUN
glavna obilježja poreza, originarni i derivativni porez, ovrha, subjektno netto načelo, osobni odbitak kod dohotka, platni razredi u postocima kako su podijeljeni, rebalans proračuna.
Ovlasti prvostupanjskog i drugostupanjskog tijela kod ovrhe;
Pravni temelj ovrhe(isprave);
Pretpostavke za ovrhu; dohodak od otuđenja nekretnina;
Obveznik poreza na dobit;
Žalba;
Vrste progresije;
stope poreza na dohodak;
Što se smatra izdacima kod dohotka od nesamostalnog rada;
do kojeg ukupnog iznosa se mogu priznati dobrovoljna mir. osiguranja;
koji su to dobrovoljni doprinosi;
Inspekcijski nadzor- sve;
Žalbeni razlozi da se porezni akt zamijeni novim;
Kada će se žalba odbaciti;
rok za podnošenje žalbe;
kako se podnosi žalba;
godišnji obračun proračuna;
skupine kontrole državnog proračuna;
Tko utvrđuje nacrt proračuna;
što ako proračun nije donijet;
Oporezivanje vlastite potrošnje;
Pretporez;
uvjeti za pretporez;
načini zaduživanja lokalnih jedinica i načela pod kojima se zadužuju;
dva neto načela kod utvrđivanja poreza na dohodak
-prevaljivanje poreza
-faze prevaljivanja, u kojoj se javlja konačni platac poreza
-inspekcijski nadzor-vrste, koliko dana ranije se najavljuje (30 i 15 dana), kada se prekida (zastarom)
-porez na dohodak
-posredni porezi, nabrojati koji su i nabrojati posebne, zašto se uvode posebni porezi na potrošnju
-dohodak od imovine i imovinskih prava
-tehnike naplate poreza
vlastita potrosnja,ovrha,proracun,stope kod preza na dohodak


TO JE SVE ŠTO SAM IZVUKLA TU SA FORUMA O NJEMU

položila sam kod Mijatovića i to samo zato što vam on kaže bez kojih stvari nema ni u ludilu prolaza i što se mora znati doslovno kao definicija.Postavi vam 3 pitanja znaš ili neznaš,meni se to više sviđa nego da me maltretira pola sata pa mi kaže možete vi to bolje kolegice!poznato:angry:
a koja su to pitanja bez kojih nema prolaza kod njega???
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
može li mi netko odg na ova pitanja

1. po 2 primjera za izvore dohotka
2. osnovica kod vlastite potrošnje ( kod pdv-a )
3. regresivni učinak ( kod kojeg poreza se javlja, što je, kako se do njega dolazi, kako se izbjegava )
4. poticaj ulaganja
5. uračunavanje poreza plaćenog u inozemstvu
6. porezna osnovica u poslovanju između rezidenta i nerezidenta
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam sadb zapala kod mijatovica.Ne znam nista posebno o njemu.Moze li mi netko rec sta pita najvise?Kakav je ispitivac i te spike...Unaprijed hvala :)
ja sam bila kod njega..
prvi put sam pala, drugi prošla
on je ok... pita po tri pitanja, moraš ih znat dva za prolaz, pita dosta lagane stvari, pita najviše prirez, drugi dohodak, stupovi mirovinskog osiguranja...:laughing:
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da li teorije o prevaljivanju poreza, teorije ubiranja poreza, podjelu poreza i načela oporezivanja treba znat samo nabrojat ili i objasnit pojedinačno ???

to isto me zanima i za načela poreznog postupka
 

xxxx

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
da li je dovoljno znati 35 pitanja...
moze li mi neko napisati nesto o mirovinskom osig...molimmmm vass...
hvala
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
da li je dovoljno znati 35 pitanja...
moze li mi neko napisati nesto o mirovinskom osig...molimmmm vass...
hvala
Oblici mirovinskog osiguranja u RH:
I. stup - obvezno mir. osig. na temelju generac. solidarnosti – 15%
II. stup - obvezno mir. osig. na temelju individ. kapitaliz. štednje – 5%
- osobe koje su 1.1.'02 bile mlađe od 40 i starije koje su izabrale plaćati II. stup
- oni koji nisu obveznici II. stupa plaćaju I. stup 20%
III. stup - dobrovoljno mir. osig. na temelju individ. kapitaliz. štednje
- priznaju im se izdaci za plaćene premije osig. do 12.000 godišnje

JA SAM TAKO NAUČILA
kod kojeg si profesora? Imaš možda pitanja koja pita Mijatović??
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
MOLIM :( VAS :( DA MI :( POMOGNETE OKO :( OVIH PITANJA :(
DA MI U PAR REČENICA NAPIŠETE JER APSOLUTNE NEKUŽIM :( MOLIM VASSS!!!

1. po dva primjera za izvore dohotka ( znam koji su izvori ali neznam navest primjere )
2. osnovica kod vlastite potrošnje
3. regresivni učinak ( što je, kod kojeg poreza se javlja, kako se do njega dolazi, kako se izbjegava )
4. poticaj ulaganja
5. uračunavanje poreza plaćenog u inozemstvu
6. porezna osnovica u poslovanju između rezidenta i nerezidenta
7. ciljevi oporezivanja
8. učinci oporezivanja
9. kriza socijalnog osiguranja i kako se rješava
10. porezna utaja
11. signalno djelovanje poreza
12. svrha oporezivanja
13. tko je porezni platac
14. pokazatelji porezne snage
15. prednosti progresivnih porez. stopa
16. što je indeksacija porez. stopa
17. formalni i materijalni elementi pravne države
18. porezni pluralizam i monizam
19. načelo oporezivanja prema gospodarskoj snazi
20. metode zakonitog izbjegavanja porezne obveze
21. donja i gornja granica poreznog opterečenja ( i što znače )
22. obitelj kao porezni obveznik ( da li se to odnosi na porez na dohodak??? ako da onda znam odgovor )
23. imovinski porezi ( da li se to pitanje odnosi na dohodak od imovine prava, ako da onda i to znam odgovorit )

kod prof mijatovica sam..imam njegovih 35 pit...napisala sam i odg..stavit ću to tu...samo ne mogu sad jer nisam jos dobro razradila...
mijatovic-ĆM 4: 4.6.= 11,30h
ok... ova pitanja koja sam ja sad stavila tu ( da mi netko pomogne ) to isto pita mijativić
 

xxxx

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
neznam ti ta pitanja, nesto sitno ali to je sve po logici...
jel zna neko proracunske rezerve, mirovinsko osig, kriza soc osig i kako se rjesava, o drugom dohotku isto..molim vass...budite tako dobri...
hvala
 

apostolka

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Dragi ljudi jel bi neko bio ljubazan i objasnio mi amortizaciju poreza?Nekak mi to nikak nije jasno :( Hvala unaprijed :D
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Oblici mirovinskog osiguranja u RH:
I. stup - obvezno mir. osig. na temelju generac. solidarnosti – 15%
II. stup - obvezno mir. osig. na temelju individ. kapitaliz. štednje – 5%
- osobe koje su 1.1.'02 bile mlađe od 40 i starije koje su izabrale plaćati II. stup
- oni koji nisu obveznici II. stupa plaćaju I. stup 20%
III. stup - dobrovoljno mir. osig. na temelju individ. kapitaliz. štednje
- priznaju im se izdaci za plaćene premije osig. do 12.000 godišnje

DRUGI DOHODAK
- je razlika između svakoga pojedinačnog primitka umanjen za izdatke
- ostvaruje se po osnovi primitaka što se ne smatraju primicima po osnovi:
- 1. nesamostalnog rada, 4. kapitala,
2. samostalne djelatnosti, 5. osiguranja.
3. imovine i imovinskih prava,
- drugi dohodak su zapravo honorari
- izdacima se smatraju uplaćeni doprinosi za obvezna osig.

Amortizacija poreza je vrsta prevaljivanja poreza gdje se porez prevaljuje na porezni objekt ( npr. nekretninu )

DAJTE MOLIM VAS ODGOVORITE I MENI NA PITANJA KOJA NEZNAM...

xxxx ajd stavi onih 35 pitanja od mijatovića, pliiiissssss
 

archi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s usmenog kod profesora Arbutine 01.06.
Odgovarale su samo četri cure, a i pitanja su im bila skoro ista pa ih nema puno, ali evo:

I.
1. Što je osnovica poreza na dodanu vrijednost? Kako je definirana naknada? Što ulazi u naknadu, a što ne ulazi?
2. Stope poreza na dohodak u Hrvatskoj?

II.
1. Što je osnovica poreza na dodanu vrijednost? Kako je definirana naknada? Što ulazi u nju, a što ne? Koja ključna vrijednost ne ulazi u naknadu? (To ih je sve 4. pitao)
2. Što je predporez?
3. Koje je prvostupanjsko tijelo u poreznom postupku? Koja su ovlaštenja tog tijela povodom žalbe?
4. Što je proračunska dvanaestina?

III.
1. Opet osnovica pdv-a i ostalo...
2. Koje je prvostupanjsko tijelo u poreznom postupku i koja ovlaštenja ima?
3. Stope poreza na dohodak u Hrvatskoj? Kako se utvrđuje iznos osnovice na koji se primjenjuje stopa od 15%?
4. Kako djeluje direktna rasčlanjena progresija, a kako puna? Koje su razlike?
5. Uvijeti za odgodu ovrhe?

IV.
1. Tko je obveznik PDV-a?
2. Izdatci kod utvrđivanja dohodka kod nesamostalnog rada? (Izdatci = obvezni doprinosi)
3. Koje je drugostupanjsko tijelo u poreznom postupku? Iz kojih razloga će odbaciti žalbu, a kada će ju odbiti?
4. Stope poreza na dohodak u Hrvatskoj (u postotcima i iznosu kuna)
5. Direktna rasčlanjena progresija? Po čemu se razlikuje od pune?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks