AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

BONDGIRL

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
poliarhija...trebalo je zaokružit r. dahl
elementi države...narod,teritorij (valjda)

jel moze ko odgovorit na ova prije pitanja?
To sam zaboravila!

Da za poliarhiju je R.Dahl...a elementi države su bili a)mediji,b)narod,c)teitorij i d)vojska...ja sam zaokružila b i c!
 

Flea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam jučer pisala, i iskreno predmet je toliko lagan da ne kužim kako netko može pasti ako je imalo učio... A sad čekat rezultate :DD
 

BONDGIRL

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
e tak sam i ja mislila i bila uvjerena da sam prošla pismeni...kad ono banana:laughing:

sad bum valjda prošla...opet sam uvjerena 100%!
 

ameba

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
izlazit cu u srpnju na ispit pa me zanima zbog putovanja jel vrijedi ono pravilo koje je profesor usuglasio na pocetku predavanja - pismeni ispit u četvrtak, rezultati u ponedjeljak, a usmeni u utorak??

sretno ovima koji čekaju rezultate ;)
 

hel@

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prodes referadu, hodas tim hodnikom do kraja i desno pa ces vidjet :)) potrazi vrata na kojima pise vijecnica haha. imas i putokaz cak:)
 

Luudica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolege kakav je komisijski ispit? Tko bude u komisiji? El tesko proc? Mene malo strah toga a ak prodjem na slj roku onda moram pred komisiju na usmenom.. :(((
 

Ifka6

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kolege kakav je komisijski ispit? Tko bude u komisiji? El tesko proc? Mene malo strah toga a ak prodjem na slj roku onda moram pred komisiju na usmenom.. :(((
Pa ovako..Ja sam bila na komisijskom i imala sam cini mi se 21 bod na pismenom i samo zato me pustio na usmenom,nije da nisam bas nista rekla,ali sam se sva smotala..znaci sto vise bodova na pismenom to bolje..na usmenom su profesor i asistent i pitaju te dva,tri pitanja..cura prije mene je imala 18 bodova,al je zablokirala i srusio ju je..al mislim da rusi samo ako zbilja nista ne progovoris..
 

Luudica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa ovako..Ja sam bila na komisijskom i imala sam cini mi se 21 bod na pismenom i samo zato me pustio na usmenom,nije da nisam bas nista rekla,ali sam se sva smotala..znaci sto vise bodova na pismenom to bolje..na usmenom su profesor i asistent i pitaju te dva,tri pitanja..cura prije mene je imala 18 bodova,al je zablokirala i srusio ju je..al mislim da rusi samo ako zbilja nista ne progovoris..

hvala :) .. a kakva su pitanja? jesu teška ili? ono definicije il trea neko povezivanje?
 

Dolla

Miss Gates
Molim pomoć...da ne listam svih 50 strana podforuma, za ovaj predmet uči se iz skripte od 55 strana i one knjige "uvod u politologiju" Axford ?
Ako je to ta knjiga , gdje mogu nabaviti kopiju?
Možeš otići u fotokopiraonicu u Masarykovoj u dvorištu, oni imaju sve knjige za naš faks...Ali nema potrebe učiti politologiju iz knjige, ja sam učila po skripti i bez problema prošla kod Ravlića. Knjigu nisam ni pipnula, smučilo mi se kad sam vidjela koliko je tekst odvratno sitan :dazeda: Samo ti uzmi tu skriptu od 55 strana i bit će to dobro ;)
 

Licto

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tko je napisao Ženski eunuh , Tko je govorio o kozmopolitskoj demokraciji , djelo od Tocquevillea , politička participacija , elementi države ...

Zna li netko gdje je gdje ispituje prof Čepo tj gdje je Vijećnica, Gundulićeva ul. ???
 

marionette

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Tko je napisao Ženski eunuh , Tko je govorio o kozmopolitskoj demokraciji , djelo od Tocquevillea , politička participacija , elementi države ...

Zna li netko gdje je gdje ispituje prof Čepo tj gdje je Vijećnica, Gundulićeva ul. ???
Da vijećnica je u Gundulićevoj, kad se prođe onim hodnikom do kraja di je referada, mislim da druga vrata
 

ivkica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li mi može tko reći kakav je pismeni dio iz politologije, da li se u eseju mora puno napisati i da li se može prepisivati?
 

vibica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da li mi može tko reći kakav je pismeni dio iz politologije, da li se u eseju mora puno napisati i da li se može prepisivati?
Imaš pitanja na zaokruživanje, nadopunjavanje i 3 eseja koliko se sjećam.
U esejima moraš napisati 5-6 konkretnih rečenica. Prepisati je dosta teško, ali ako se nađe prilika...:mad:
 

ivkica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala :) I još jedno pitanje šta se tiče usmenog djela, da li prof. Ravlić i njegov asistent imaju podijeljeno po abecedi studente koji idu kojem na usmenom ili???
 

vibica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hvala :) I još jedno pitanje šta se tiče usmenog djela, da li prof. Ravlić i njegov asistent imaju podijeljeno po abecedi studente koji idu kojem na usmenom ili???
Ravlić i Čepo su profesori na toj katedri. Prvi dio abecede ide Ravliću, drugi Čepi. Kod koga si na predavanju, kod tog si i na usmenom.

ima li netko pitanja koja se pojavljuju u testu? :)
2009

eseji:platonova politicka misao,komunitarizam,konsocijacijska demokracija.Ostala pitanja;tko je napisao"anarhija,utopija...",po cemu je poznat Singer,primjeri subkultura,kojim demokracija pripadaju Malezija,Austrija ,Svicarska,sto su napisali Almondo i Verba.Na zokruzivanje;"osobno je politicko"-kojem pravcu pripada,o cemu je pisao Mill.

Nadopuni:
1. Tko je napisao "Anarhija, država i utopija"?
2. Navedi primjer nepomirljive subkulture?
3. Po čemu je poznat Singer?
4. Tko je pisao o kraju povijesti?
5. Kakve su demokracije Austrija, Švicarska i Malezija?
6. Što su napisali Almond i Verba?
Zaokruživanje:
1. Što je napisao Duverger?
2. Uz koji pokret vežemo "osobno je političko"?
3. O čemu je pisao Mills?
4. U kojim zemljama je provedena anketa za "Civilnu kulturu"?
5. U koju grupu spada "Amnesty International"?
6. Čemu pogoduje većinski izborni sustav?
Eseji:
1. Komunitarizam
2. Što je konsocijacijska demokracija?
3. Kontekst Platonove misli?

Eseji:
1.Biheviorizam
2.Civilno društvo
3.Obilježja predstavničke demokracije
1.Vrste interesnih grupa
2.O čemu je pisao Kavanagh(na zaokruživanje)
3.Primjer za primjenjuju konsoacijsku demokraciju(na zaokruživanje)
4.Tko je napisao Djeca i politički sustavi
5.Tko je pisao o političkoj kulturi
6. O čemu je pisao R.Dahl
7.Čemu odgovara razmjerno predstavnički sustav(na zaokruživanje)
8. Citat na zaokruživanje(mislim da je Schumpeter)
9.Predstavnik neoliberalizma(na zaokruživanje)

eseji :
pluralnost
biheviorizam
Škola primarnosti,
Nadopuni:
djeca i politički sustav-tko je autor kratko 20 stoljeće - tko je autor ?
Pojmovi demokracije - autor ?
Pluralnost?
Ugoda i bol -tko je autor

Eseji: komunitarizam, teorija rascjepa, Rousseau- kontekst njegove misli

nadopunjavanje:
1. tko je pisao o "kraju povijesti"?
2. što je hegemonija?
3. ciljevi političkih stranaka?
4. što je pozitivna sloboda?
5. rascjepi u nacionalnoj revoluciji ili tak nešto?
6. ne mogu se sjetit
zaokruživanje:
7. u kojem sustavu su žene u većini?
8. u koju interesnu grupu spada studentski zbor?
9. što se neoliberlizmu treba ojačati?
10. koja država nije primjer konsocijacijske demokracije?
11. za koju teoriju se veže "zatvorenikova dilema"?
12. ne mogu se sjetiti
eseji:
politička misao hobsa
duvergeov zakon
teorija švercera

2010

eseji:
razlika participacijske i civilne kulture
duvergerov zakon
kozmopolitska demokracija
nadopuna:
2 vrste sukoba(rascjepa) kod nac.revolucije
gl funkcije političkih stranaka
ustavi po elazaru
3 staleza po platonu
koji su izborni sustavi
odlike poliarhije
zaokruživanje:
-zatvorenikovova dilema je primjer za - slobodni izbor, racionalni izbor, jos neke 2 stvari
-j.mitchell je predstavnica kojeg feminizma - liber, soc, radikalni, postmod
-sto treba ojacati po neoliberalizmu - sindikate, trziste, drzavu, jos nekaj
- pojam gledatelji su primjer za - pol. participaciju, nemrem se sjetit kaj je jos bilo ponudjeno
-o negativnoj slobodi govore - marx, mill, locke, rousseau
-društvo za zaštitu životinja je primjer za kakvu int, grupu - sektorsku, promocijsku, insajdersku, autsajdersku

eseji:
komunitarizam
teorija rascjepa
hobbes

koncept minimlane države, teorija j.lockea, radikalni feminizam,to su od esejskih pitanja, od ostalih na zaokruživanje: tko kaže da jedino država ima pravo na primjenu sile, koji je cilj političkog islama...

djelo hobbesa, u koju analizu spada marksizam, za što je bitan Ingelhart, što je politički socijalnizam, što je vrstizam..

-tko je napisao Razmišljanja o Francuskoj revoluciji
-kakav je Ustav SAD-a
-fenomen taktičnog glasovanja vezuje se uz (razmj.predst.valjda)
-što je negativna sloboda
-nešto o jednostavnom većinskom sustavu(odgovara dvostran.sust.)
-klasična demokracija prakticira se (ponuđeno više odg.-Švicarska)
-države obuhvaćene istraživanjem za Civilnu kulturu (zaokružiti)
-kojoj grupi pripada Amnesty International (zaokr.promocijske)
-tripartizam (zaokružiti)

eseji:
-komunitarizam
-teorija rascjepa
-nešto za J.J.Rousseau, ne sjećam se što
Nadopunjavanje
1)Što je pozitivna sloboda?
2)Koji rascjepi proizlaze iz nacionalne revolucije?
3)Što je kulturna hegemonija prema Gramsciju?
4)Nabroji tipove ustava prema D. Elazaru
5)Nabroji glavne funkcije stranaka?
6)Tko piše o kraju povijesti?

Zaokruživanje
1)U koju teoriju spada zatvorenikova dilema?
bilo je ponuđeno: teorija racionalnog izbora, teorija slobodnog izbora i još nešto al se ne sjećam
2)Koja zemlja nije primjer konsocijacijske demokracije?
a)Malezija b)Portugal c)Belgija d)Francuska
3)Ukoju vrstu interesnih grupa spada Studentski zbor?
a)sektorske b)promocijske c)dominantne d)tu je još bila neka vrsta, ali se ne mogu sjetiti
4)Koji su sustavi pogodni za žene?
bilo je ponuđeno razmjerni, parlamentarni i još neki, ali se isto ne mogu sjetit

Esejska pitanja
1)Duvergerov zakon
2)Teorija švercera
3)Temeljne postavke političke misli T.Hobbesa
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks