AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
može li mi netko preporučiti odnosno reći da li je kod profesorice lugarić dovoljno znati iz knjige Hrvatski fiskalni sustav lekcije : Prirez, Inspekcijski nadzor, Ovrha,Žalba i Upravni spor i još ću si pročitat neke stvari o posrednim i neposrednim porezima..podjelu...pliz ljudi,hvala vam...i dali je o pdv-u dovoljno znati iz knjige Financijsko pravo...jer znam da ima poglavlje u HFS isto o Pdv-u..kolko toga imaaa ...hvala vam...
 

dorach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
molim one koji su položili financije kod profesorice lugarić da napišu jesu li dovoljna ona pitanja koja su tu na forumu...pita li samo to ili ne?? treba li odgovarati opširno?? koliko vremena traje njeno ispitivanje. pliz pliz dajte savjet, već me hvata frka i panika, a čini mi se da nisam jedina :((
 

marty1711

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
LJudi jel bi netko bio tako dobar da mi odgovori na par pitanja... plizzz !!

1. Podjela platnih razreda u postocima.
2.Originarni i derivatni porezi ( ja u skripti imam takve samo prihode)
3.Tužba (kakva tužba? ja imam samo žalbu )
4.Dobrovoljni doprinosi
5.Regresivni učinak
6.Najmanji mogući odbitak
7.Do kojeg ukupnog iznosa se mogu priznati dobrovoljna mirovinska osiguranja?
8.Do kojeg je najvišeg iznosa prirez?
9.Uvjeti za pretporez
10.Posredni porezi


Hala unaprijed puno, nadam se da će se naći neka dobra duša da mi pomogne oko ovog malo.


Itkooooo ??? Ili NITKO ???
PLIZZZZ !!!
 

Marina.B.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim one koji su položili financije kod profesorice lugarić da napišu jesu li dovoljna ona pitanja koja su tu na forumu...pita li samo to ili ne?? treba li odgovarati opširno?? koliko vremena traje njeno ispitivanje. pliz pliz dajte savjet, već me hvata frka i panika, a čini mi se da nisam jedina :((
Meni su bila dovoljna samo ta pitanja, jedno pitanje je bilo koje nije bilo tu. Ne treba odgovarati opširno. Nije pitala duže od 10. min i prof. je stvarno super, bez straha! :happy:
 

saga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Itkooooo ??? Ili NITKO ???
PLIZZZZ !!!
1. Ako misliš na stope poreza na dohodak onda su po novim mjerilima sljedeće:
Prva 12% do 3.600 kn do dvostrukog iznosa osobnog odbitka
Druga 25% od 3.601 kn do 10.800 kn od dvostrukog do šesterostrukog
Treća 40% od 10.801 kn od šesterostrukog pa nadalje
2. Ovo pitanje je cudno jer jedno od osnovnih obilježja poreza jest da su oni uglavnom derivativni prihod države.
Prihodi ubrani oporezivanjem uvrštavaju se u derivativne ili izvedene prihode države, u prihode kod kojih je na osnovi financijskog suvereniteta države došlo do promjene vlasništva nad njima.
3. Tužba ti je kod Upravnog spora pred Upravnim sudom, znači ako su iskorištene sve mogučnosti žalbe onda slijedi tužba. (Kod ovakvog pitanja ti je najbolje pričati o Upravnom sporu)
4. To su doprinosi koje si možeš uplačivati npr. ako želiš (3. Mirovniski stup ili dodatno zdravstveno osiguranje, tu ti je bitno da ti se kao izdatak priznaje 12.000 kn godišnje)
5. Ovo se ne sjećam, ali znam da je vezano za PDV kao negativna stavka.
6. Koliko ja znam 1.800 kn, znači to je onaj neoporezivi dio koji kakti služi za zadovoljenje osnovnih životnih potreba ili ti egzistencijalni minimum (možeš mislit)
7. Odgovor na ovo pitanje ti je pod 4.
8. Za općine po stopi od 10%
Za gradove sa manje od 30.000 stanovnika 12%
Za gradove sa više od 30.000 stanovnika 15%
Grad Zagreb 30% (Inaće je u Zagrebu stopa od 18%)
9. Osobne i stvarne pretpostavke za odbitak pretporeza:
mora biti ispostavljen račun koji sadrži sve bitne podatke;
isporuka dobra/usluge mora biti od poduzetnika koji je porezni obveznik;
primatelj isporuke dobra/usluge mora također biti poduzetnik koji je porezni obveznik;
isporuka dobra/usluge mora biti u poduzetničke svrhe koje su oporezive PDV-om;
za primljenu isporuku dobra/usluge ne smije postojati zabrana na odbitak poreza.
10. Posredni (indirektni, neizravni) porezi – porezi koji se plaćaju pri trošenju dohotka, npr PDV.

Btw. iz ćega ti uciš? Ovo su onak neka elementarna pitanja.

Sretno:cowboy:
 

saga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
E hvala ti puuuno !!! Ma učim iz svega pomalo, čega se dohvatim... imam nekoliko skripta... :) jedino knjige nemam. Još jednom hvala.
Ti si to položio/la ?
Položio sam kod Arbutine na zadnjem roku.
Najbolje ti je učiti iz one skripte od 127 str. ali i tam fale neke stvari.
Ak trebaš još nekaj javi
 

slonica-ne

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam onu skriptu sa arbutininim pitanjima i vidim da su odgovori dosta kratki.. dali je to dosta naučiti, npr. tu jednu rečenicu ili moram proširivati sa knjigom?? :/
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam onu skriptu sa arbutininim pitanjima i vidim da su odgovori dosta kratki.. dali je to dosta naučiti, npr. tu jednu rečenicu ili moram proširivati sa knjigom?? :/
odgovori su prekratki i površni, a često i pogrešni..moj savjet je da uzmeš ta pitanja i u knjizi nađeš odgovore. ili u nekoj boljoj skripti.. :) sretno
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel Arbutina pita samo ona pitanja iz skripte (140) ili zna jos neka?? Fala!
Po 555 puta, po forumu, ali i iz iskustva nisam primjetila da pita ijedno pitanje izvan skripte. Kad sam ja bila kod njega, imao je neki papir sa svojim pitanjima, pa me je pitao po njima (tko zna, možda je imao tu skriptu:crazy:).:wink5:
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja-puno!!
Molila bih da ako netko zna odg na ova pitanja ili zna gdje se nalaze u knjizi da napise,fala puuuuno puuuuno puuuuuno-sutra mi je ispit!

zasto dužnik može tražiti smanjenje kamate?
porezno-duznicki odnos
poduzece
kompenzacija/transformacija poreza
automatski stabilizator
kakose odbija vrijednost od imovine
jamstvo kod poreza na dohodak
 

vrtirepka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja-puno!!
Molila bih da ako netko zna odg na ova pitanja ili zna gdje se nalaze u knjizi da napise,fala puuuuno puuuuno puuuuuno-sutra mi je ispit!

zasto dužnik može tražiti smanjenje kamate?
porezno-duznicki odnos
poduzece
kompenzacija/transformacija poreza
automatski stabilizator
kakose odbija vrijednost od imovine
jamstvo kod poreza na dohodak

1. smanjenje kamatne stope zakljucenog zajma primjenjuje se onda kad je kamatna stopa na novcanom trzistu niza od kamatne stope zajma. to je kod konverzije javnog zajma.

2.osobiti dio poreznopravnog odnosa, objekt mu je imovinsko pravni zahtjev. svaki je poreznoduznicki odnos ujedno i poreznopravni,ali ne i obratno. pd se od njega razlikuje po sadrzaju pojma, porezno pravni se sastoji od 2 dijela, formalnog i materijalnog,a duznicki samo od materijalnog.

3. ovo ne znam, znam samo za kompenzatornu progresiju

ni ova 2 ne znam. valjda sam malo pomogla :)

i zaboravila sam automatski stabilizator :pod tim se razumijevaju oni javni prihodi u javni rashodi koji automatski, bez neposrednog utjecaja drzave reagiraju na promjene u privatnoj sferi itime ublazavaju ucinke promjena ukupne ponude i potraznje
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
:) Bila sam danas kod Arbutine!! Prof je full ok,moj dojam. Pitao me pdv-obveznik,pretporez,odbitak pretporeza,op vlastite potrosnje ; postupak-sve oko zalbe ; izdaci kod dohotka od nesamostalnog rada i mirovinsko (stope,bla bla bla,sve)
Dobila sam 2, 80% znanje-20% lijepe okice
 

flafy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
:) Bila sam danas kod Arbutine!! Prof je full ok,moj dojam. Pitao me pdv-obveznik,pretporez,odbitak pretporeza,op vlastite potrosnje ; postupak-sve oko zalbe ; izdaci kod dohotka od nesamostalnog rada i mirovinsko (stope,bla bla bla,sve)
Dobila sam 2, 80% znanje-20% lijepe okice
čestitam :) e a daj mi reci jel došlo puno ljudi na ispit? ja sam trebala danas, ali bila sam spriječena pa nisam mogla..nadam se dekanskom pa da izađem :unsure:
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
čestitam :) e a daj mi reci jel došlo puno ljudi na ispit? ja sam trebala danas, ali bila sam spriječena pa nisam mogla..nadam se dekanskom pa da izađem :unsure:
Znam da ih je proslo 7,koliko ja znam,3 iz moje grupe u 9,dvoja sa prava,i dvoje iz druge grupe,to ti je do 13 h. Dalje ne znam
 

neozbiljna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej, što je to bađenje PDV-A ili nešto tako,. naišla sam na to u pitanjima pa ako ima iko voljan pomoći... unaprijed hvala.. :)
 

muguet

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Meni to je koma kod tih financija, ako netko ima znanje za 80% i dobije dva a učio je ajmo reč pročitao knjigu od cca +/- 1000 stranica ili skriptu od 200 sa pitanjima i sl. i onda dobije dva, ili ga pita 3 pitanja mora znati dva za prolaz pa koje je to metodologija nastavnika i ispitivača, sve je krivo postavljeno...nemaju vremena za konzultacije, nemaju strpljenja na ispitima...ja sam bila jednom i muka mi je al budem išla barem još tri puta...
 

dorach

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
trebam malu pomoć. u pitanjima profesorice Lugarić postoji pitanje "6 razloga ništavnosti", zanima me odnosi li se to na ništavnost poreznog akta ili nešto drugo!! hvala
 

saga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
trebam malu pomoć. u pitanjima profesorice Lugarić postoji pitanje "6 razloga ništavnosti", zanima me odnosi li se to na ništavnost poreznog akta ili nešto drugo!! hvala
Da, odnosi se na ništavnost poreznog akta.
 

IVANA1102

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel ima tko pitanja od prof lugaric??ne mogu nigdje naci tocno njena pitanja koja se pojavljuju na ispitu...
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks