AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

Ninchy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav kolegama. Imam jedno pitanje - upisala sam 2008.g. faks...na prvoj godini sam još uvijek i u radnom odnosu i nisam stigla niti ove godine na predavanja.
vezano uz ovaj predmet molim vas odgovor: koja je literatura, kako izgleda ispit, i da li je prof. strog. Znam da su vjerojatno odgovori na forumu, ali on iide od 2007.g. unaprijed zahvaljujem na odgovoru
Knjiga ti je: ''Osnove politologije'', a moraš naučit 1.( 17-46.str.)
, 2. (47-67.), 3. (69-97.), 4. (99-128), 6. (159-180), 7. (181-211), 8. (213-248), 9.( 251-270) i 13. (349-387) (redni brojevi su ti poglavlja a u ovim zagradama ti je od koje do koje stranice ti je)...
ispit ima 15 pitanja... prvih 6 ti je neko nadopunjavanje, nabrajenje nešto kratko i nose 2 boda, drugih 6 ti je imaš ponuđene odgovore i zaokružiš nosi 1 bod, i 3 esej pitanja koji nose po 6 boda... za prolaz moraš sakupit 17 bodova...
ja sam bila jednom na ispitu, i moj savjet uči po knjizi a ove skripte koje su na netu nek ti posluže za ponavljanje...
a za usmeni neznam kako izgleda...
 

chasei

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav kolegama. Imam jedno pitanje - upisala sam 2008.g. faks...na prvoj godini sam još uvijek i u radnom odnosu i nisam stigla niti ove godine na predavanja.
vezano uz ovaj predmet molim vas odgovor: koja je literatura, kako izgleda ispit, i da li je prof. strog. Znam da su vjerojatno odgovori na forumu, ali on iide od 2007.g. unaprijed zahvaljujem na odgovoru
ovako... ja ti savjetujem da skineš pitanja koja su na forumu, i da učiš po njima, jer ti se stalno vrte... ja sam položila iz prve taj ispit, bio mi prelagan...ali stvarno...i sva pitanja su bila već tu na forumu... a usmeni, ista stvar... vučeš karticu sa tri pitanja, i prvo pitanje biraš sama... i onda te još prof pita jedno, eventualno drugo ako si na granici prolaza... a kaj se tiče profesora... svaka čast kolko je ta osoba pozitivna... njemu sve pohvale... mislim da je njemu pojam "strog" stran
 

Sara1987

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej, mi može netko napisat definiciju biheviorizma? pls... :)
BIHEVIORIZAM – pokret u poslijeratnoj političkoj znanosti nakon 2.svj. rata i polazište u proučavanju politike: istražuje se političko ponašanje, što pojedinci doista čine, kako se ponašaju kao glasači, članovi udruga, koje su njihove osobne potrebe i motivi. Bihevioriste zanimaju osobne potrebe i motivacije i usredotočuju se na stvaranje stavova, percepcija i društvene procese učenja. Proučavanje politike postaje znanstvenije.

znaš li išta o ideološkoj motivaciji???
 

majena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
danas sam bila na ispitu, ne baš uspješno :(

evo pitanja nekih koje sam imala, bila sam B grupa...
1. tko je napisao Razmišljanja o Francuskoj revoluciji?
2. primjeri za kozmopolitsku demokraciju
3. 3 participacije po Birchu
4. u kojem dijelu se spominje teorija švercera
5. tko je predstavnik željeznog zakona oligarhije
5. odlika fenomen taktičnog glasovanja je za koji tip izbornog sustava
6. jednog pitanja se ne ogu sjetit...

na zaokruživanje

1. koji su elementi države a) mediji, b) teritorij c)narod d) vojska (btw. može li mi netko reći šta je tu točno, ja sam zaokružila samo teritorij i narod)
2. nešto kao za koji feminizam je značajna priroda žene... tako nešto... a)radikalni, b) liberalni, c) socijalistički d) postmoderni
3. demokratski elitizam je značajan za a)schumpeter b)dahl c)pareto i još jedan, uglavnom ja sam zaokružila schumpetera
4., 5, i 6. se stvarno ne mogu sjetit

eseji
1. temeljne koncepcije subkulture

2. rascjep

3. nešto oHobbesu, mislim da je bilo o onim podjelama prava

eto nadam se da sam pomogla, i ako ima netko tko mi može pomoći s onim elementima države jesu to samo narod i teritorij ili je tu i vojska i mediji

:)
 

cocci

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
danas sam bila na ispitu, ne baš uspješno :(

evo pitanja nekih koje sam imala, bila sam B grupa...
1. tko je napisao Razmišljanja o Francuskoj revoluciji?
2. primjeri za kozmopolitsku demokraciju
3. 3 participacije po Birchu
4. u kojem dijelu se spominje teorija švercera
5. tko je predstavnik željeznog zakona oligarhije
5. odlika fenomen taktičnog glasovanja je za koji tip izbornog sustava
6. jednog pitanja se ne ogu sjetit...

na zaokruživanje

1. koji su elementi države a) mediji, b) teritorij c)narod d) vojska (btw. može li mi netko reći šta je tu točno, ja sam zaokružila samo teritorij i narod)
2. nešto kao za koji feminizam je značajna priroda žene... tako nešto... a)radikalni, b) liberalni, c) socijalistički d) postmoderni
3. demokratski elitizam je značajan za a)schumpeter b)dahl c)pareto i još jedan, uglavnom ja sam zaokružila schumpetera
4., 5, i 6. se stvarno ne mogu sjetit

eseji
1. temeljne koncepcije subkulture

2. rascjep

3. nešto oHobbesu, mislim da je bilo o onim podjelama prava

eto nadam se da sam pomogla, i ako ima netko tko mi može pomoći s onim elementima države jesu to samo narod i teritorij ili je tu i vojska i mediji

:)
elementi su ti stanovništvo, teritorij i vlast. tako da si točno odgovorila. sretno!!!
 

Da_da

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok svima,dali mi moze netko rec odg.na ovo pitanje,koji model politicke stranke vrijedi za europu a koji politicki model vrijedi u SAD-u?unaprijed hvala
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nerazvijeni model lojalnosti je sa Eu zemlje,a razvijeni model nelojalnosti za SAD :cool:

Ljudi da li itko zna otprilike pitanja koja se vrte na usmenom,ako to uopce postoji? Jesu jako strogi? Da li se mogu nadati visoj ocijeni ako nisam bas 100% sigurna u sebe... :)
 

malabudala

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
politika utjecaja i nadzora je 13. poglavlje, od 349. stranice u knjizi...


jel zna netko kad su rezultati i usmeni (u koliko sati) za one koji su bili na ispitu 4.2.? ja nisam čula što je rekao profesor pa ako netko zna- bila bih zahvalna:mellow:
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dajte ljudi kaj nema nikoga na forumu? jel neko zna kad je sutra usmeni i gdje? da li postoji raspored po abecedi ili? ako da kad su prezimena koja počinju sa d?
Imam pitanje koje zahtjeva hitan odgovor,da li trebamo znati -političku misao s obzirom da nismo trebali znati za drugi kolokvij,mada sam ju tada ucila...odg please,sutra mi je usmeni :frustrating:

Usmeni su ti sutra od 11,barem sam ja tako na faxu vidjela. U 11 su u gundulicevoj,a u 13 na tmt-u.
 

rlmadrid15

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi moze tko odg sto se tice ova tri eseja u pismenom jel moramo napisat o svakom nesto malo oko 3-4 recenice ili bas se moramo raspisat onak pol stranice na vise...
 

Maya2506

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ma to i ja mislim :crying2:
temeljne političke misli moraš znati zato što se na pravom pismenom ispitu uvijek pojavi barem jedan politički filozof.. tako da, to se mora znati sigurno... a vjerojatno bude i na usmenom... :happy:
 

Kiki_p

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
vjerojatno se misli na države koje ih primjenjuju... a to su ti Austrija, Belgija, Cipar, libanon, Luksemburg, švicarska...
ja sam imala pitanje na ispitu - objasniti kozmopolitsku demokraciju - ali mislim da nije to isto što i konsocijacijska demokracija kako si gore navela.

Jel mi može netko odgovoriti dali je ista kozmopolitska i konsocijacijska demokracija?

thnx
 

danijela k

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam imala pitanje na ispitu - objasniti kozmopolitsku demokraciju - ali mislim da nije to isto što i konsocijacijska demokracija kako si gore navela.

Jel mi može netko odgovoriti dali je ista kozmopolitska i konsocijacijska demokracija?

thnx
kozmopolitska demokracija - o njoj govori david Held - priznaje razinu nadležnosti nacije države, ali umeće jedan sloj vladanja koji bi ograničio nacionalni suverenitet. Kozmopolitske bi institucije postojale zajedno s državama ali bi ih nadvisivale u jasno određenim područjima djelovanja, npr. u područjima ljudskih prava.


Konsocijacijska demokracija ti je kod Lijpharda - karakteristična za duboko podjeljene ali stabilne zemlje, uključuje stvaranje institucija podjele vlasti među političkim elitama

ja sam imala pitanje na ispitu - objasniti kozmopolitsku demokraciju - ali mislim da nije to isto što i konsocijacijska demokracija kako si gore navela.

Jel mi može netko odgovoriti dali je ista kozmopolitska i konsocijacijska demokracija?

thnx
da malo sam krivo pročitala tvoje pitanje... sorry
 

comrad

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko sam ja shvatila kada je govorio o ispitu da imamo 6 eseja,ali tip eseja kao i na kolokviju,dakle par recenica,kao i na kolokviju. Nije princip kao na soc.
e ovako...na ispitu cemo imati 15 pitanja i 30 minuta vremena da ga napisemo...
6 otvorenih pitanja (npr. navedite tipove politicke participacije) 2 boda, 1/5 boda ako djelomicno odgovorimo...
6 pitanja na zaokruzivanje, pogodjen tocan ili tocni odgovori, 1 bod
3 pitanja, mali eseji po 5 bodova

17 bodova je za prolaz

imam takodjer zapisano da ce na ispitu biti izmedju ostalog pitanja tipa koji je autor napisao koju knjigu i objasniti misao/sto zastupaju odredjeni autori. Marx i sl.

prijavio sam ispit 18.02...koristim onu hvaljenu skriptu, s tim da cu proc jos kroz knjigu pri kraju ucenja iz skripte
 

malabudala

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo danas, odnosno jučer sam bila na usmenom kod Čepe... položila s 5:laughing: ... Dosta je ozbiljan kad ispitiva, ali pomaže onima koji ne znaju baš.. Pitao je liberalni feminizam, škola primarnosti i recentnosti, pol.pariicipaciju, ove mislioce, biheviorizam, kozmopolitsku demokraciju, subkulture...toliko se sjećam(to su pitanja koja je pitao mene i cure koje su odg. sa mnom,a bilo nas je 4 i sve smo prošle)... eto to su dojmovi, pa ako će pomoći nekome na slj. roku...:blushed:
 

danijela k

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
eto ljudi, da se pohvalim bila sam jučer na usmenom kod Čepe i prošla, stvarno je ugodno odgovarati kod njega... puno pomaže i atmosfera je opuštena.
Sretno svima koje to tek čeka
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks