AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

Da_da

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok svima,moze li mi netko reci na kojoj str.u knjizi se nalazi tripartizam???unaprijed hvala...
 

gricka vjestica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok svima,moze li mi netko reci na kojoj str.u knjizi se nalazi tripartizam???unaprijed hvala...
učim iz skripte, ali ti je pod podnaslovom ''tumečenje uloga interesnih grupa'' - spominje se pluralizram i korporativizam na koji se nadovezuje tripartizam...ishod savjetovanja i pregovora između vlade, poslodavca i sindikata.:mellow:
 

saga

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Može li mi netko pomoći, što je to i gdje se nalazi škola primarnosti i recentnosti? Hvala
II. poglavlje "Učenje o politici"

Procesi političke socijalizacije

Dennis Kavanagh "Political science and political behaviour" (1983.)
Tam imaš o školi primarnosti i recentnosti
Škola primarnosti - pristaše škole naglašavaju važnost ranog djetinjstva
Škola recentnost - proces socijalizacije i resocijalizacije događa se tokom čitavog života
 

grimm

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo samo da kazem,bila sam na 1.roku iz politologije i prosla sam,prof.Ravlić je fkt oke,na usmenom,ispitivao je iz glave,s tim da nitko nema ista pitanja,naravno bar iz predzadnje izadnje grupe;em ti pomaze s podpitanjima,em je i on umoran nakon toliko ispitivanja,sto je i veliki plusić :D koliko znam prosla je vecina.

dakle,ucenje iz knjige,ponavljanje iz skripta,i prolazak
 

grimm

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Uvijek je dobro procitati knjigu,pa onda po skripti ponavljat. Jasnije ce ti biti. Pogotovo ako si sa foruma poslije skupis pitanja,koja se def ponavljaju,i olaksaju ti posao,i onda imas sve lijepo poslozeno u glavici. :D
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ajde budite tako dobri pa mi recite vi koji ste pratili temu da kažete što sve piše za prolazak na politologiji?! onako ukratko malo da ne čitam sve :)

učenje iz skripte dovoljno za prolazak ili je nužno proći kroz knjigu???
Ja sam za kolokvije ucila samo iz skripti i prosla sam,a za usmeni preporucam i iz knjige jer neke stvari moras puno bolje objasniti nego sto je to u kjnizi,npr. oblici konzervativizma i karakteristike tih oblika. :laughing:
 

Slatkica77

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo pitanja s današnjeg ispita (18.02.)grupa B
1.Tko je napisao Razmišljanja o francuskoj revoludiji?
2.Fenomen taktičkog glasovanja karakterističan je za:
3.2 predstavnika inervencionističkog liberalizma
4.politčka kultura prema Almondu i Verbi
5.Najpoznatije knjiga Simone de Beauvoir
6.O čemu je pisao Francis Fukuyama
7.civilna kultura je mješavina
8.tko je pisao o gladijatorima
9.za koga je vezan demokratski elitizam
ESEJI
1.što je ekofeminizam
2.modeli rascjepa
3.politička misao Johna Locka
 

MaRtJa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prijave su sutra i u ponedjeljak 22.02. i prijavnicu predaješ u referadi od 10-12h

da li netko zna koliko ima ukupno bodova na ispitu i koliko je potrebno za prolaz?
33 boda sveukupno, a 17 treba za prolaz
 

majena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zna li netko navesti nekoliko primjera za kozmopolitsku demokraciju, to sam imala na ispitu prošli put pa nisam znala, ima netko tko zna?? :D hvala unaprijed :D
 

comrad

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kad su rezultati današnjeg ispita?
rekao je prof. Ravlic da bi rezultati trebali biti u ponedjeljak izmedju 09 i 10h...oni koji su van grada mogu nazvati referadu jer ce biti i kod njih trezultati...ako sam dobro vidio, usmeni ce biti u utorak prema terminu koji ce biti naknadno naveden...sretno svima nama sa rezultatima :happy:
 

MaRtJa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
tko zna o kakvoj demokraciji govori schumpeter???

u skriptama navedeno da o demokratskom elitizmu, al šta je onda sa liberalnom demokracijom???
 

leptir

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Jel mi može itko reći jel ovo točan odgovor?
Pitanje je da se navede 2 predstavnika intervencionističkog liberalizma-nap.sam Rawls i Beveridge! I još jedo pitanje...Dvostranački sustav dolazi kao posljedica... Ja sam zaokružila jednostavnog većinskog sustava... Jel to ono po definiciji Duvergera?
I još nešto..u pitanjima na zaokruživanje, samo je jedan odgovor točan?
I da, model rascjepa?? Šta treba napisati?
 

ivam

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ev ja sam bila grupa A,
ovo su pitanja koja sam zapamtila:
Nadopuna:
1.O čemu je pisao R. Inglehart?
2.Ukoju analizu spada interpretacijska socijologija?
3.Što je napisao Tocqueville A.?

Eseji su bili:
1.Objasni minimalnu državu?
2.Politička misao T. Hobbes?
3.Objasni plitičku misao u biheviorizmu?

Ostalih pitanja se nemogu sjetiti, al ak se sjetim napisat ću il netko nek dopuni.
 

MaRtJa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam nekoliko pitanja vezano za 7. cjelinu:

1. Kontekst Platonove misli?
2. Kontekst Platonovih djela?
3. Prirodna stanja kod Hobbesa i Locka?
4. Kontekst Millove misli?

molim ako netko zna na barem jedno pitanje odg da odg...:crying2:
 

Iwy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
imam nekoliko pitanja vezano za 7. cjelinu:

1. Kontekst Platonove misli?
2. Kontekst Platonovih djela?
3. Prirodna stanja kod Hobbesa i Locka?
4. Kontekst Millove misli?

molim ako netko zna na barem jedno pitanje odg da odg...:crying2:
1.Kontekst Millove misli
Kontekst misli J.S.Milla odražava vrlo promišljeno nastojanje njegova oca Jamesa Milla da odgoji tankoćutno dijete sklono razmišljanju, koje će biti korisno društvu.Autobiografija J.S.Milla, objavljena posmrtno, rječito svjedoči o njegovoj vlastitoj reakciji na odgoj. Mill se prisjeća obrazovanja u roditeljskom domu, gdje je u dobi od tri godine čitao grčki, s deset Platonove dijaloge, te od rane mladosti radio s ocem logiku i političku ekonomiju. J.S.Mill nastojao je primiti čitav niz intelektualnih utjecaja kako bi mogao razumjeti složenu sadašnjicu, nazivajući svoje zrelo stajalište „praktičnim eklekticizmom“.
John Stuart Mill,sin Jamesa Milla,Benthamova prijatelja i samoga političkog teoretičara koji je zastupao utilitarističko učenje rodio se 1806.godine
Millova najslavnija djela političke misli Esej o slobodi i Razmatranja o predstavničkoj vladavini nude pronicavu analizu karaktera politike i najvećih nevolja na koje nailazi >>moderno doba<<.
Autobiografija objavljena posmrtno rječito svjedoči o njegovoj vlastitoj reakciji na odgoj.
Poodređenost žena pionirski je primjer feminističkog stajališta u kojem se žene prikazuje kao žrtve nejednakosti u pravnom i političkom pogledu te se smatra da je potpuno protivno općoj korisnosti da se žene diskriminira.

2.Platonova politička misao
U svojim djelima je često opisivao sukobe između Sokrata i sofistija. Sokrata prikazuje kao uzor intelektualne i moralne vrline, a njegovo suđenje kao znak političke iskvarenosti. U svom djelu „Obrana Sokratova“ piše o problemima tada suvremenog polisa, u „Kritonu“ traga za visokim etičkim normama. „Država“ je iscrpan i radikalan prikaz pravedna polisa u kojem je društvo podijeljeno u tri staleža: vladari, vojnici i trgovci(proizvođači). „Državnik“ i „Zakoni“ – u vladavini zakona vidi realističnu zaštitu od poremećaja položaja; preporučuje pridržavanje vladavine zakona i mješovit oblik suverenosti.
Država- dijalog koji pripada spisima iz njegova zreloga doba,iscrpan i radikalan prikaz pravedna polisa.On se znatno udaljava od suvremene prakse.Platon prikazuje obrise pravedna grada u koejum je društvo podijeljeno u tri staleža:vladare,vojnike i one koji se bave trgovinom i proizvodnom djelatnošću.Pravda se sastoji u tome da svaki stalež obavlja ulogu koja mu je primjerena.Stalež građana koji su najprikaldniji za vladanje mora,prema Platonu,preuzeti dužnost vladanja.Slično tom,oni koji su najhrabriji moraju preuzeti dužnost obrane grada.Idealna država sadrži neka radikalna svojstva.Vladare treba odgajati tako da steknu razumnu nekoristoljubljivu brigu za zajednicu.Moraju dobivati naobrazbu vrhunac koje je vježbanje filozofijskog ispitivanja.Filozofijska naobrazba omogućeje im razumjeti etičke vrijednostii razumno vladati.Djecu će se odgajati u zajednici te obiteljski interesi neće prejudicirati političke sudove.Platon za čuvare predlaže spolnu jednakost jer ne vidi među spolovima nikakvu razliku koja bi žene isključila iz vladanja.

3.Prirodna stanja kod Hobbsa i Lockea
U modernome svijetu, koji se u Europi razvio u šesnaestom i sedamnaestom stoljeću,čovjekova „prirodna prava“ postala su središnjom sastavnicom promišljanja etike i politike.Teoretičari poput Hobbesa i Lockea naglašavali su prirodna prava pojedinaca,koja je trebalo braniti od drugih pojedinaca i u većini slučajeva od države same. Boga se smatra tvorcem i jamcem čovjekovih prava. Poziva se na umnu i slobodnu prirodu ljudskih bića kao opravdanje za klasične zahtjeve za pravom na život, slobodu i imovinu, a ona su se u novije vrijeme proširila na pravo na obrazovanje, pobačaj i zaposlenje.
 

danijela k

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zna li netko navesti nekoliko primjera za kozmopolitsku demokraciju, to sam imala na ispitu prošli put pa nisam znala, ima netko tko zna?? :D hvala unaprijed :D
ako se dobro sjećam mene je to pitao na usmenom, to ti je npr. ujedinjeni narodi, europska unija, sud za ratne zločine u haagu, dakle, to su sve organizacije koje su iznad organizacija nacije države...
 

majena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
OBJASNI POLITIČKU MISAO U BIHEVIORIZMU??

zna li tko šta tu treba napisati ili bar gdje je to u knjizi, da li je dovoljna definicija biheviorizma ili... hvala...
 

Da_da

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bokic svima..evo ja danas prošla politologiju...jeee..moja pitanja su bila konzervativizam,elemeti demokracije,jednakost i kompleksna jednakost..kompleksnu jednakost me pitao zajedno s jednakosti...svi koji nisu prosli nek ne tuguju..ja sam isla 3 put i prosla tako da nemojte gubiti nadu..neka jos pitanja u mojoj grupi su bila britanski konzervativizam,skola primarnosti,civilna kultura..
jos nesto bi samo htjela dodat..meni skripta nije bila nes od velike pomoći,za ovaj put sto sam ucila napravila sam skriptu sama od 82 str iz knjige sam sve izvukla i ucila po tome i skinula sam oko 180 pitanja s foruma,skiptu sam imala kraj sebe za svaki slucaj,ucila sam 2 i pol tjedna i to sve u detalje i to mi je pomoglo da prodem,nikakva skripta,onaj ko je prosao putem skripte svaka čast..nemojte ljudi odustajat..Ravlić je odlican..pomaze potpitanjima i izvlacite kartice s 3 pitanja,meni je jedino pitao da objasnim jednakost i potpitanje je bilo kompleksna jednakost..sretno svima dalje..:)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks