AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

Lavica01

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej hoće na dekanskom ak ga bude bit ista literatura il?
Mislim da bi trebala biti ista literatura jer nema smisla da je u 9.mj još stara literatura i da nam za dekanski kažu da moramo po novoj učiti jer nam dekanski onda ništa ne znači. Mislim, nećemo stići naučiti:angry:
a kad su bili dekanski prošle godine? da li se netko sjeća?
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej, svima koji učite po skripti od arbutine, 77.pitanje tj odgovor na to pitanje je pogrešan.. evo vam i točnog odgovora :))

Proračunska kontrola u užem smislu podrazumjeva kontrolu nad izvršenjem proračuna.

Proračunska kontrola u širem smislu podrazumjeva nadzor nad cjelokupnim financijskim poslovanjem političko – teritorijalne zajednice, odnosno nad cjelokupnim proračunskim tijekom od faze izrade nacrta i prijedloga proračuna do faze njegova izvršenja.


1. S obzirom na organe koji obavljaju kontrolu razlikujemo slijedeće oblike proračunske kontrole:
a) upravna kontrola – kontrola u kojoj više tijelo uprave kontrolira prikupljanje i raspolaganje javnim prihodima nižeg, podređenog tijela;

b) računsko sudska (institucionalna) kontrola – obavljaju je tijela neovisna i odvojena od uprave. Tijela računsko - sudske kontrole, bilo prethodno, bilo naknadno, utvrđuju je li raspolaganje osnovano na zakonu;

c) politička kontrola – obavlja ju predstavničko tijelo na osnovi izvješća koje dobiva od organa koji obavlja računsko sudsku kontrolu te na osnovi zaključnog računa proračuna

2. Prema vremenu proračunska kontrola može biti:
a) prethodna ili preventivna kontrola– kontrola koja prethodi svakom raspolaganju sredstvima iz proračuna;

b) naknadna ili posteriorna kontrola – obavlja se nakon što su proračunska sredstva prikupljena i utrošena

3. Prema odnosu između tijela koje obavlja proračunsku kontrolu i korisnika sredstava, proračunska kontrola može biti:
a) eksterna ili vanjska kontrola – kontrola koju obavlja određeno tijelo (upravno, računsko-sudsko, predstavničko) izvan korisnika proračunskih sredstava;

b) interna ili unutrašnja kontrola – kontrola koju obavlja tijelo unutar korisnika proračunskih sredstava (kontrola koju obavlja proračunski naredbodavac)

4. Prema sadržaju proračunska kontrola može se odnositi na:
a) kontrola zakonitosti – kontrola u kojoj nadležno tijelo utvrđuje je li prikupljanje i raspolaganje proračunskim sredstvima osnovano na pravnim propisima

b) kontrola svrsishodnosti (racionalnosi) – treba pružiti odgovor na pitanje jesu li se korisnici proračunskih sredstava u trošenju sredstava ponašali racionalno i štedljivo
 

lila_887

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze jedno pitanje? primjetila sam da na popisu iz financiranja nitko ne ide na komisiju a tesko mi je povjerovati da bas nitko na nasem faksu nije pao 3 puta financiranje! :D
jel to znaci da svi prof iz financiranja treci put poderu prijavnicu?
a čuj možda je i to moguće! :laughing:
ja sam ga evo prijavila 4 il čak 5 puta i još nijednom nisam izašla na njega
do sad
napokon u srijedu budem
ako sve bude u redu
tak da ima sigurno puno ljudi kaj su odustali
a za deranje prijavnica ne znam
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
joj i meni je koma:confused2:već sam jednom pala, sad učim onih 140 pitanja pa ću možda imati sreće, a da li netko zna kad je dekanski rok?
hej, imaš li možda odgovore na ona pitanja koja nisu odgovorena u toj skripti?? :)
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ljudi,koja je to DEFINICIJA PODUZETNIKA?? neka koju navodno priznaje prof.Arbutina..Hvala puno!
 

lila_887

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi trebala bi pomoć oko slijedećih pitanja (konkretno radi se o prof. Mijatoviću al svaki odgovor je dobro došao :) )

1. Gdje se nalazi načelo oporezivanja prema gospodarskoj snazi (imovinski porezi ili...

2. Drugi dohodak (što je i što bi se točno trebalo reć o njemu kad se to pitanje dobije, to sam našla samo u zakonu pa mi nije dovoljno jasno... i još sam vidjela da se spominje recimo oporezivanje drugog dohotka, čak npr. honorara gdje se to nalazi, što tu treba odg.?

3. Da li se pod pitanjem kakva je stopa kod nas misli na to koja je porezna tarifa kod oporezivanja u pitanju? (ako je to to onda je odg. progresivna ako se ne varam?!)

4. Izvori dohotka - po 2 primjera za svaki, baš za svaki po dva, dal tu cijepidalče??? il je dovoljno možda jedan primjer

5. Uračunavanje poreza u inozemstvu? ovo nisam našla nigdje

6. Porezna osnovica u plaćanju između rezidenta i nerezidenta?

7. KOme pripada prihod od oporezivanja nasljedstva i darova? (porezna uprava ili...

8. Zašto se uvode posebni porezi na promet?

9. Teorije kojima opravdavamo poreze?

10. Uvjeti za poreznog savjetnika i porezno savjetništvo?

11. Formalni i materijalni elementi pravne države (makar da mi netko kaže gdje je to u knjizi!!)

12. Vrste poreznih povlaštenja u okviru porezna na dohodak i poreza na dobit?

13. Načela zaduženja države i granice zaduženja države? (gdje se to nalazi)

14. Plaćanje predujma poreza na dobit?

15. Prirez - Kad kupuješ prvi stan jel postoje oslobađanja? - mislite da će to pitati s obzirom da su to promijenili ako se ne varam!! nek me netko ispravi!

znam da ima dosta pitanja al ta su mi ostala na kraju bez odgovora, stoga tražim pomoć ;)
 

Bosa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi evo ja sam našla neku skriptu na pravokutniku koja obrađuje pitanja prof. Lugarić? ima 59 stranica pa me zanima što vi mislite o njoj, da li je dobra? iLi ako je neko učio po njoj...budite dobri pa napišite savjet!
 

Dancy11

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi evo ja sam našla neku skriptu na pravokutniku koja obrađuje pitanja prof. Lugarić? ima 59 stranica pa me zanima što vi mislite o njoj, da li je dobra? iLi ako je neko učio po njoj...budite dobri pa napišite savjet!
i ja imam tu skriptu al ne znam dali bi ucila po njoj, jer neak pitanja nisu odgovorena...bolje cu uciti po onoj od 127 str i njezina pitanja..pošto o ovoj skripti niko nista ne zna...
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo da pomognem. Danas sam bila kod Arbutine u 9. Jedina sam došla iz te grupe u 9 XD. Na popisu, ako se ne varam bilo je 30-ak ljudi. Uglavnom, prošla sam. Pitao me pdv, žalba, porezna uprava, porez na dohodak. Poprilično dugo me je ispitivao ... svakakve detalje i sitnice. Pola sam znala - pola ne. Bilo je za prolaz ;-)!
 

saga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo da pogmognemo malo studentima koji se spremaju na ovaj ispit.
Ispitivao je prof. Arbutina, vrlo korektan, pitanja su mu kratka i jasna, ulazili smo po jedan, da malo vremena da se razmisli ali ne previše. Pita oko 3-4 pitanja. Ispitivanje je trajalo 10 minuta.
Pitanja koja su bila: Stope poreza na dohodak (kako se dolazi do tih iznosa), Osnovica PDV-a, što ulazi u naknadu a što ne, drugostupanjsko tijelo što je i koje su mu ovlasti povodom žalbe, mijenjanje i poništavanje poreznog akta u vezi sa upravnim sporom, Minimalna porezna osnovica kod PDV-a.
Stvarno pita po pitanjima iz one skripte Arbutina, ali nemojte učiti po tim odgovorima, jer su jako površni, a neki i netočni, dajte si malo truda i izvucite si sami odgovore iz knjige.
Svima puno srece.
Pozz...:proud:
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Također se pridružujem savjetima da se ne uči po odgovorima iz skripte za prof. Arbutinu jer su neki netočni, a neki jako površni. Skripta se treba doraditi, a inače si sami odgovorite na ta pitanja. No, profesor je bio OK na današnjem roku, nije ludio ni ništa, dao je malkice vremena za razmisliti, sve u svemu, bio je korektan (valjda zato što je izašlo vrlo malo studenata:crazy:). Pitanja su bila: obveznik PDV-a, povremeni obveznik PDV-a, stope porza na dohodak, upravni spor, poništavanje i ukidanje, indirektna metoda izračuna PDV-a, porezna uprava, direktna raščlanjena progresija, preljevanje međunarodnih transfera, dohodak od nesamostalnog rada...uglavnom pitanja koja su u skripti, ali to se treba dooobro naučiti.:wink5:
 

lila_887

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na pitanje kako se oporezuje drugi dohodak, jel odgovor samo po stopi od 25%?
to i mene zanima, u vezi drugog dohotka.. ako netko zna nešto o tome...

može mi netko reć koji je najlakši put doć do Ćirilmetodske ulice?
 

Eriatarka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
istina je, rok je 20.-24.9., a prijave za taj rok su 9.-10.9.:wink5:

Također se pridružujem savjetima da se ne uči po odgovorima iz skripte za prof. Arbutinu jer su neki netočni, a neki jako površni. Skripta se treba doraditi, a inače si sami odgovorite na ta pitanja. No, profesor je bio OK na današnjem roku, nije ludio ni ništa, dao je malkice vremena za razmisliti, sve u svemu, bio je korektan (valjda zato što je izašlo vrlo malo studenata:crazy:). Pitanja su bila: obveznik PDV-a, povremeni obveznik PDV-a, stope porza na dohodak, upravni spor, poništavanje i ukidanje, indirektna metoda izračuna PDV-a, porezna uprava, direktna raščlanjena progresija, preljevanje međunarodnih transfera, dohodak od nesamostalnog rada...uglavnom pitanja koja su u skripti, ali to se treba dooobro naučiti.:wink5:
Ovo je apsolutna istina. Držite se ovoga i riješite se financiranja!
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej, ja sam također bila jučer kod prof. Arbutine, očito sam naletjela kada je bio jako loše volje, jer se svađao sam sa sobom, vikao na mene dobrih dvadeset minuta, opsovao mi Boga, optužio me da sam ja kriva što on mora spominjati svevišnjega. pričao mi kako je blizanac po horoskopu i kako onaj dobri misli da trebam proći, a onaj loši da me treba rušiti.. . ugl. bio je jako neugodan, razljutile su ga neke poruke na kompu..ili nešto takvo.. bio je ljut što mora raditi ovaj posao koji radi, onda se sjetio da je za to plaćen.. nadam se da ako na idućem roku budem kod njega da će biti onaj dobri blizanac..
 

Melanie

Bakalar
hej, ja sam također bila jučer kod prof. Arbutine, očito sam naletjela kada je bio jako loše volje, jer se svađao sam sa sobom, vikao na mene dobrih dvadeset minuta, opsovao mi Boga, optužio me da sam ja kriva što on mora spominjati svevišnjega. pričao mi kako je blizanac po horoskopu i kako onaj dobri misli da trebam proći, a onaj loši da me treba rušiti.. . ugl. bio je jako neugodan, razljutile su ga neke poruke na kompu..ili nešto takvo.. bio je ljut što mora raditi ovaj posao koji radi, onda se sjetio da je za to plaćen.. nadam se da ako na idućem roku budem kod njega da će biti onaj dobri blizanac..

:jumping::jumping::jumping:
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
molila bi dobru dušu da mi odgovori na pitanje :) na ispitnom roku 6.9. su bila 3 profesora (arbutina, mijatović i lugarić) arbutina je pitao do slova g, mijatović sredinu, a lugarić do slova ž. E sad mene zanima na sljedećem roku 20.9. ,ako netko zna, kako se rotiraju? Pitam jer ima smisla bar što se tiče izmjene profesora na ispitu iz ustavnog prava! Hvala.
na roku u srpnju početak abecede imala je prof. Lugarić, prošli rok prof. Arbutina dakle sada bi po tome početak trebao imati prof. Mijatović

to i mene zanima, u vezi drugog dohotka.. ako netko zna nešto o tome...

može mi netko reć koji je najlakši put doć do Ćirilmetodske ulice?
uspinjačom, ili stepenicama uz nju..kad dođeš gore, samo produži ravno 50tak metara do zgrade pravnog fakulteta. Prolaz ti je kroz dvorište..ma čini se komplicirano, ali budeš se snašla ziher:wink5:http://www.veleuciliste.hr/forum/images/smilies/Kai/wink5.gif
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks