Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.
Ono što sam ja našla u knjizi:da li netko zna koja je uloga vijeća EU u regionalizaciji ili gdje to mogu saznati? to pitanje se zna pojaviti skupa i s utjecajem regionalizacije na europske zemlje ili na tranzicijske zemlje. odgovor na ova dva pitanja nema u koprićevoj niti u najnovijoj skripti, ali zato ima na 251 str knjige
da, to znam i ja. mislila sam možda da kod tog pitanja traže da se piše o nacrtu povelje i što bi on trebao odrediti jer bitnu ulogu kod njega je imalo vijeće.Znam samo da je nacrt Eur. povelje o reg. samoupravi izrađen u okviru Vijeća Europe te da bi ta povelja trebala predsavljati pravni dokument koji sadrži minimalne demokratske standarde u pogledu uređenja reg. samouprave.
zapravo krivo sam napisala, pitanje glasi kako teče proces regionalizacije u europskim ili tranzicijskim zemljama, a ne kako je regionalizacija utjecala na te zemlje. odgovor je u knjizi pod poglavljem "regionalizacija: spas ili grijeh" na 251 str.utjecajem regionalizacije na europske zemlje ili na tranzicijske zemlje.
primat središnje vlasti: knjiga strana 254. - "ipak kod političke decentralizacije postoji načelni i logički primat središnje vlasti, budući da upravo ona određuje granice lokalne autonomije, regulira lokalnu samoupravu, povjerava odnosno nalaže bar neki minimum poslova i ovlasti lokalnim jedinicama, određuje izvore i mogućnosti financiranja lokalnih jedinica itd."Na što se odnosi (ili što znači, tako nekako) primat središnje vlasti kod koncepcije političke decentralizaci- zna li netko odgovor, tj, što bi tu trebalo napisati
i da načelo solidarnosti što također tu treba
iz ustava je prof. Majnolović jedino jednom pitala gdje se u ustavu nalazi dio koji se odnosi na lokalnu samoupravu a grad zagreb- pismeni: djelokrug grada zagreba i na usmenom prof: Đulabić je pitao kakav je odnos grada zagreba i zagrebačke županije. to je sve što sam našla na forumu.zna li itko koja se pitanja pojavljuju iz ustava i zakona o gradu zagrebu? jer koliko vidim baš ih i nema
mislim da je ovak nešto: međusobnom suradnjom, razmjenom iskustava i usklađivanjem zakonodavstava zapadnoeuropske zemlje u drugoj polovici prošlog stoljeća značajno su približile svoje sustave lokalne samouprave. u tome je značajnu ulogu odigralo vijeće europe koje je 70-ih počelo sustavno pratiti razne aspekte organizacije i djelovanja lokalnih samoupravnih jedinica u zemljama članicama. to sam ja negdi našla u knjizi oko 275 strane, negdje kod kriterija upravno tehničke prirode... nisam našla ništa što bi mi bolje odgovaralo kao odgovor heheda li itko zna odg na ovo pitanje: zašto kažemo da se sustavi lokalne samouprave u zemljama zapadne Europe izjednačuju i iz čega se to vidi?
i koliko sam skužila iz pitanja s pismenog, od 2011 se uvijek na ispitu pojavi bar jedno (najčešće dva) nova pitanja.
ja bih rekla da se koristi tehnika enumeracije. objasniš tu metodu (imaš u svim skriptama) i valjda napišeš da se u ZLPS nabrajaju ovlasti lokalnih i reg jedinica i zato je ta tehnika.Koja se tehnika za određivanje samoupravnog djelokruga koristi kod nas i objasni, što tu treba napisat ?
Tako je.evo samo da utvrdim gadivo. Kriteriji sa formiranje lok. jedinica su homogensot, gravitacija, komplementarnost i ekonomski financijski kapacitet jel tako?
1.) glasovi birača se u prvom krugu mogu raspršiti na veći broj kandidata, atek u drugom dolazi do pobjednika. (dolazi do slabijeg odaziva, potpora tek manjine građana, veliki troškovi drugog kruga)Jel mi može netko odgovoriti na pitanje:
3 razloga zašto kažemo da neposredan izbor gradonačelnika i općinskog načelnika pridonosi demokraciji?
Prije bi rekla da su to razlozi zasto ne imati neposredan izbor gradonačelnika i nacelnika.. A kao razloge zasto to pridonosi demokratizaciji:1.) glasovi birača se u prvom krugu mogu raspršiti na veći broj kandidata, atek u drugom dolazi do pobjednika. (dolazi do slabijeg odaziva, potpora tek manjine građana, veliki troškovi drugog kruga)
2.) problem kandidata na izborima (nezavisni kandidati, sportaši, glumci...)
3.) i dalje se kandidiraju stranački kandidati (politizacija lokalnih izbora, vrlo jake političke figure)
ja bih napisala sve to, cijeli ulomak iz knjige pa nek si uzmu što im najbolje odgovara :confused2:Prije bi rekla da su to razlozi zasto ne imati neposredan izbor gradonačelnika i nacelnika.. A kao razloge zasto to pridonosi demokratizaciji:
1. Radi reforme izbornog sustava 2. Radi jačanja demokratskog političkog legitimiteta čitavog sustava 3. Radi jačanja lokalnog političkog vodstva, I jača izvrsna vlast moze, ali samo u nekim uvjetima vodit prema osiguranju dobrih komunalnih i drugih lok. javnih usluga..
Ili? Stvarno neznam..
AdBlock Detected
We get it, advertisements are annoying!
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.