AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

Sanjek

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Fala fala!!
P.S. Dovoljno mjesec i po ucenja?
A gle, sve ti to ovisi kakve si sreće i kojeg profesora dobiš. Može ti bit doboljno da učiš par dana po pitanjima, a može bit da učiš par mjeseci pa padneš.
Moj ti je savjet da si skineš sva pitanja od svih profesora i da ti to bude orijentir za učenje po knjizi, na taj način ćeš skužit šta ti je bitno, a šta ti uopće ni ne treba, a onda da par dana prije ispita ponavljaš samo po pitanjima od tog profesora i mislim da ti je uspijeh zagarantiran. Svaki profesor je različit i ima svoj način ispitivanja.

Arbutina - ima svoja pitanja i skriptu i pita samo to, neki su prošli a da su učili svega 2 dana, ali ako nije dobrog raspoloženja ne može vam ni svo znanje ovog svijeta pomoć da prođete, kod njega nikad niste sigurni, nema sredine ili je živčan i ljut ili je dobar ko kruh.

Cindori - Pita i traži puno, možda najviše od svih, ali vrlo poštena i korektna. Ugodna kao ispitivač, otvara knjigu i postavlja pitanja, ali konkretna, ima razumijevanja, pomaže, ali za prolaz treba dosta znat i nije škrta s dobrim ocjenama.

Lugarić - Isto kai i Cindori dosta traži, vrlo su joj bitni zakoni i često pita dohodak i dobit. Ima puno podpitanja i ukoliko niste dobro naučili to će vas samo spetljati. Jednako kao i svi ima neka svoja standardna pitanja i ukoliko ih sve dobro prođete prolaz je zagarantiran.

Mijatović - Po mišljenju svih možda najbolji profesor jer je ipak kod njega najveća prolaznost. Ima svoja pitanja i samo njih vrti, ništa sa strane. Pitanja su konkretna, kratki odgovori se traže, znaš-ne znaš. Pita malo pitanja i odgovaranje traje vrlo kratko.

Sve u svemu, nemojte predmet shvatiti olako jer sam se ja osobno dosta mučila s njim i to najviše zbog toga jer nisam znala kako da učim. Nadam se da sam vam pomogla.
Ispit nije težak, ali potrebno je odvojiti vremena za njega, ako sjednete i zagrijete stolicu kako spada za 2 tjedna možete svo gradivo proć i naučit.
Sretno svima.
 

miss_iva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molim pomoc!Moze mi netko reci IZ CEGA UCITIIII?I ŠTA UCITI?
Imam knjigu i skriptu(po kojoj su neki s pravnog prošli),ali u toj skripti nema neka osnovna poglavlja koja se pita(tipa por.obveznik),a slicno je sa drugom skriptom.imam knjigu Financiranje ju,šta tocno iz knjige(jer na forumu ima napisano apitanja se pojavljuju iz nezabiljezenih poglavlja) i imam iz nn clanke koji se spominju na forumu...HVALA
 

Aine

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Molim pomoc!Moze mi netko reci IZ CEGA UCITIIII?I ŠTA UCITI?
Imam knjigu i skriptu(po kojoj su neki s pravnog prošli),ali u toj skripti nema neka osnovna poglavlja koja se pita(tipa por.obveznik),a slicno je sa drugom skriptom.imam knjigu Financiranje ju,šta tocno iz knjige(jer na forumu ima napisano apitanja se pojavljuju iz nezabiljezenih poglavlja) i imam iz nn clanke koji se spominju na forumu...HVALA
KNJIGA draga moja i nista drugo...skripte nemoj ni skidat jer se ne isplati,prekratke i nemaju osnovne stvare kao sto si i sama rekla...imas u vodicu tocno koja poglavlja..znaci obje knjige i rokaj..sretno! ;)
 

MaRtJa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
kako je bilo danas na predavanju iz financiranja? nešto pametno vezano uz ispite ili sve bezveze? :)
 

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dali postoji nešto sto ne treba ucit ili moramo svih 600strana(imamknjigu iz 2002)
1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.

(II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 49.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).

2. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ. H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ:
Hrvatski fiskalni sustav – financijsko pravo, posebni dio, 4. izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2004. (ne treba učiti od str. 8. do 29. (prirez treba!!!) i od str. 31. do 40. -porez na dohodak i porez na dobit uče se po Zakonima).

3. Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04.) i Zakon o porezu na dobit (Narodne novine, br. 177/04.).

DOPUNSKA ISPITNA LITERATURA (za bolju ocjenu!!!) : Preostali dijelovi navedenih izvora u obveznoj ispitnoj literaturi.
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
e da ljudi,cindori je jučer pitala i carine!
dobro tko je lud više?Od kuda onda ona inf. da se carine i banke ne pitaju ljudi? i vidim u popisu literature da su carine navedene...znači, prof.Mijatović ih ne pita, a ostali kak su raspoloženi ili... Ajde pliz, ako netko zna više inf. neka se očituje,thx
 

Sanjek

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
dobro tko je lud više?Od kuda onda ona inf. da se carine i banke ne pitaju ljudi? i vidim u popisu literature da su carine navedene...znači, prof.Mijatović ih ne pita, a ostali kak su raspoloženi ili... Ajde pliz, ako netko zna više inf. neka se očituje,thx
I banke i carine spadaju u dio gradiva koji bi mi kao trebali znat, ali rijetko se pojavljuju na ispitima, gotovo nikada. Znam iz iskustva jer sam 4. puta izlazila i nikad mi nije došlo pitanje iz tog dijela gradiva, jedino sam sad na zadnjem roku čula da je prof. Cindori nekog to pitala. Možda je pomiješala pa mislila da pita pravnike, a oni bi kao trebali znati više od nas.
Iskreno, nemoj se pretjerano zamaratii time, eventualno pročitaj taj dio gradiva ako se baš bojiš da bi te mogla pitati. Svi profesori uglavnom pitaju svoja standardna pitanja, a među njih carine ne spadaju. Ako dobro naučiš sve ostalo nema razloga da zbog carina ne prođeš čak ako ti i postavi pitanje o njima u što sumnjam.
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dobro tko je lud više?Od kuda onda ona inf. da se carine i banke ne pitaju ljudi? i vidim u popisu literature da su carine navedene...znači, prof.Mijatović ih ne pita, a ostali kak su raspoloženi ili... Ajde pliz, ako netko zna više inf. neka se očituje,thx
istina, navedeno je to poglavlje koje je obavezno za naučiti, između ostalog. profesor Mijatović je rekao da on ne pita carine i banke. ostali mogu, a i ne moraju pitati, ne znam u čemu je problem kad se samo prof. Mijatović izjasnio o tome.:crazy:
 

Sanjek

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Nisu po redu (ne prate knjigu), ali nadam se da će vam pomoć :)

Sonja Cindori

1. Sintetički i analitički porez?
2. Zakonita i nezakonita porezna evazija?
3. Izvori oporezivanja dohotka?
4. Bruto svefazni porez na promet?
5. Prirez, stope prireza, kako se utvrđuje?
6. Originarni i derivativni prihodi?
7. Progresivna porezna stopa?
8. Proračunska načela?
9. Vrste inspekcijskog nadzora?
10. Degresivna porezna stopa?
11. Vrste pristojbi?
12. Privremeno financiranje i oblici?
13. Primjeri za zakonitu evaziju?
14. Porezni obveznik poreza na dohodak?
15. Porezni obveznik poreza na dobit?
16. Proračunski ciklus?
17. Tko donosi plan proračuna?
18. Metode izračunavanja PDV-a?
19. Destinirani porezi?
20. Pretpostavljeni i faktični porezi?
21. U kojim slučajevima fizička osoba može biti obveznik poreza na dobit?
22. Stope poreza na dohodak?
23. Signalno djelovanje poreza?
24. Razlika između komunalnih naknada i komunalnih doprinosa?
25. Obveznici komunalne naknade?
26. Obveznici komunalnog doprinosa?
27. Porez na promet nekretnina, što je predmet oporezivanja?
28. Što znači proračunsko načelo prethodnog odobrenja?
29. Izvanredna pravna sredstva kod poreznog postupka?
30. Metoda parifikacije?
31. Posebni porezi na potrošnju?
32. Načela ovrhe?
33. Kumulazivni učinak kod bruto-svefaznog poreza na promet?
34. Proporcionalna i progresivna porezna stopa?
35. Načela inspekcijskog nadzora?
36. Pretpostavke za ovrhu?
37. Tko sastavlja, a tko izglasava državni proračun?
38. Načini plijenidbe?
39. Državni proračun-izmjene, plan, vrste, izrada, donošenje, kontrola...
40. Virmaniranje proračuna?
41. Završni račun proračuna?
42. Sustav mirovinskog osiguranja u RH?
43. Vrste prihoda?
44. Podjela poreza?
45. Porezne stope?
46. Oblici dohotka?
47. Načlela oporezivanja po Wagneru? (znat i objasnit)
48. Porez na promet?
49. Derivativnost poreza?
50. Faze prevaljivanja poreza?
51. Jednofazni porez na promet?
52. Prednosti PDV-a nad drugim oblicima?
53. Stope poreza na dobit?
54. Razlika između pristojbi i poreza?
55. Posredni i neposredni porezi?
56. Ciklički proračun?
57. Koje odluke može donijeti upravni sud?
58. Obveznik prireza i tko ga uvodi?
59. Ovlaštenja prvostupanjskog tijela u povodu žalbe?
60. Kontrola državnog proračuna?
61. Porezni postupak?
62. Doprinosi?
63. Pristojbe?
64. Tko inicira donošenje proračuna?
65. Kakve se stope primjenjuju kod poreza na dohodak?
66. Metoda preglednosti proračuna?
67. Nad čime se može provesti ovrha?
68. objektivno i subjektivno neto načelo?
69. Osobni odbitak?
70. Prvostupanjsko i drugostupanjsko tijelo u povodu žalbe?
71. Upravni spor?
72. Dohodak od nesamostalnog rada?
73. Tijek inspekcijskog nadzora?
74. Drugi dohodak?
75. Koja tijela rješavaju u povodu žalbe?
76. Razlika između proračuna i financijskog plana?
77. Kolika je stopa kod poreza na promet nekretnina?
78. Pravni oblici ovrhe?
79. obustava ovrhe?
80. Poticaji i subvencije?
81. Tko vrši ovrhu?
82. Povoljnosti za poduzetnike kod PDV-a?
83. Upravna kontrola kod proračuna?
84. Tko može pokrenuti obnovu postupka?
85. Pretporez?
86. Regresivna stopa?
87. Indirektna metoda uzračunavanja PDV-a?
88. Privremeno financiranje?
89. Proračunske dvanaestine?
90. Primici i izdaci kod dohotka od nesamostalne djelatnosti?
91. Pretpostavke za provođenje ovrhe?
92. Regres u proračunu?
93. Zašto dužnik može tražiti smanjenje kamate zajma?
94. Kompenzacija i transformavija poreza?
95. Načelo točnosti proračuna?
96. Metode ublažavanja regresivnosti?
97. Prevaljivanje poreza?
98. Obilježja PDV-a
99. Proizvodnja i trgovina na malo kod jednofaznog poreza na promet?
100. Mali poduzetnici?
101. Proračunske rezerve?
102. 6 razloga ništavosti?
103. Povremeni obveznici PDV-a?


Tereza Lugarić

1. Paušalno oporezivanje
2. Prebivalište i uobičajeno boravište
3. Godišnji obračun proračuna
4. Tehnike naplate poreza na dohodak
5. Subjektivno i objektivno neto načelo
6. Faze prevaljivanja poreza i u kojoj se fazi javlja konačni platac (u incidenciji)
7. Pojam rezidenta i nerezidenta kod poreza na dohodak
8. Što se smatra izdacima kod dohotka od nesamostalnog rada
9. Obveznik poreza na dohodak
10. Predmet oporezivanja kod PDV-a
11. Inspekcijski nadzor (bilo šta o njemu može pitat)
12. Koji su to dobrovoljni doprinosi
13. Obveznik poreza na dobit
14. Izvori oporezivog dohotka
15. Porezne stope poreza na dohodak
16. Porez na dohodak općenito (sintetički, analitički...)
17. Neto dohodak
18. Porez na dobit općenito
19. Rezident i nerezident poreza na dobit
20. Porezna osnovica poreza na dobit
21. Porez na dohodak od nesamostalne delatnosti
22. Porez na dohodak od samostalne djelatnosti
23. Porez na dohodak od imovine
24. Proračun (tu pita sve: šta je proračun, koje su vrste, kontrolu proračuna, donošenje, izvršenje, izmjene, faze izvršenja, tko utvrđuje nacrt
proračuna, što ako proračun nije donijet, rebalans proračuna, proračunske rezerve, proračunske dvanaestine...)
25. Prirez i stope prireza, porezna osnovica kod prireza (vrlo često pitanje)
26. Pretporez
27. Odbitak pretporeza
28. Porezni obveznik PDV-a
29. Porezna osnovica PDV-a
30. Minimalna porezna osnovica
31. Dohodak od otuđenja nekretnina
32. Vrste progresije
33. Kojim se načelom oporezuje PDV - prema načelu odredišta i podrijetla
34. Ovrha (tu je isto sve bitno i sve pita: načela ovrhe, pravni temelj ovrhe, objekt ovrhe, pretpostavke za provođenje ovrhe, odgodu i obustavu,
oblici provođenja ovrhe...)
35. Izvanredna pravna sredstva
36. Osobni odbitak ili neoporezivi dio dohotka
37. Samostalna služba za drugostupanjski postupak
38. Tužba
39. Zašto se uvode posebni porezi na promet
40. Kompenzatorna i apsolutna progresija
41. Trošarine
42. Drugi dohodak
43. Zaduživanje jedinice lokalne i područne samouprave
44. Stvarnoostvareni dohodak
45. Prisilnost poreza
46. Progresivne stope
47. Porezna osnovica općenito
48. Načini utvrđivanja porezne osnovice
49. Porezne stope općenito
50. Kumulativni učinak
51. Glavna obilježja poreza
52. originarni i derivativni porez
53. Podjela platnih razreda u postocima
54. Žalba (sve treba znat: kada će se odbaciti, kako se podnosi, one dane...)
55. Do kojeg ukupnog iznosa se mogu priznati dobrovoljna mirovinska osiguranja
56. Žalbeni razlozi da se akt zamijeni novim
57. Oporezivanje vlastite potrošnje
58. Budžet
59. Do kojeg je iznosa najviši prirez
60. Nova faza ( to nemam pojma kaj je uopće)
61. 6 razloga ništavosti
62. Funkcionalna oslobođenja kod PDV-a
63. Primici i izdaci kod dohotka od imovine i imovinskih prava
 

chasei

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel ima neki običaj kod koga na ispit idu izvanredni studenti?
i jel zna netko, kod koga su na prošlom roku bili studenti na L... bila sam prijavila taj ispit, ali više sile ( bolesti, bolnica...) su me spriječile...pa me zanima kod koga sam bila na rasporedu...
 

mira

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
bok ljudi...evo nadovezao bih se na ovo što je kolegica prije mene rekla,mateja19..ja sam takoder danas odgovaraokod prof. lugarić, dobio 4, i stvarno je zena korektna, pomaze koliko god moze, postavlja podpitanja koja te stvarno navode na odg ako si imalo učio. atmosfera je totalno opuštena, nema nikakve napetosti. o prof. mogu reći samo riječi hvale!!!
pitanja koja me pitala:
načini utvrđivanja porezna osnovice, objasnit metodu parfikacije, prednosti pdv-a, kumulativni učinak objasniti, stope oporezivanja kod pdv-a,objasnit ih, poništavanje i ukidanje akata u upravnoj sferi, rebalans proračuna i kako se postupak donosenja rebalansa razlikuje od standardnog donosenja proračuna...

eto ljudi moji, sretno svima!!!
po cemu si ucila ..knjizi ili skripti???

nema nekog običaja za izvanredne studente, na popisu su uz redovne.:wink5:
pocinjem ucit finan,,ima ko savjet iz cega ucit--knjige ili skripta,,,,i dali je dobra ona skripta od 217 strana???hvala
 

Rok

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej imam pitanje, prvi put cu izaci na finaciranje i zanima me kod kojeg profesora bi mogao biti.. dali se gleda po abecedi ili svaki ispitni rok neki drugi profesor ispituje ,ili se zna kod koga si slicno kao i kod ustavnog par dana prije dok objave kad je ispit ili kak tocno ide sve to skupa, pa ono ko zna nek mi objasni malo ak nije problem ! tnx
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ej imam pitanje, prvi put cu izaci na finaciranje i zanima me kod kojeg profesora bi mogao biti.. dali se gleda po abecedi ili svaki ispitni rok neki drugi profesor ispituje ,ili se zna kod koga si slicno kao i kod ustavnog par dana prije dok objave kad je ispit ili kak tocno ide sve to skupa, pa ono ko zna nek mi objasni malo ak nije problem ! tnx
To se nikad nezna kod kojeg profesora bi te mogli staviti, mogu te staviti nekoliko puta za redom kod istog profesora ili možeš svaki put biti kod drugoga.. A tjedan dana prije objave i stave raspored kod kojeg je profesora tko, pa zadnji tjedan ponavljaj po pitanjima od dotičnog profesora.
 

nikolina25

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
po cemu si ucila ..knjizi ili skripti???



pocinjem ucit finan,,ima ko savjet iz cega ucit--knjige ili skripta,,,,i dali je dobra ona skripta od 217 strana???hvala
i ja bi neki savijet iz čega učiti...pa nek nam netko pomogne :wink5:

Na koju si skriptu mislila (od 217 str)...onu sa pravokutnika?? (meni je jedna cura rekla da je ta dobra, ona je na pravu prošla po njoj i zakonima...samo je neke lekcija dodala, a neke izbacila)
 

chasei

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
i ja bi neki savijet iz čega učiti...pa nek nam netko pomogne :wink5:

Na koju si skriptu mislila (od 217 str)...onu sa pravokutnika?? (meni je jedna cura rekla da je ta dobra, ona je na pravu prošla po njoj i zakonima...samo je neke lekcija dodala, a neke izbacila)
ja imam tu skriptu, al treba je dopuniti...jer neke stvari koje pitaju, samo su spomenute ili jedna rečenica je napisana o njima, a sumnjam da je to dovoljno... ja učim iz knjiga, i zakona...i mislim da je to najpametnije...
 

molly

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
QUOTE=chasei;97287]ja imam tu skriptu, al treba je dopuniti...jer neke stvari koje pitaju, samo su spomenute ili jedna rečenica je napisana o njima, a sumnjam da je to dovoljno... ja učim iz knjiga, i zakona...i mislim da je to najpametnije...[/QUOTE]

Slažem se mislim da treba učiti po knjigama!
Ima dosta toga za proći, ali možda je to i bolje nego učiti po skripti i izlaziti po 5,6 puta na ispit i sramotit se nezanjem...:tongue2:
 

MalaMravic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pozdrav svima , trebam malu pomoc... Naime, za jednu sam se knjigu snasla trazeci po forumu,koje stranice trebam naucit, al ova druga :dry: ide teže...jer s obzirom da imam kopiranu knjigu, počinje od stranice broj 3, i naslov je Porezni sustav Hrvatske, molim vas ako bi si itko htio dati malo truda da mi pomogne i kaže od koje do koje stranice trebam učiti iz te knjige :blushed:

Unaprijed hvala ...
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pozdrav svima , trebam malu pomoc... Naime, za jednu sam se knjigu snasla trazeci po forumu,koje stranice trebam naucit, al ova druga :dry: ide teže...jer s obzirom da imam kopiranu knjigu, počinje od stranice broj 3, i naslov je Porezni sustav Hrvatske, molim vas ako bi si itko htio dati malo truda da mi pomogne i kaže od koje do koje stranice trebam učiti iz te knjige :blushed:

Unaprijed hvala ...
Iz te knjige moraš sve učiti osim na početku: poreza na dohodak i poreza na dobit- to moraš učiti iz zakona, ali moraš znati prirez, to ti se nalazi kod poreza na dohodak, vidjet ćeš, to su ti kojih 3 strane i to je to :laughing:
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks