AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

bucka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima. Izvanredni sam student prije dosta godina upisala studij, a sada nastavljam po bolonji tj.polazem razliku ispita po godinama. Sada prvo moram položiti Uvod u politologiju. Interesira me literatura za ispit i koliko vremene treba da se izađe na ispit. HVALA
 

chasei

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav svima. Izvanredni sam student prije dosta godina upisala studij, a sada nastavljam po bolonji tj.polazem razliku ispita po godinama. Sada prvo moram položiti Uvod u politologiju. Interesira me literatura za ispit i koliko vremene treba da se izađe na ispit. HVALA
Barrie Axford i dr. Uvod u politologiju, poglavlja 1-4, 6-9 i 13. ...
preporučam das uzmeš skriptu i da učiš iz nje, ali paralelno čitaš knjigu i dopunjuješ tu skriptu...uostalom,bit će ti puno stvari jasnijih ako prođeš knjigu...onda, tu na forumu imaš pitanja, ta ti se stalno vrte...
a što se tiče učenja, meni je trebalo 3 tjedna, s time da imam dijete, i još dam položila s 5...
 

ivana s.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel zna netko koja pitanaj se stalno ponavljaju na prvom kolokviju...i jel mi može netko reći što je najvažnije napisati kod teorije rascjepa..tj. što uopće napisati...to je esejsko pitanje...hvala :)
 

Lullaby

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo..bilo je na prethodnoj stranici napisano

Stein Rokkan – teza da se obrazac političkih rascjepa u bilo kojoj zemlji može razumjeti u svjetlu temelja društvene strukture.
Seymour Martin Lipset i Stein Rokkan-u njemu smatraju da se izvor ključnih društvenih rascjepa nalazi u dva važna povijesna procesa:
• izgradnji nacije („nacionalna revolucija“)
• industrijalizaciji („industrijska revolucija“)
Proces izgradnje nacije donosi 2 vrste konflikta vezanih za nastojanje središnjih elita da preuzmu nadzor nad danim područjem stvaranjem standardiziranih normi i zajedničkog pravnog okvira:
1. sraz s otprije postojećim religijskim (crkva) oblicima autoriteta u pitanjima poput: obrazovanja i sl.
2. konflikt s perifernim zajednicama koje se mogu opirati centralizirajućim tendencijama državne elite.

jel moze neko odgovoriti na ova pitanja...

za koje je izborne sustave karakteristican fenomen taktickog glasovanja
i
utjecaj razmjernog izbora na stvaranje stanacke dileme
 

Zilla

potepuh
jel moze neko odgovoriti na ova pitanja...

za koje je izborne sustave karakteristican fenomen taktickog glasovanja
i
utjecaj razmjernog izbora na stvaranje stanacke dileme[/QUOTE]

1./ je kod višestranačkih ako se ne varam
 

ivana s.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo..bilo je na prethodnoj stranici napisano

Stein Rokkan – teza da se obrazac političkih rascjepa u bilo kojoj zemlji može razumjeti u svjetlu temelja društvene strukture.
Seymour Martin Lipset i Stein Rokkan-u njemu smatraju da se izvor ključnih društvenih rascjepa nalazi u dva važna povijesna procesa:
• izgradnji nacije („nacionalna revolucija“)
• industrijalizaciji („industrijska revolucija“)
Proces izgradnje nacije donosi 2 vrste konflikta vezanih za nastojanje središnjih elita da preuzmu nadzor nad danim područjem stvaranjem standardiziranih normi i zajedničkog pravnog okvira:
1. sraz s otprije postojećim religijskim (crkva) oblicima autoriteta u pitanjima poput: obrazovanja i sl.
2. konflikt s perifernim zajednicama koje se mogu opirati centralizirajućim tendencijama državne elite.

jel moze neko odgovoriti na ova pitanja...

za koje je izborne sustave karakteristican fenomen taktickog glasovanja
i
utjecaj razmjernog izbora na stvaranje stanacke dileme
plava u duši..jbg:)))
 

t.i.n.a.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi!
upomoć:
postmodernizam i postmoderno stanje?!
država blagostanja; dal je to oblik individualizma ili kolektivizma??
 

amaterka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi!
upomoć:
postmodernizam i postmoderno stanje?!
država blagostanja; dal je to oblik individualizma ili kolektivizma??
postmodernizam je ustvari suprotno stajaliste od modernisticke tradicije, za postmoderniste je stvaranje identiteta stvar izbora i okolnosti, oni se stvaraju po volji.
postmoderno stanje je isto sto i postmodernizam. ono se razlikuje od modernistickg misljenja.
lyotard - jedan od najvažnijih postmodernista.

država blagostanja-oblik KOLEKTIVIZMA koji je nastao u zapadnoj europi nakon 2.svj.rata,a svrha mu je da kroz uporabu javne moci osigura pomicanje ekonomskih i drustvenih sloboda onih kategorija ljudi koji su razmjerno bez moci..

nadam se da sam pomogla :D

sretno svima...
 

C!ko

g!ve!tall
i još samo da mi netko objasni zatvorenikovu dilemu :)

To je fenomen koji treba prikazati kako se odvija odlučivanje pojedinca u uvjetima ograničenim informacijama, npr. dva lopova na ispitivanju u policijskoj stanici, svaki u drugoj prostoriji, Kaže im se da, ako jedan prizna i cinka drugoga slobodan je. Oni uglavnom priznaju jer je to najracionalnija solucija. Bez obzira koliko nekome vjerujemo, naš interes je naša korist te je najbolje priznati nego se izložiti mogućnostima da je naša sudbina u rukama drugih.
 

Andrej21

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
i još samo da mi netko objasni zatvorenikovu dilemu :)
Čine se ko da su zaboravili staviti ovo u skripti:confused2: ja sam tu skriptu spremio od prošle godine. Ovo vam je točan odgovor ;)

Zatvorenikova dilema - fenomen koji treba prikazati kako se odvija odlučivanje pojedinca u uvjetima s ograničenim informacijama (npr, dva lopova na ispitivanju u policijskoj stanici, svaki u drugoj prostoriji. Kaže im se da, ako jedan prizna i cinka drugoga - slobodan je. Oni uglavnom priznaju jer je to najracionalnija solucija).
Bez obzira koliko nekome vjerovali, moj interes je moja korist te je bolje priznati nego se izložiti mogućnosti da je moja sudbina u rukama drugih.
zatvorenikova dilema: pomoću nje se proučava kako pojedinci odlučuju uz nepotpune informacije,za primjer su dva osumnjičenika za pljačku banke,policija raspolaže dokazima na temelju indicija da su obojica sudjelovali,kod njih nije nađen alat za provalu,ali nema ni svjedoka,treba im priznanje jednog ili obojice osumnjičenika,u policijskoj postaji ih razdvajaju i obojici nude istu nagodbu;priznaju li da je njihov partner počinitelj neće ih progoniti a njihov sukrivac snosit ce svu krivnju,odbiju li na kraju bi mogli za sve biti sami okrivljeni, budući da ne znaju sto ce učiniti njihov partner,svaki mora sam odlučiti kako ce postupiti,iz te zatvorenikove dileme se vidi kako ce koji pojedinac prosuditi,hoće li to biti racionalno!!!
 

t.i.n.a.

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel se meni čini il ove godine malo ljudi zna za forum i malo ljudi navraća ovdje da bi podjelilo informacije?! bezveze :/
inače dns kolokvij i nije bio nešto pretjerano težak
esejska pitanja---> postmaterijalističke vrijednosti, politička kultura i varijabla spola u pol. participaciji
na dopunjavanje---> therbon i njegova prava, izvori rascjepa po rokkanu i lipsetu, 3 ideal tipa kulture, najmanje 5 tipova političke participacije po milbrathu...dalje se ne sjećam, nek me netko dopuni
na zaokruživanje----> gladijatori, duvergerov zakon, biheviorizam i dalje kad se sjetim dopišem :D
bilo bi lijepo kad bi i druge grupe netko napisao...
 

Jelchy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Eseji: hegemonija, teorija rascjepa i politička socijalizacija
Pitanja odgovor: što je napisao Bentham, o kojoj teoriji priča Olson, dva predstavnika komunitarizma, 4 čimbenika socijalizacije, tko je napisao demokracija u Americi
Na zaokruživanje: tko je pisao o Kraju povijesti, koje zemlje spadaju u konsocijacijsku domokraciju od ponuđenih ( Švicarska i Nizozemska)

Toliko od mene, čega se sjećam :)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks