AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na zaokruživanje je još bilo nešto za konsocijacijsku demokraciju( obilježja zaokružiti) i btw tko je taj Pirott i nisam znala tko je napisao ekologiju i socijalizam
pirott spada u ekologizam
"ekonomija i socijalizam" je napisao martin ryle
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ESEJI prikupljeni sa testova (za sve koji još se muče s politologijom i koji će se tek mučiti)

1.Gleichschaltung
2.Elite moći
3.Postmodernizam
4.Revizionizam
5.Država blagostanja
6.Kulturna hegemonija
7.Hohfieldova koncepcija prava
8.Duvergerov zakon
9.Strukturalizam
10.Komunitarizam
11.Demokratski elitizam
12.Informacijske autoceste
13.Politička djelotvornost
14.Slobodnotržišna pozitivnost i negativnost
15.Biheviorizam
16.Dubinska ekologija
17.Ekofeminizam
18.Anarhoekologizam
19.Hegemonija
20.Korporativizam
21.Prirodna stanja po Lockeu i Hobbesu
22.Konsocijacijska demokracija
23.Civilna kultura
24.Lipset i Rokkan – rascjepi
25.Interesne grupe
26.Subkulture
27.Kompleksna jednakost
28.Pluralizam
29.Vrstizam
30.Uspon azijskih tigrova
31.Zatvorenikova dilema
32.Objasni samoljublje – sebeljublje
33.Objasni komunalnu i asocijacijsku potporu
34.Objasni Therbornovo pravo na članstvo
35.Načelo distributivne pravde
36.Funkcije stranaka
37.Patrijarhat

...malo za ponavljanje, primjetila sam i da se dosta vrti oko toga i još doda ponešto.:happy:
 

gea.fax

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam prošle godine slušala predavanja za izvanredne studente. traju 3 dana od 17 do 21sat i meni su bila vrlo interesantna (jer knjiga je pisana nerazumljivo i jako je teška za pročitati a kamoli za naučiti). ravlić to lijepo ispriča i čuješ ono što mu je važno, o čemu priča više, o čemu manje i meni su osobno pomogla. položila sam od prve. i na usmenom mi je bio jedan od najugodnijih profesora. ukratko same pohvale ravliću...


a što s tiče posta od nele 24:
ako si upisala razliku ona ne učiš sva poglavanja ne znam točno koja konzultiraj ravlića.
ali ako su te prebacili na bolognu sa starog na novi program onda polažeš isto kao i drugi studenti. sjećam se da je prošle godine baš to mnoge ljude zbunjivalo - prijelaz i nastavak na bolognu.
 

micek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam upisala razliku i trebam polagati politologiju. Negdje sam pročitala da mi na razlici iz politologije trebamo naučiti poglavlja 1, 4, 6, 8 i 13. Da li to još uvijek vrijedi ili moramo učiti i ostala poglavlja? TNX

ta poglavlja (1,4,6,8,13) trebaš uciti samo ako si zavrsila tj. diplomirala pa sad upisuješ razliku, a ako si se prebacila sa starog programa na bolonju onda moraš znati sva navedena poglavlja (1,2,3,4,6,7,8,9,13).

jel mi moze netko npisati malo vise o metodoloskom individualizmu
 

Ninek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
1.Gleichschaltung
2.Elite moći
3.Postmodernizam
4.Revizionizam
5.Država blagostanja
6.Kulturna hegemonija
7.Hohfieldova koncepcija prava
8.Duvergerov zakon
9.Strukturalizam
10.Komunitarizam
11.Demokratski elitizam
12.Informacijske autoceste
13.Politička djelotvornost
14.Slobodnotržišna pozitivnost i negativnost
15.Biheviorizam
16.Dubinska ekologija
17.Ekofeminizam
18.Anarhoekologizam
19.Hegemonija
20.Korporativizam
21.Prirodna stanja po Lockeu i Hobbesu
22.Konsocijacijska demokracija
23.Civilna kultura
24.Lipset i Rokkan – rascjepi
25.Interesne grupe
26.Subkulture
27.Kompleksna jednakost
28.Pluralizam
29.Vrstizam
30.Uspon azijskih tigrova
31.Zatvorenikova dilema
32.Objasni samoljublje – sebeljublje
33.Objasni komunalnu i asocijacijsku potporu
34.Objasni Therbornovo pravo na članstvo
35.Načelo distributivne pravde
36.Funkcije stranaka
37.Patrijarhat

prekopirano od kolegice misty, al prozuji po ovom topicu ima stvarno dosta toga..
 

gogi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Mimica, to pitanje ti je jedno od češćih, u knjizi ti se nalazi na 32 str. a imaš i u prijašnjim postovima odgovore.

da li netko zna u što se vežu interesne grupe?(u pluralizam???)
Ne znam na što točno misliš, ali interesne grupe ti se nalaze u politici utjecaja i nadzora, a pluralizam i korporativizam su najznačajnija teorijska gledišta kako se interesne grupe uklapaju u politički proces.
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
hej! molim vas jel mi netko može odgovoriti na sljedeće pitanje: na čemu se temelji teorija racionalnog izbora?
Hvala!:laughing:
ja mislim da je s tim povezana teorija švercera...
ako sam u krivu,neka me netko ispravi;)
 

katy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
gogi hvala ti za ove definicije, upotpunila sam s time skriptu koju sam poslala da se stavi na forum, molim i one koji će htjeti da se sva pitanja i odgovori koje nađu stave u tu skriptu kako bi sve bilo na jednom mjestu, a ne da ima bezbroj skripti i da se čovjek ne zna snači šta je u kojoj. Molim to za one koji tek dolaze iza nas kako bismo im onakšali ovaj studij jer je nama bekav
Ispravi u odgovorima:eek:snivač minimalne države je Adam Smith.osobno je političko - krilatica radikalnog feminizma.ja bih ispravila al neznam kako tj. dal je uopće moguće da to učini netko drugi osim tebe.
 

Lukap

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Ja sam prošle godine učio samo po skripti i dobio 4. Knjigu nisam ni vidio. Vidio sam da je netko ranije spomenuo pitanjeu čemu se sastoji teorija racionalnog izbora,koliko se ja sjećam to je upravo povezano sa zatvorenikovom dilemom, jer je racionalno ono što je za tebe najbolje. Nadam se da sam pomogao, sretno svima!
 

luna989

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
belgija, malezija, i mislim švicarska..to sam jedino znala... LOL

sad neka netko kaže da je to krivo... XD
 

vanjski

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel netko zna odgovore na ova pitanja, tko je pisao o izumu tradicija? tko je koristio izraz "ponovno pronalaženje političkog"? tko je napisao djelo "puna zaposlenost u slobodnom društvu? objasni therbernovo pravo na članstvo? objasni komunalnu i asocijacijsku potporu? bar na kojoj se stranici u knjizi nalazi. :unsure:
o tradicijama hobsbawm, a o ponovnom pronalaženju političkoga ulrich beck ... toliko od mene
 

katy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel netko zna odgovore na ova pitanja, tko je pisao o izumu tradicija? tko je koristio izraz "ponovno pronalaženje političkog"? tko je napisao djelo "puna zaposlenost u slobodnom društvu? objasni therbernovo pravo na članstvo? objasni komunalnu i asocijacijsku potporu? bar na kojoj se stranici u knjizi nalazi. :unsure:
Komunalna potpora - utemeljena na osnovnim vrijednostima i načinu života osobe koja podržava neku stranku.Asocijacijska potpora - utemeljena na aktivnostima i širim ciljevima.Puna zaposlenost u slobodnom društvu - Beveridge 1994.Therbornovo pravo na članstvo - kriteriji prema kojima ljudi mogu ući u neku zemlju kao posjetitelji migranti i naseljenici te pravila koja uređuju odnos prema njima kao osobama s privremenim boravkom također uključuje prava na socijalne usluge mirovine i druga socijalna prava.(prava koja su zahtjevi prema državi i njenim resursima obuhvaćaju pravo na članstvo
 

nina734

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala vanjski i katy na odgovorima ali muce me jos neka pitanja na koja neznam odgovore. citala sam malo pitanja koja se pojavljuju na pismenom i usmenom pa ako netko zna odgovore molila bih da ih napise.:confused2: a pitanja su:
1.revizionizam?
2.kompleksna jednakost?
3.o cemu je pisao S.George?
4.negativna kampanja?
5.predstavnička demokracija?
6.pluralizam?
7.po cemu je poznat Hall?
8.vrste stranačkih ustava prema sukobu stranaka?
9.Maccallumovo shvaćanje slobode?
10.komunitaristička kritika Rawllsa?
 

katy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala vanjski i katy na odgovorima ali muce me jos neka pitanja na koja neznam odgovore. citala sam malo pitanja koja se pojavljuju na pismenom i usmenom pa ako netko zna odgovore molila bih da ih napise.:confused2: a pitanja su:
1.revizionizam?
2.kompleksna jednakost?
3.o cemu je pisao S.George?
4.negativna kampanja?
5.predstavnička demokracija?
6.pluralizam?
7.po cemu je poznat Hall?
8.vrste stranačkih ustava prema sukobu stranaka?
9.Maccallumovo shvaćanje slobode?
10.komunitaristička kritika Rawllsa?
Revizionizam - pojavio se krajem 19 st,glavni predstavnik je bernstein koji odbacuje potrebu za nasilnim prekidom s kapitalizmom jer radnici imaju koristi od malih pomaka u kapitalizmu koje nebi trebalo narušiti zbog sudjelovanja u nekoj neizvjesnoj revoluciji.Smatra da se društvena pravda ostvaruje preraspodjelom u kapitalizmu.Kompleksna jednakost - Walzar 1983 je zagovarao ono što je nazvao kompleksna jednakost - zagovara jedan oblik pravednog društva u kojem nejednakosti u nekoliko sfera društva ne zadiru jedne u drugu npr. bogatstvo možda vlada u poslovnom svijetu ali liječenje u sferi zdravstva potaknut će zdravstvene potrebe i obrazovanje će se organizirati u skladu sa sposobnostima za učenje pojedinca a ne u skladu s bogatstvom.S. George je istražio razliku između britanske političke kulture i političke kulture institucija eu.- the british political parties.Predstavnička demokracija - politička sloboda podrazumjeva da pojedinci različitih mišljenja slobodno biraju one koji će vladati na slobodnim izborima na kojima se nadmeću političke stranke.Izabrani predstavnici zamjenjuju birače ili djeluju u njihovu korist,uvjerenje da su izbori učinkoviti i demokratski način provedbe političke smjene,uvjerenje da izbori olakšavaju ograničenu ali široku uključenost građana.Pluralizam - uvjerenje da postoji ili da bi trebala postojati raznolikost.Politički pluralizam prepoznaje i potiče razne društvene kulturne i ideološke oblike i procese.Vrste stranačkih sustava prema sukobu stranaka - tradicionalni,predstavnički i mobilizacijski
 

londres

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gledam malo po ovim najnovijim pitanjima i br.72 i 73, poredaj kronološki ,su malo zbunjujuće napisani tj. odgovoreni. Ispada daje Platon napisao Državu 1977.god. itd. To bi trebalo ispraviti u skripti jer mislim da godine izdanja knjiga nisu važne, ako se već piše godina nek se napiše ona koje je godine djelo napisano a ne izdano u Hr.
 

londres

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pomoć molim-pitanje, začetnik minimalne države? U skripti piše na dva mjesta različito. Adam Smith i Nozick. Molilm tko je siguran u odgovor nema javi. Hvala.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks