AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

Claudia

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ekipa, jel' se sjeća netko kako prof. Čičin Šain sastavlja kolokvije? Da li su esejski, na zaokruživanje, nadopunjavanje ili kombinacija svega pomalo? I ide li u detalje i traži općenitije stvari? :)
 

Kendje Ind

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
to znam, ali u skriptarnici sam trazila skriptu od Rabbit Roe i nema je, pa da li mi tko moze poslat link te skripte, i
oni koji su odgovarali ili trenutno uče po skriptama od Rabbit Roe da budu kolegijalni pa da kažu i ostalima tu na forumu koji tek počinju učiti ovaj predmet koja je skripta najucinkovitija za prolaz ? PUNO HVALA
 

kristinac

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
to znam, ali u skriptarnici sam trazila skriptu od Rabbit Roe i nema je, pa da li mi tko moze poslat link te skripte, i
oni koji su odgovarali ili trenutno uče po skriptama od Rabbit Roe da budu kolegijalni pa da kažu i ostalima tu na forumu koji tek počinju učiti ovaj predmet koja je skripta najucinkovitija za prolaz ? PUNO HVALA
ima pod nazivom financiranje javne uprave 1 kolokvij i financiranje javne uprave 2 kolokvij, kada otvoriš na prvoj stranici ti piše nazin Rabbit Roe
 

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Posljednje uređivanje:

kristinac

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
načelo zabrane povratne primjene propisa

primjetila sam uređivanje ispitne literature koje je bilo prije 10ak dana:

https://www.pravo.unizg.hr/_download/repository/Popis_sluzbene_literature.jpg

a na koji dio se odnosi točno
[DOUBLEPOST=1461910676,1461910607][/DOUBLEPOST]KOLOKVIJ 2
ESEJI:ŽALBA
PRETPOREZ
NAČELO ZABRANE POVRATNE PRIMJENE PROPISA
[DOUBLEPOST=1461910900][/DOUBLEPOST]
1.Bruto svefazni porez na promet
Bruto svefazni porez na promet je oblik oporezivanja prometa kod kojeg se porez plaća u svim fazama proizvodnoprometnog lanca, od proizvođača do krajnjeg potrošača, s tim da iznos plaćenog poreza u jednoj fazi ulazi u poreznu osnovicu naredne faze. Nema instituta odbijanja plaćenog poreza = porezni teret se povećava s povećanjem broja oporezovanih faza prometnog ciklusa = kumulativni učinak = plaćanje poreza na porez.
- veličina apsolutnog iznosa poreza ovisi o visini porezne stope, veličini porezne osnovice i broju prometnih faza kroz koje je prošao pojedini proizvod
Kumulativni učinak u širem smislu – porezno opterećenje je veće što je više proizvodnoprometnih faza od proizvođača do krajnjeg potrošača.
Kumulativni učinak u užem smislu – plaćeni porez na promet u jednoj fazi oporezivanog prometa ulazi u cijenu proizvoda, a time i u poreznu osnovicu naredne faze prometnog ciklusa.
Kumulativni učinak se nastoji ublažiti/eliminirati smanjenjem proizvodnoprometnih faza od proizvođača do krajnjeg potrošača što dovodi do vertikalne koncentracije.ď Načini rješavanja problema međunarodnog dvostrukog oporezivanja

o Metoda izuzimanja (exemption method)
Metoda izuzimanja je oslobođenje od oporezivanja u tuzemstvu dohotka ili dobiti koje fiskalni rezidenti ostvare u inozemstvu.
Ona ima za cilj ima spriječiti formalni nastanak dvostrukog oporezivanja, sprječavanjem nastanka tuzemne porezne obveze glede inozemnog dohotka/dobiti, a usmjerena je na tuzemnu poreznu osnovicu, tj. na isključenje iz tuzemne porezne osnovice inozemnih dohodaka/dobiti.
2.Teorija je poznaje u dvije varijante;
a) puno izuzimanje – potpuno oslobođenje od oporezivanja u tuzemstvu inozemnih dohodaka i dobiti.
b) izuzimanje s progresijom – inozemni dohodak se ne oporezuje u tuzemstvu, ali se uzima u obzir prilikom oporezivanja tuzemnog dohotka, tuzemnom dohotku se pribraja inozemni dohodak, ali samo sa svrhom uvećanja tuzemnog dohotka radi oporezivanja s višim stopama progresivne porezne tarife. U pravilu se primjenjuje ova metoda.
3. to ti je indirektna metoda ili tzk.metoda računa,potraži to u novoj knjizi o PDV-u
4. Izvor oporezivanja
Imovinske je poreze s obzirom na izvor oporezivanja moguće podijeliti na:
a) nominalni porez na imovinu – (porez na imovinu) – imovina služi samo kao predmet oporezivanja, visina poreza određuje se ovisno o vrijednosti porezne osnovice (imovine) dok se porezna obveza podmiruje u novcu dobivenom od prihoda od imovine ili dohotka.
b) realni porez na imovinu – (porez iz imovine) – imovina služi kao predmet oporezivanja i kao porezni izvor, tj. imovinski porez se plaća iz same imovine na način da porezni obveznik odvaja dio svoje imovine na ime podmirenja porezne obveze.
5. to ti je isto u novoj knjizi od PDV-a
6.
7. Ovršna i vjerodostojna isprava su pravni temelj ovrhe


Ovak , molim ljude kad već odgovaraju na pitanja onda neka barem ukratko odgovore na sva pitanja, inače nova knjiga PDV-a nije obavezna literatura
 

Gigi

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ekipa OBAVEZNO izlazite na kolokvije logicni su i nije ih problem proci, citajte sa razumjevanjem gradivo za kolokvije i necete imati problema
 

kristinac

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ekipa OBAVEZNO izlazite na kolokvije logicni su i nije ih problem proci, citajte sa razumjevanjem gradivo za kolokvije i necete imati problema
e ali za izvanredne su prošli...a neznam kakvi su za redovne
 

Mari123

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Za 2.kolokvij učimo iz skripte Rabbit Roe i PDV koji je pod naslovom za 1.kolokvij ili bolje da to ne učim pa samo iz zakona? I još nešto, ako nismo prošli prvi kolokvij i ak ne prođemo 2.kolokvij, možemo li ići na 3.usmeni? Ili moramo proći 2. da bismo mogli na 3? Hvala :D
 

Marianne

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Za 2.kolokvij učimo iz skripte Rabbit Roe i PDV koji je pod naslovom za 1.kolokvij ili bolje da to ne učim pa samo iz zakona? I još nešto, ako nismo prošli prvi kolokvij i ak ne prođemo 2.kolokvij, možemo li ići na 3.usmeni? Ili moramo proći 2. da bismo mogli na 3? Hvala :D
3. usmeni ti je redovni rok, moraš ga prijaviti na studomatu, odgovara se cijelo gradivo ako se ne prođe nijedan kolokvij. PDV uči iz zakona pošto je bilo promjena od kad je izašla skripta.
 

anam505

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li netko zna kako prof. Čičin Šain sastavlja kolokvije?? Na sto da se najvise obratimo u cijelom gradivu? Hvala
 

nijo

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Znam da je profesorica rekla da će neke stvari 100% bit u kolokviju...Jel ima to netko zapisano?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks