AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

vava =)

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
cao svima...evo rijesila sam neke predmete,sad sam se prebacila na polit.pa bi lijepo molila za jednu informaciju...dali je ispit i dalje sastavljen od 6 na zaok.6 na nadop.i 3 esejska ili je promijenjeno mozda kao i socka na 15 esejskih..ja sam ponavljac pa ne znam jel se sto mjesnjalo u vezi polit.posto se socka promjenila pa da Ravlic nije jos stogod smislio? :)
sve isto ostalo:happy:
 

pecelcic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zanima me odgovor na ono pitanje iz testa,vezano za Singera kako bi on agrumentirao zabranu držanja ribica u akvariju. Ak netko zna,pliz nek odgovori.Hvala!!
 

wild rose

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li mi baš SVE autore trebamo znati???ili postoji princip koje da učimo tj. na koje da se orijentiramo? :D toliko je toga :( ja sam tek na pola gradiva a već sam dobar dio njih zaboravila :S
 

Mladen30

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zanima me odgovor na ono pitanje iz testa,vezano za Singera kako bi on agrumentirao zabranu držanja ribica u akvariju. Ak netko zna,pliz nek odgovori.Hvala!!
"Ako posjedovanje veće inteligencije ne daje za pravo jednom ljudskom biću da iskorištava drugo za vlastite potrebe, kako ono može davati ljudima pravo da izrabljuju ne-ljudska bića za iste te potrebe? Vrsist dopušta da interesi njegove vlastite vrste nadjačaju veće interese pripadnika drugih vrsta.
Većina ljudi su vrsisti...obični ljudi - ne šačica iznimno okrutnih ili bešćutnih ljudi - dopuštaju da se njihovim porezima plaćaju prakse koje zahtijevaju žrtvovanje najvažnijih interesa drugih vrsta kako bi promicali NAJTRIVIJALNIJE interese naše vlastite vrste." - udžbenik, str.172

Pozdrav ljudi i sretno 17.02...
 

Dolla

Miss Gates
može mi neko reć kaj je to teorija rascjepa?? tnx
Evo ja ću, to sam baš jučer prošla kad sam učila...Udžbenik str.83. i 84.

"Seymour Martin Lipset i Stein Rokkan u svom djelu "Party systems and voter alignments: cross national perspectives" smatraju da se izvor ključnih društvenih rascjepa nalazi u dva važna povijesna procesa - nacionalnoj revoluciji (izgradnji nacije) i industrijskoj revoluciji (industrijalizaciji).

Nacionalna revolucija pritom donosi dvije vrste konflikta vezanih za nastojanje središnjih elita da preuzmu nadzor nad danim područjem stvaranjem standardiziranih normi i zajedničkog pravnog okvira:
1) sraz s otprije postojećim religijskim oblicima (crkva) autoriteta u pitanjima poput obrazovanja i sl.
2) konflikt s perifernim zajednicama koje se mogu opirati centralizirajućim tendencijama državne elite

Industrijska revolucija donosi konflikte između onih koji sudjeluju u predindustrijskim oblicima proizvodnje (poljoprivreda npr.) i nove gradske buržoazije. Tako intenzivna industrijalizacija stvara četvrtu liniju rascjepa između:
- građanskih klasa
- koncentriranih urbaniziranih radničkih klasa

Na svakoj strani rascjepa javljaju se zasebni interesi, identiteti i vrijednosni sustavi. Ne uspiju li se ti konflikti riješiti prije demokratizacije, dobit će institucionalne izraze u obliku političkih stranaka.
 

keti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja sa danasnjeg ispita, A grupa:
Nadopunjavanje:
*Što je politička participacija
*Tko je dao definiciju kozmopolitske demokracije
*Koji su čimbenici države
*Najpoznatije djelo Tocquevilla
*2 primjera za promocijske grupe
*Što je komunitarizam
Zaokruživanje:
*Dvostranački sustavi nastaju pod utjecajem :...
*Ženski enuh napisala je...
*Predstavničkim izborima dolazi do...
*O čemu je pisao Birch
*O maximalnoj koristi pisao je...
*O subkulturama je pisao...
Esejska:
*Objasnite razliku između škole primarnosti i škole recentnosti
*Predstavnička demokracija
*Radikalni feminizam

Etogac :)
Nadam se da je nekome od pomoći! Sretno svima!!
 

Antonia7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koji su čimbenici države?

Može mi netko odgovoriti na ovo pitanje i jel primjer za promocijske grupe mogu biti zeleni i udruga za zaštitu životinja?? Tnq
 

Antonia7

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam pod cimbenike napisala vlast,društvo,religiju i obitelj...Valjda ce mi dat barem jedan bod za to...

Tko je dao definiciju kozmopolitske demokracije i o maximalnoj koristi pisao je tko? Nek odgovori netko tko zna,plizz. :)
 

C!ko

g!ve!tall
Ja sam pod cimbenike napisala vlast,društvo,religiju i obitelj...Valjda ce mi dat barem jedan bod za to...

Tko je dao definiciju kozmopolitske demokracije i o maximalnoj koristi pisao je tko? Nek odgovori netko tko zna,plizz. :)
Prvi je Held, drugi Jeremy Bentham
 

zzzzzz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
imam jedno pitanjce,i bila bi jako zahvalna kad bi mi netko odg
dakle zanima me da li za izvanredne ima mogućnost (produživanja) studiranja 1. godine - na dvije godine?
unaprijed se ispričavam ako to negdje već piše
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks