Za kolege forumaše koji su završili faks - tj. Stručni studij javne uprave, procedure za prijam u državnu službu su slijedeće:
Postupak prijama u državnu službu provodi se sukladno odredbama Zakona o državnim službenicima i Uredbe o raspisivanju i provedbi javnog natječaja i internog oglasa u državnoj službi.
Natječajni postupak provodi komisija koju imenuje čelnik državnog tijela koje je raspisalo natječaj.
U sastavu svake komisije za provođenje natječaja obavezno sudjeluje predstavnik Središnjeg državnog ureda za upravu. U pravilu, u komisiji za provođenje natječaja je član imenovan iz reda službenika zaduženih za razvoj i upravljanje kadrovima. Uobičajeno će biti član komisije i službenik koji dobro poznaje poslove i upravno područje u kojem se popunjavaju radna mjesta.
Natječajna komisija utvrđuje listu kandidata prijavljenih na javni natječaj-interni oglas, koji ispunjavaju formalne uvjete propisane javnim natječajem-internim oglasom.
Kandidate sa liste koji ispunjavaju formalne uvjete komisija upućuje na testiranje radi provjere njihovih stručnih sposobnosti, vještina i stečenog radnog iskustva u struci.
Kandidati moraju biti obaviješteni o danu održavanja testiranja najmanje 8 dana prije testiranja. Obavijest o vremenu održavanja testiranja, načinu na koji će se vršiti testiranje i iz kojeg područja, te pravni i drugi izvori za pripremanje kandidata za testiranje, objavit će se na web stranici koja će biti naznačena u tekstu javnog natječaja-internog oglasa, te na oglasnoj ploči državnog tijela koje je raspisalo javni natječaj-interni oglas.
Za kandidata koji ne pristupi testiranju smatra se da je povukao prijavu na javni natječaj- interni oglas.
Testiranje za vježbenike u državnoj službi sastoji se od provjere poznavanja osnova upravnog područja za koje se raspisuje javni natječaj te osnova poznavanja ustavnog ustrojstva Republike Hrvatske (redovno zapošljavanje).
Kod zapošljavanja osoba koje imaju više od 12 mjeseci staža u struci (izvanredno zapošljavanje), testiranje se sastoji od provjere poznavanja ustavnog ustrojstva Republike Hrvatske i provjere znanja, sposobnosti i vještina bitnih za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prima.
Kod internog oglasa testiranje se sastoji od provjere znanja, sposobnosti i vještina bitnih za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prima.
U slučaju da se za pojedino radno mjesto kao uvjet traži znanje stranog jezika i (ili) znanje rada na računalu, kandidati će biti testirani i iz tog dijela.
Za svaki dio provjere znanja kandidatima se dodjeljuje određeni broj bodova od 1 do 10.
Kandidati su položili ako su za svaki dio provjere znanja, sposobnosti i vještina dobili najmanje 6 bodova.
U slučaju kada nijedan kandidat nije postigao zadovoljavajuće rezultate na provedenom testiranju, postupak prijma se obustavlja. Prije pokretanja novog postupka prijma u državnu službu za ista radna mjesta preispitat će se sadržaj testiranja i imenovati nova komisija za provedbu natječaja.
Kandidati koji su uspješno položili testove pristupaju dalje razgovoru (intervjuu) s komisijom, koji se isto tako boduje bodovima od 1 do 10.
Komisija kroz intervju s kandidatima utvrđuje interese, profesionalne ciljeve i motivaciju kandidata za rad u državnoj službi.
Intervjuom se postiže neposredno opažanje, od strane komisije, interesa kandidata, motivacije, dosadašnjeg rada, (ako je kandidat sa iskustvom), kao i njegov pristup budućim poslovima i radnoj sredini.
Dobro koncipiranim intervjuom komisija može dobiti kompletan uvid u mogućnosti svakog kandidata i prije samog psihološkog testiranja.
Nakon provedenog testiranja i intervjua komisija utvrđuje rang-listu kandidata prema ukupnom broju ostvarenih bodova. U postupku provedbe javnog natječaja, kod izvanrednog prijama, komisija upućuje do pet kandidata s rang liste prema redoslijedu s liste na psihološko testiranje radi procjene sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta, ako je to propisano Pravilnikom o unutarnjem redu državnog tijela.
Psihološku procjenu daje psiholog zaposlen u državnom tijelu ili drugi psiholog koji ima odgovarajuću dopusnicu sukladno posebnom zakonu.
Sva ta testiranja koja se prolaze za prijam u državnu službu, nažalost moraš imati nekoga da te pogurne, inače ako se ne uspije ponovo sve ispočetka.
Jadranka15 je dodao/la ovaj tekst nakon 6 minuta i 53 seknudi:
Kada je kandidat dobio zeleno svjetlo za prijam u državnu službu, slijedi dalje postpak:
Rješenje o prijamu i rasporedu na radno mjesto
Nakon provedenog postupka natječajna komisija dostavlja čelniku tijela izvješće o provedenom postupku i rang-listu kandidata odnosno psihološka procjena ako je provedena. Prije donošenja rješenja o prijmu u državnu službu, izabranom kandidatu dostavlja se obavijest o izboru, s primjerenim rokom u kojem mora dostaviti uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti. Ako kandidat ne dostavi navedeno uvjerenje, neće biti primljen u državnu službu. Troškove izdavanja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti snosi državno tijelo koje je raspisalo natječaj.
Čelnik tijela donosi rješenje o prijamu u državnu službu (kod javnog natječaja) odnosno rješenje o rasporedu na radno mjesto (kod internog oglasa). Protiv rješenja može se podnijeti žalba Odboru za državnu službu (sjedište pri Središnjem državnom uredu za upravu). Žalba se podnosi državnom tijelu koje provodi natječajni postupak, a Odbor odlučuje o žalbi. Rok za žalbu je 15 dana od dana primitka rješenja. Po konačnosti rješenja o prijamu, donosi se rješenje o rasporedu na radno mjesto (kod javnog natječaja).
Osoba primljena u državnu službu postaje državni službenik danom početka rada. Dan početka rada može se odgoditi iz opravdanih razloga za najviše 60 dana, o čemu se donosi posebno rješenje.
Prava i dužnosti državnih službenika
Državni službenici imaju određena prava i dužnosti koje se temelje na Zakonu o državnim službenicima, drugim zakonima, te podzakonskim propisima. Sa svim pravima i obvezama državni službenici upoznat će se već prilikom prijama u državnu službu.
Ponašanje državnih službenika utvrđeno je posebnim propisom, odnosno Etičkim kodeksom državnih službenika („Narodne novine“, broj 49/06). Čelnik državnoga tijela ili osoba koju on ovlasti, dužni su upoznati službenike koji se primaju u državnu službu s odredbama Etičkoga kodeksa, odnosno s načelima i pravilima ponašanja sadržanih u Etičkom kodeksu.
Neke od ostalih obveza službenika nakon prijama u državnu službu navodimo u nastavku.
a.Probni rad
Osobe se, u pravilu, primaju u državnu službu na neodređeno vrijeme uz obvezni probni rad. Probni rad ima različito trajanje, ovisno o tome da li se radi o prijamu vježbenika ili osoba sa radnim iskustvom.
Za vježbenike je probni rad 12 mjeseci, a za osobe s radnim iskustvom 6 mjeseci.
Na kraju probnog rada službenika se ocjenjuje ocjenom „zadovoljava“ ili „ne zadovoljava“. Službeniku koji na probnom radu nije zadovoljio otkazuje se državna služba u roku 8 dana od dana isteka probnoga rada. Ukoliko se rješenje ne donese u navedenom roku, smatra se da je službenik zadovoljio na probnom radu.
b.Državni stručni ispit obavezni su položiti, u roku šest mjeseci od isteka probnog rada, svi državni službenici zaposleni u državnim tijelima, koji zadovolje na probnom radu i nemaju položen državni stručni ispit sukladno dosadašnjim propisima. Dakle, državni stručni ispit dužni su položiti:
o službenici koji imaju radno iskustvo u struci i koji su primljeni u izvanrednom postupku prijama u državnu službu, nakon isteka probnoga rada od šest mjeseci,
o službenici koji su bez radnog iskustva u struci (vježbenici) primljeni u redovitom postupku prijama u državnu službu, nakon isteka probnoga rada u trajanju od 12 mjeseci.
Šestomjesečni rok za polaganje Ispita, kod redovitog i izvanrednog prijama u državnu službu, počinje teći od dana isteka probnoga rada (dakle šest ili dvanaest mjeseci). Službeniku koji u navedenom roku ne položi ispit (osim u slučaju produženja državne službe) prestaje državna služba po sili zakona istekom posljednjeg dana roka za polaganje Ispita. Sretno!
Jadranka15 je dodao/la ovaj tekst nakon 18 minuta i 25 seknudi:
Za zapošljavanje u državnoj službi je jedna velika sigurnost, ali zato su plaće ispod nivoa, tj. prava mizerija, a s obzirom na sve to još se moraš uz rad stručno usavršavati da ne dobiš krila, jer se svašta zadnjih godinu dana prima u državnu službu. Sretno!