AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

Sanjek

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bok kolege!!! preksutra sam kod prof. lugaric..s obzirom da nisam uspjela nabaviti knigu hfs..molim vas ako netko zna odgovore na ova pitanja da mi pomogne:
-predmet i osnovica kod pdv-a?
- godišnji obracun proracuna?
- najmanji moguci odbitak?
- posredni i neposredni porezi?
- zasto se uvode posebni porezi na potrosnju?
- trošarine?
- oporezivanje vlastite potrošnje?
- tehnike naplate poreza?
- uvjeti za pretporez?
- do kojeg ukupnog iznosa se mogu priznati dobrovoljna mirovinska osiguranja?

pllliiiiiiizzz...ako netko zna...mucho mucho hvala!!!
1. PREDMET I OSNOVICA KOD PDV-A
Predmet - isporuke dobara i usluga uz naknadu u tuzemstvu
isporuke dobara i usluga što ih poduzetnik obavi zaposlenima
vlastita potrošnja
isporuke dobara i usluga vlasnicima udjela trgovačkih društava
uvoz dobara i usluga u tuzemstvo
posebni slučajevi isporuka dobara i usluga
Ako te ovo pita onda će ti sigurno i postaviti pitanje oporezivanje vlastite potrošnje.

Osnovica je naknada koju isporučitelj primi za isporučena dobra ili obavljene usluge.

2. GODIŠNJI OBRAČUN PRORAČUNA

Posljednja faza proračunskog ciklusa. Razlikuje se od proračuna po svojoj funkciji. Sadrži podatke o stvarno ostvarenim javnim prihodima i izvršenim javnim izdacima. Zbog toga se i kaže da je završni račun proračuna akt kojim se utvrđuje kako je proračun ostvaren.
Donosi se po istom postupku i uz sudjelovanje istih tijela koja su sudjelovala pri izradi i donošenju proračuna. Donosi se u istom pravnom obliku kao i proračun.

3. odbitak ili neoporezivi dio dohotka uvijek iznosi 1800 kn

4. Posredni porezi - oni porezi kod kojih je prevaljivanje moguće
U njih spadaju: PDV, porez na promet nekretnina i posebni porezi na potrošnju (na osobne automobile i ostala motorna vozila i plovila, na kavu, na bezalkoholna pića, na pivo, na alkohol, na duhanske proizvode, na naftne derivate, na luksuzne proizvode)

Neposredni porezi - kod njih prevaljivanje nije moguće
U njih spadaju: Porez na dohoda, porez na dobit, porez na nasljedstva i darove, porez na cestovna motorna vozila, porez na plovila, porez na automate za zabavne igre, porez na kuće za odmor, porez na tvrtku ili naziv...

5. nemam pojma :)

6. TROŠARINE
Karatkterizira ih: obveza plaćanja se primjenjuje na točno određeni krug korisnika
- fiskalna izdašnost
- istodobna primjena trošarina i općeg poreza na promet
- stabilnost prihoda
- jeftinoća ubiranja prihoda
- ugodnost plaćanja
- prevaljivost
Vrste: ograničeni sustav posebni poreza na promet (do 15 proizvoda)
srednji -II- (od 15 do 30)
prošireni -II- (preko 30)
Obvezi plaćanja trošarina podliježu proizvodi koje upotrebljava velik broj potrošača i koji služe za postizanje određene kvalitete života
iznos plaćenog poreza na promet ulazi u poreznu osnovicu općeg poreza na promet
Stabilnost prihoda proizlazi prije svega iz činjenice što se trošarine uvode na predmete široke potrošnje

7. OPOREZIVANJE VLASTITE POTROŠNJE

Oporezuje se zato jer poduzetnik koji izuzima dobra i usluge iz trgovačkog društva za vlastite potrebe ili koristi prijevoz za vlastite potrebe te je nemoguće točno odrediti iznos reprezentacije mora biti izuzet iz poduzetničke sfere jer se javlja kao krajnji potrošač dobara i usluga i stoga mora biti izjednačen s ostalim krajnjim potrošačima

8. TEHNIKE NAPLATE POREZA
1. Prema stvarno ostvarenom iznosu
- putem godišnje prijave
- po odbitku
2. u paušalnom iznosu

9. UVJETI ZA PRETPOREZ
misli se na uvijete za odbitak pretporeza:
- mora biti ispostavljen račun koji sadrži bitne podatke
- isporuka dobara i usluga mora biti od poduzetnika koji je porezni obveznik
- primatelj isporuke dobara i usluge mora također biti poduzetnik koji je porezni obveznik
- isporuka dobara ili usluge mora biti u poduzetničke svrhe koje su oporezive PDV-om
- za primljenu isporuku dobara ili usluge ne smije postojati zabrana na odbitak pretporeza

10. svi dobrovoljni doprinosi mogu biti do 12000 kn godišnje
 

florencia

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Tenks!!! Hvala svima na pomoci!!!

Jos ako netko zna zasto se uvode posebni porezi na potrosnju?- tenks...once again.. I sretno svima sa ovim ispitom!!!
 

Tia_Dalma

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Prošla kod Cindori iz prve:luxhello::cheer:

pitanja-načela poreznog postupka,ovrha,kumulativni učinak i to je više-manje to!
 

florencia

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
cestitam i ja curke! i svima kaj su prosli..a meni treba pomoc sa jos jednim pitanjem,ako tko zna ,molim da pomogne, unaprijed zahvaljujem!!
- 3 slucaja vlastite potrosnje? kako i zasto se oporezuje vlastita potrosnja? i koja je zamjenska porezna osnovica?
-i definicija poduzetnika?
 

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
cestitam i ja curke! i svima kaj su prosli..a meni treba pomoc sa jos jednim pitanjem,ako tko zna ,molim da pomogne, unaprijed zahvaljujem!!
- 3 slucaja vlastite potrosnje? kako i zasto se oporezuje vlastita potrosnja? i koja je zamjenska porezna osnovica?
-i definicija poduzetnika?
-Oporezuje se zato jer poduzetnik koji izuzima dobra i usluge iz trgovačkog društva za vlastite potrebe ili koristi prijevoz za vlastite potrebe te je nemoguće točno odrediti iznos reprezentacije mora biti izuzet iz poduzetničke sfere jer se javlja kao krajnji potrošač dobara i usluga i stoga mora biti izjednačen s ostalim krajnjim potrošačima.
-Poduzetnik je trgovačko društvo,fizička ili pravna osoba,udružene osobe ili imovinska masa bez pravne osobnosti koja trajno i samostalno ostvaruje dohodak ili dobit.
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Prošla kod Cindori iz prve:luxhello::cheer:

pitanja-načela poreznog postupka,ovrha,kumulativni učinak i to je više-manje to!
čestitam kolegice, a kakva je inače bila prolaznost kod profesorice Cindori danas?
 

florencia

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
paušalno oporezivanje- je način oporezivanja kod kojeg se porezna obveza utvrduje za odredenu kategoriju poreznih obveznika, ili za odredenu kategoriju dohodaka, bez uzimanja u obzir svih relevantnih činjenica, koje inače moraju biti uzete u obzir kod utvrdivanja stvarno ostvarenog dohotka.
- primjena paušalnog oporezivanja najčesce je motivirana postizanjem jeftinoce oporezivanja.
- porezna osnovica kod pausalnog oporezivanja je iznos isplacenog dohotka, umanjen za odredeni nepromjenjivi izdatak.
-pausalno oporezivanje ti spada u tehnike naplate poreza na dohodak.
:happy:
nadam se da sam pomogla!!
sretno!!!
 

paola1000

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo i ja danas polozila kod prof. cindori, pitanja: metoda parifikacije i direktna metoda kod utvrđivanja por. osnovice, što se oporezuje kod pdv-a, subjektivno i objektivno neto načelo, funkcionalni i institucionalni pristup kod pdv-a (6. smjernica eu), 6 razloga ništavosti, koje tijelo je prvostupanjsko i ovlaštenja prvostupanjskog tijela, načelo potpunosti kod proračuna. mozda je bilo još nešto ali ne sijećam se više
 

Tia_Dalma

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
a koliko dugo si učila? i iz čega?? čestitiam :happy:
malo sam čitala knjige i zakone a kad sam saznala kod koga sam izvula sam pitanja i napravila skriptu s odgovorima! tak da sam zaozbiljno učila samo 4 dana:laughing:

čestitam kolegice, a kakva je inače bila prolaznost kod profesorice Cindori danas?
nisam ostala do kraja pa ne znam točno ali od 10 koje znam je 7 ljudi palo a samo nas 3 prošlo!
 

hrgolina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav ljudi!!! Ja juČer poloŽila kod mijatoviĆa!! Pitanja koja je pitao-karakteristike poreza, prevaljivanje poreza, naČela oporezivanja po wagneru, pdv-3 osloboĐenja od pdv-a, financijski plan, prirez, mirovinski stupovi u rh. Pita konkretno i ako znaŠ, prekine te. Ljudi sretno!!!
 

Sanjek

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Evo da i ja podijelim svoja iskustva s ispita. Prošla sam NAPOKON i to na komisiji. Bili su mi prof. Šimović, Cindori i Lugarić. S obzirom da ih je bilo troje ispit je vrlo brzo završio, svako je postavio po jedno pitanje.
Prof. Šimović je imo neka svoja pitanja koja se često ni ne pojavljuju ni u jednoj od knjiga (pr. riznice proračuna i po čemu se razlikuju od proračuna, porezna kartica...)pitao me nešto vezano za odbitak kod nesamostalnog rada, ispričala sam mu sve o nesamostalnom radu, a onda je počeo s nekim podpitanjima koje nisam ni razumijela, imo je svoje monologe, a ja sam većinom kimala glavom. Cindori i Lugarić su mi postavile konkretno pitanje (one su postavlja samo ona svoja standardna pitanja). Prof Lugarić me pitala inspekcijski nadzor, a prof. Cindori zakonitu evaziju, znala sam oboje s tim da me u svakom pitanju Šimović prekinuo i postavio neko podpitanje vezano za to. Vidli su da znam pa su me prekinuli i poslali van, za par minuta dok su se oni valjda izdogovarali su me opet pozvali unutra i dali mi index. Dobila sam 2, mislim da se na komisiji iz financiranja više ni ne može dobit.
Ne znam kakva je bila prolaznost, ja sam bila druga po redu. Cura ispred mene je pala, ja prošla, a poslije mene je bio još jedan dečko, a svi ostali su bili s prava.
I da...nemojte se iznenaditi ukoliko vam dođe pitanje vezano uz carine i banke (bar na komisiji)
Ukoliko padnete, poderu vam prijavnicu tako da nemate zabranu iduća 3 mjeseca.
Sve u svemu, na ispitu je bila ugodna atmosfera i sve je bilo ok.
 

Panic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja sam jucer prosla kod cindori... nakon sto ih je palo 7 mislila sam da nemam sanse, al sve je proslo u redu, svaka pohvala profesorici..

p.s.- ucila sam iz svega ( knjige, zakoni ), skripte mi nisu pomagale i sad napokon iz treceg puta prosla!
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hay ljudi pitanje da li ovog predmeta postoje koloviji,koliko je tezak (mada koliko sam uspjela procitati je jako tesko),da li je samo ispit (usmeni i pismeni ili samo jedan od)?? Koliko ga se treba spremati? Fala unaprijed!
 

mateja19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo da i ja podijelim iskustva sa današnjeg ispita...prošla :happy::happy: i sada mogu krenuti na drugu,juhu!

bila sam kod tereze lugarić,ušla prva ,atmosfera je bila super,žena je jako ugodna,smirena i ne pita teška pitanja,više opća.mene je pitala:

prirez-porezna osnovica,stope

porez na dohodak-primici i izdaci, stope poreza na dohodak,tehnike naplate poreza(kod kojih dohodaka se primjenjuje naplata po odbitku (kod nesam.rada,osiguranja,kapitala i drugog dohotka!)

porez na dobit-nerezident,kada se fizička osoba može oporezovati porezom na dobit

doprinosi-nabrojati i navesti porezne stope

o progresiji,koja se primjenjuje kod poreza na dohodak u HR (raščlanjena)

inspekcijski nadzor-3 karakteristike

žalba-tko je podnosi,ovlasti prvostupanjskog tijela-kada izmjenjuje akt novim i malo o tome.

i to je manje više to, eto trojka je pala,prvi sam puta bila na ispitu ali dugo sam to učila ali ne intenzivno,samo ovih zadnjih 5 dana sam se tako nabrijala da ću to proći i učila sam tokom cijelog dana ali sa pauzama za kavu naravno :laughing:


sretno svima! i još jednom tko će odgovarati kod Tereze može biti sretan jer je stvarno korektna,pomaže na način da vas navodi podpitanjem i atmosfera je baš ugodna!
 

hawk

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bok ljudi...evo nadovezao bih se na ovo što je kolegica prije mene rekla,mateja19..ja sam takoder danas odgovaraokod prof. lugarić, dobio 4, i stvarno je zena korektna, pomaze koliko god moze, postavlja podpitanja koja te stvarno navode na odg ako si imalo učio. atmosfera je totalno opuštena, nema nikakve napetosti. o prof. mogu reći samo riječi hvale!!!
pitanja koja me pitala:
načini utvrđivanja porezna osnovice, objasnit metodu parfikacije, prednosti pdv-a, kumulativni učinak objasniti, stope oporezivanja kod pdv-a,objasnit ih, poništavanje i ukidanje akata u upravnoj sferi, rebalans proračuna i kako se postupak donosenja rebalansa razlikuje od standardnog donosenja proračuna...

eto ljudi moji, sretno svima!!!
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Hay ljudi pitanje da li ovog predmeta postoje koloviji,koliko je tezak (mada koliko sam uspjela procitati je jako tesko),da li je samo ispit (usmeni i pismeni ili samo jedan od)?? Koliko ga se treba spremati? Fala unaprijed!
nema kolokvija:dry:

samo usmeni ispit:crazy:

pa najopširniji predmet na 1.godini, ali i nije toliko težak. treba ga dobro shvatiti i biti će lakše.

koliko vremena ovisi o osobi.

ima pitanja od profesora koja se znaju ponavljati pa prošvrljaj po temi malo:wink5:
 

kikicha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nema kolokvija:dry:

samo usmeni ispit:crazy:

pa najopširniji predmet na 1.godini, ali i nije toliko težak. treba ga dobro shvatiti i biti će lakše.

koliko vremena ovisi o osobi.

ima pitanja od profesora koja se znaju ponavljati pa prošvrljaj po temi malo:wink5:
Fala fala!!
P.S. Dovoljno mjesec i po ucenja?
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks