AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Financiranje javne uprave

MaRtJa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iz te knjige moraš sve učiti osim na početku: poreza na dohodak i poreza na dobit- to moraš učiti iz zakona, ali moraš znati prirez, to ti se nalazi kod poreza na dohodak, vidjet ćeš, to su ti kojih 3 strane i to je to :laughing:
a iz ove ogromne knjižurine od 785 str trebamo učiti baš sve ili neka poglavlja izbacujemo?
 

IHUZEJ

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Obzirom na ove vaše zadnje postove da li to znači da ove naše skripte od po 70-tak stranica iz skriptarnice nisu dovoljne za učenje? Hvala
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
a iz ove ogromne knjižurine od 785 str trebamo učiti baš sve ili neka poglavlja izbacujemo?
Izbacuju se neka poglavlja, piše nekoliko postova prije:
Literatura:
1. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ, H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ: Financijsko pravo i financijska znanost, Narodne novine, Zagreb, 2008.
II. JAVNI PRIHODI: Uvod, Podjela javnih (državnih) prihoda, Pojam poreza (str. 49.-93.), Podjela poreza, Porezna terminologija, Porezni obveznik, Porezna snaga (sposobnost, kapacitet), Porezna osnovica, Porezne stope (porezna tarifa), Porezne stope u praksi, Granice poreznog opterećenja, Načela oporezivanja, Ciljevi oporezivanja, Otpor plaćanju poreza, Izbjegavanje plaćanja poreza (porezna evazija), Mjere protiv plaćanja poreza, Prevaljivanje poreza, Učinci oporezivanja, Utjecaj inflacije na oporezivanje, Porezna tehnika, Zaštita prava poreznih obveznika, Porezna uprava (str. 102.-247..), Opća zajednička pitanja oporezivanja dohotka i dobiti, Porez na dohodak, Porez na dobit (završno s 32.3.1. Načelo oporezivanja neto dobiti) (str. 281. – 347..), , Porez na promet (završno s 33.5.14. Porezna oslobođenja (str. 367. – 422..), Državni fiskalni monopol, Imovinski porezi, Doprinos za socijalno osiguranje, , Višestruko oporezivanje i njegove vrste, Carine (str. 444. – 515.), Doprinosi, Samooporezivanje, Pristojbe (takse), Ostali javni (državni prihodi) (str. 558.- 573.); V. JAVNI RASHODI: Državni proračun (budžet) (str. 698-731.).

2. B. JELČIĆ, O. LONČARIĆ-HORVAT, J. ŠIMOVIĆ. H. ARBUTINA, N. MIJATOVIĆ:
Hrvatski fiskalni sustav – financijsko pravo, posebni dio, 4. izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2004. (ne treba učiti od str. 8. do 29. (prirez treba!!!) i od str. 31. do 40. -porez na dohodak i porez na dobit uče se po Zakonima).

3. Zakon o porezu na dohodak (Narodne novine, br. 177/04.) i Zakon o porezu na dobit (Narodne novine, br. 177/04.).

Moja preporuka, učite po pitanjima od profesora s foruma, pa tako vidite šta je bitno od tog silnog gradiva a šta ne.
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Obzirom na ove vaše zadnje postove da li to znači da ove naše skripte od po 70-tak stranica iz skriptarnice nisu dovoljne za učenje? Hvala
pa većina kaže da nisu dovoljne, eventualno za ponavljnje..i to ona od 217str.

ja imam tu skriptu, al treba je dopuniti...jer neke stvari koje pitaju, samo su spomenute ili jedna rečenica je napisana o njima, a sumnjam da je to dovoljno... ja učim iz knjiga, i zakona...i mislim da je to najpametnije...
a koje bi to bile stvari...možda par riječi ako ti se da, čisto da oni manje upućeni kolege budu informirani...thx
 

miss_iva

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molila bi nekoga da mi malo pomogne.Imam knjigu iz 2002 i medu prvim postovima pise sta se treba uciti,poglavlja,strane.Sad sam krenula po pitanjima s foruma i pojavljuju se pitanja-poglavlja koja ne pisu da treba uciti..tipa oslobodenja,posebni porezi,pretporez,porezni tretmani rasp.dobiti trgovackih drustava...
Šta sad,jel stvarni treba uciti knjigu od 1-700 strane ili?dali ima nesto sto NE TREBA naucit??

hvala
 

hrgolina

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Molila bi nekoga da mi malo pomogne.Imam knjigu iz 2002 i medu prvim postovima pise sta se treba uciti,poglavlja,strane.Sad sam krenula po pitanjima s foruma i pojavljuju se pitanja-poglavlja koja ne pisu da treba uciti..tipa oslobodenja,posebni porezi,pretporez,porezni tretmani rasp.dobiti trgovackih drustava...
Šta sad,jel stvarni treba uciti knjigu od 1-700 strane ili?dali ima nesto sto NE TREBA naucit??

hvala
moj ti je savjet da naučiš što više možeš. ja sam ti prvu knjigu naučila po nekoj skripti od 70 str ali hrv.fiskalni sustav sam po knjizi i zakonima. na kraju sam kod prof.Mijatovića polagala i pitao me-prirez,načela po wagneru i financijski plan-ispalo je da me pitao laka pitanja. ovaj ti ispit iziskuje malo više učenja,ali dok ti to slegne skužiš da nije tak strašno. sretno!!!

moj ti je savjet da naučiš što više možeš. ja sam ti prvu knjigu naučila po nekoj skripti od 70 str ali hrv.fiskalni sustav sam po knjizi i zakonima. na kraju sam kod prof.Mijatovića polagala i pitao me-prirez,načela po wagneru i financijski plan-ispalo je da me pitao laka pitanja. ovaj ti ispit iziskuje malo više učenja,ali dok ti to slegne skužiš da nije tak strašno. sretno!!!
ne moraš učiti banke i carine.:tongue2:
 

sana.s

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Izvanredni sam student, nisam još izlazila na ispit. Da li je potrebno prije ispita predati indeks u referadu, ili je dovoljno samo prijaviti ispit?
 

maja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pozdrav, imam pitanjce ..eto ja imam skriptu koja je napravljena po staroj knjizi..skripta je stvarno dobra ali me zanima dali se puno toga promijenilo..odnosno da li je moguce da prođem ako naucim po staroj knjizi ili je nova ful drugacija tnx ;-)
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
pozdrav, imam pitanjce ..eto ja imam skriptu koja je napravljena po staroj knjizi..skripta je stvarno dobra ali me zanima dali se puno toga promijenilo..odnosno da li je moguce da prođem ako naucim po staroj knjizi ili je nova ful drugacija tnx ;-)
a gle, relativno ti je to s skriptama..ta skripta nije loša,osobno meni je ona s pravokutnika najbolja-ona cca 200tinjak str. Ali znam ekipu koja je pala a učila po knjigama, kao i one koji su prošli po skriptama, došli na rok i dobili tri pitanja,odgovorili i prošli. ž
Možda ti nisam puno pomogla, ali nema ti tu recepta kaj je najbolje. Možda uz skriptu ipak nije loše škicnuti i u knjige. Sretno!
 

maja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ma da jasno mi je to sve "dobra je skripta ali je knjiga knjiga" nego mene zanima budući da ja imam skriptu koja je rađena po staroj knjizi a ne ovoj najnovijoj dali postoji velika razlika između te 2 knjige ili su neke sitnice samo izmijenjene.. dali je netko sad polozio a ucio po staroj knjizi?? tnx
 

ida19

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel itko zna odgovore na ova pitanja:
1. ovlasti prvostupanjskog i drugostupanjskog tijela kod ovrhe
2. proracun- vrste, donosenje i izmjene, proracunske dvanaestine
3. porez- prisilnost poreza, kumulativna progresija, platni razredi u postocima kako su podijeljeni, princip oporezivanja
4. stvarnoostvareni dohodak
5.imovinsko pravo
6. predmeti oporezivanja dohotka u RH
7. funkcionalna oslobodenja kod pdv-a
8. prebivaliste, uobicajeno boraviste...

tnx
 

lila_887

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel bi mi netko mogao reć koje Zakone trebamo znat, mislim na broj iz Narodnih NOvina, da li su još uvijek aktualni 177/04 ili se nešto promijenilo???
 

MARYYNNA

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
jel bi mi netko mogao reć koje Zakone trebamo znat, mislim na broj iz Narodnih NOvina, da li su još uvijek aktualni 177/04 ili se nešto promijenilo???
zakon o porezu na dobit i zakon o porezu na dohotak
 

chasei

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
nego, imam pitanje... vidjela sad da kod cindori, unatoč otvaranju knjige i traženja pitanja po sadržaju, da se pitanja stvarno, ali stvarno ponavljaju...čak nisam nit vidjela neka osnovna pitanja, poput tehnika naplate...pa me zanima-kolika je mogućnost da pita ona zaduženja države,i sve o fondovima onim, banke i carine, pa sve one neposredne poreze...mislim, prošla sam ja to, ali da ne gubim vrijeme bezveze na ponavljanja...mislim, ima netko da ga je pitala ona zaduženja i načela...
i koliko je tolerantna? mislim, vidjela sam sve kaj tu piše o njoj, ali svejedno...
 

Afrodita

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ne nego sam prijavila financiranje u drugom mjesecu, a imam malo dijete,i zavšilo je u bolnici onda, pa tako i ja sa njime, i zbog toga sam u zaostatku...tako da...nije ništa krivo isplanirano, već su više sile umiješale tu svoje prste...
a uostalom, neki su sposobni spremit toliko ispita, ne treba podcjenjivat...
a najlakše je pametovat...hahaha

nego, imam pitanje... vidjela sad da kod cindori, unatoč otvaranju knjige i traženja pitanja po sadržaju, da se pitanja stvarno, ali stvarno ponavljaju...čak nisam nit vidjela neka osnovna pitanja, poput tehnika naplate...pa me zanima-kolika je mogućnost da pita ona zaduženja države,i sve o fondovima onim, banke i carine, pa sve one neposredne poreze...mislim, prošla sam ja to, ali da ne gubim vrijeme bezveze na ponavljanja...mislim, ima netko da ga je pitala ona zaduženja i načela...
i koliko je tolerantna? mislim, vidjela sam sve kaj tu piše o njoj, ali svejedno...
Ja sam kod nje od prve prošla, nije me ništa pitala što nije na forumu, sa sitnicama se nemoj zamarati, literatura je opširna pa te neće pitati sitnice, i za prolaz netrebaš sve znat. Neposredne poreze netrebaš učiti (osim por.na dohodak i dobit) samo nauči nabrojati, a od posebnih poreza pita samo porez na luksuzne proizvode i porez na potrošnju. Moja preporuka da učiš po njezinim pitanjima, jer i da zaluta koje pitanje koja ona ne pita neće te rušiti zbog toga, ali nemoj da neznaš ovrhu,žalbu,proračun..i ostale bitne stvari jer bez toga nema prolaza. Sretno :laughing:
 

sufi

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
ne nego sam prijavila financiranje u drugom mjesecu, a imam malo dijete,i zavšilo je u bolnici onda, pa tako i ja sa njime, i zbog toga sam u zaostatku...tako da...nije ništa krivo isplanirano, već su više sile umiješale tu svoje prste...
a uostalom, neki su sposobni spremit toliko ispita, ne treba podcjenjivat...
a najlakše je pametovat...hahaha

nego, imam pitanje... vidjela sad da kod cindori, unatoč otvaranju knjige i traženja pitanja po sadržaju, da se pitanja stvarno, ali stvarno ponavljaju...čak nisam nit vidjela neka osnovna pitanja, poput tehnika naplate...pa me zanima-kolika je mogućnost da pita ona zaduženja države,i sve o fondovima onim, banke i carine, pa sve one neposredne poreze...mislim, prošla sam ja to, ali da ne gubim vrijeme bezveze na ponavljanja...mislim, ima netko da ga je pitala ona zaduženja i načela...
i koliko je tolerantna? mislim, vidjela sam sve kaj tu piše o njoj, ali svejedno...
eto ja ću ti poželjeti sreću i time iskazati podršku,nije lako uskladiti poslovne i privatne obaveze i često puta ide jedno kontra drugoga. Prof. Cindori je vrlo tolerantna, jer par kolega s kojima sam zaista dobra jest polagalo kod nje i položili su svi četvero iz prvoga puta. Pita vrlo konkretna pitanja i ista se zaista ponavljaju-što si uostalom uvidjela i sama. Sada je bitno bazirati se na istima, ponavljaj po njima i ako stigneš onda tek pročitaj za podsjetnik ovo tek da znaš ipak nekaj zinuti. I sretno, napiši dojmove nama ostalima kada ispit prođe, jer svaka inf. je dobrodošla kaj ne.
A ako netko drugi zna, koliko je zapravo relevantna skripta prof. Arbutine, ja ju tek sada skinula i kako je nisam do sada nikada niti listala, čini mi se nekako štura...kaj ima netko da je položio po njoj? Hvala unaprijed na inf.
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
eto ja ću ti poželjeti sreću i time iskazati podršku,nije lako uskladiti poslovne i privatne obaveze i često puta ide jedno kontra drugoga. Prof. Cindori je vrlo tolerantna, jer par kolega s kojima sam zaista dobra jest polagalo kod nje i položili su svi četvero iz prvoga puta. Pita vrlo konkretna pitanja i ista se zaista ponavljaju-što si uostalom uvidjela i sama. Sada je bitno bazirati se na istima, ponavljaj po njima i ako stigneš onda tek pročitaj za podsjetnik ovo tek da znaš ipak nekaj zinuti. I sretno, napiši dojmove nama ostalima kada ispit prođe, jer svaka inf. je dobrodošla kaj ne.
A ako netko drugi zna, koliko je zapravo relevantna skripta prof. Arbutine, ja ju tek sada skinula i kako je nisam do sada nikada niti listala, čini mi se nekako štura...kaj ima netko da je položio po njoj? Hvala unaprijed na inf.
za Arbs:cool:

1.sam dobro pročitala obje knjige i zakone (naravno, kad neznaš kod kojeg si profača) i 4 dana prije ispita sam saznala da sam kod Arbs-a.

pita po pitanjima, ali ono nauči ih...neka pitanja dopuni, a neka ispravi...

mislim da neke definicije trebaš znati baš po njegovom mišljenju..(idi na str.pr.fakulteta i nađi njegovo predavanje o pdv-u!)

edit: neke definicije njegove-

1.PRETPOREZ JE IZNOS PDV-a kojega su poreznom obvezniku zaračunali i na računima iskazali drugi poduzetnici za isporuke dobara i za obavljene usluge.

2. POREZNI OBVEZNICI:
STALNI: Poduzetnici (samostalno, trajno, namjera ostvarenja prihoda - Pravna ili fizička osoba stječe svojstvo prvim izvana primjetljivim aktivnostima koje su usmjerene na obavljanje poduzetničke djelatnosti. Takve aktivnosti su, npr., pripremne radnje, prva nabava robe, nabava osnovnih sredstava i slično);
POVREMENI (izuzeci od stalnog):
-uvoznik - poduzetnik (stalni porezni obveznik) ali i svaka druga pravna ili fizička osoba koja uvozi dobra u tuzemstvo (povremeni porezni obveznik);
-Izvoznik, u slučaju ako izvozne isporuke dobara i oplemenjenih dobara ne naplati u skladu s propisima o deviznom i vanjskotrgovačkom poslovanju (obratiti pažnju: izvoznik je inače oslobođen);
-Izdavatelj računa za isporučeno dobro ili obavljenu uslugu na kome računu je odvojeno iskazan porez na dodanu vrijednost a za izdavanje takvog računa taj izdavatelj nije ovlašten. - Izdavateljem računa smatra se poduzetnik iz članka 22. stavka 1. Zakona (mali poduzetnici), kao i svaka druga pravna ili fizička osoba koja inače nije obveznik poreza na dodanu vrijednost pa zbog toga nije ni ovlaštena izdavati račune s posebno iskazanim porezom na dodanu vrijednost. - Izdavateljem računa smatra se i poduzetnik koji obavlja isporuku dobara ili usluga oslobođenih poreza na dodanu vrijednost ako na računu iskaže odvojeno porez na dodanu vrijednost.
-Porezni obveznik je i domaći poduzetnik obveznik poreza na dodanu vrijednost koji koristi usluge inozemnog poduzetnika. Domaći poduzetnik koji koristi usluge stranog poduzetnika obveznik je poreza na dodanu vrijednost, u slučaju kada je prema odredbi članka 5. Zakona, mjesto oporezivanja usluge u tuzemstvu. (mene je pitao povremene :D)

3. PODUZETNIK!- Poduzetnik je svaka fizička ili pravna osoba, udružene osobe ili imovinska masa bez pravne osobnosti, koja gospodarstvenu djelatnost obavlja samostalno, trajno i radi ostvarivanja prihoda, dohotka, dobiti ili drugih gospodarstveno procjenjivih koristi.
-Gospodarstvenom djelatnošću smatra se razmjena dobara i usluga na tržištu radi ostvarivanja prihoda, dohotka, dobiti ili drugih gospodarstveno procjenjivih koristi. (baš ova definicija!)
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks