AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

nikita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala teic :happy: i ja tebi čestitam!

moja pitanja sa usmenog: kritike civilne kuluture (to sam izabrala)
mišljenje johna fiska
predstavnička demokracija

prof. je bio ovaj put stvarno ok, nije ništa davio.
sretno svima!
 

joe

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
čestitke svima koji su položili, evo i ja uspio, na mojoj kartici pitanja: nova desnica, uloga stranaka, komunitaristička kritika Rawllsa profesor ok, ali mi se čini da je bitno kako riješiš pismeni

savjet za one koji na jesen idu na pismeni:naučite eseje, pronađite ih ovdje,garantiran prolaz(što bolje riješite pismeni,više pomaže na usmenom)
 

Zelena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja položila, napokon!
Na mojoj kartici su bila pitanja:samoljublje i sebeljublje, konfucijanska misao, i nešto s politikom već sam zaboravila. No uglavnom ja sam odabrala samoljublje i sebeljublje, iskreno nisam ni bila svjesna šta pričam ali očito je bilo točno!
Mojoj sreći nema kraja!
Čestitam svima koji su se rješili politologije, sad krečemo u nove pobjede!:klap:
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok... tražio i nikako naći... koja je razlika između samoljublja i sebeljublja??
ako ništa drugo bar mi recite gdje mogu naći definicije...
hvala puno...
Rousseauova politička misao - strana 199.:wink5:
 

*tanja*

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi..cestitam svima koji su prosli:happy: i ja se napokon rjesila te politologije...na usmenom sam izvukla pitanja:ekosocijalizam, pluralizam i zadnje se ne sjecam...govorila sam o ekosocijalizmu..a na ostala 2pitanja nisam briljirala...al sam odgovorila na 2pitanja od kolegice...pa prosla...:happy::happy::happy: sretno svima u cetvrtak !!!
 

Teic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Kao prvo pozdrav svim forumašima. Evo ljeto je pri kraju i mi nesretnici koji nismo položili politologiju u četvrtak imamo pismeni.

E sada, Teic, vidim da te je na usmenom pitao sektorske grupe i da te je pitao razliku između sindikata i hrv. odvjetničke komore. Hoćeš mi molim te reći šta si ti njemu tu odgovorila. Puno bi mi pomogla.
Hvala ti unaprijed.

A drugim nesretnicima, vidimo se u četvrtak u 9,00. :xyxwave:
E sada koliko se ja sječam...ja sam ti nesto muljala ali uglavnom on je rekao kao sindikati se kao zalažu za prava svih, tj.ono trgovaca, radnika...znači općenito svih zaposlenih osoba a hrv.odvjetnička komora se zalaže samo za prava osoba u odvjetničkoj komori...nadam se da si skužila,ja neznam kak da ti drugačije objasnim ali kad je on mene strefio sa tim pitanjem ja sam sam pokušavala da se nekak izvučem...
 

zaggy

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo pitanja s roka 4.9.

Nadopunjavanje:
Tehnološki determinizam
Schumpeterova demokracija
Čimbenici koji utječu na uspjeh interesnih grupa
Tko je koristio izraz „ponovno pronalaženje političkog“
Tko je napisao djelo „Puna zaposlenost u slobodnu društvu“
Tko u vladi vidi neutralna igrača kad je riječ o interesnim grupama


Zaokruživanje:
U kojim se zemljama provodila anketa za djelo „Civilna kultura“
Djela T. Hobbesa
Kakav izborni sustav pogoduje većem broju žena u politici
O čemu je pisao Jessop

Eseji:
Objasni samoljublje-sebeljublje i tko je koristio taj izraz
Objasni Therbornovo pravo na članstvo
Objasni komunalnu i asocijacijsku potporu

Bila su još dva, ali se sad stvarno ne mogu sjetiti. Nadam se da će ovo pomoći.
 

marge

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
MARKSISTIČKA TEORIJA DRŽAVE - Jessop 1990. – državu opisuje na 6 načina, tj. ona je: parazitska - epifenomen (moć države je površinski odraz borbe među klasama) - čimbenik društvene kohezije (regulira sukob i održava red i stabilnost) - instrument klasne vladavine ( njene institucije i osoblje štite interese vladajuće klase) - skup političkih institucija - sustav političke dominacije
--------------------------------------------------------
btw

jel postoji neka razlika u bodovanju testa nas koji smo upisali razliku po Bologni???

budući da nas na ovom roku nije bilo previše, ja bi MOLILA ako netko može stavit tu popis onih koji su prošli pismeni, tj koji sutra mogu pristupit usmenom.

hvala puno
 

viexen

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li možda netko zna broj telefona ili mail adresu od proresora iz politologije? ili možda koji dan ima konzultacije?
prof Ravlić - konzultacije utorkom u 12h TMT3, soba 17/I, tel. 45 97 503
mail nema... :wink5:
 

Jelenaaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hvala viexen? prijavila sam ispit za prošli rok, ali nisam izašla na ispit. sad sam zakasnila prijaviti ispit pa me zanima da li netko zna da li se može s profesorom dogovoriti da mi ipak odobri da izađem na ispit 18.9., da mu donesem prijavu na dan ispita ili nešto...
ovisi koliko si zakasnila, meni su u referadi primili prijavnicu sa zakašnjenjem, pa odi probaj prvo tamo, reci da si bila bolesna, ili na putovanju, možda ti primi, velim, meni je, a sad ako ne upali to onda odi prof, brijem da će ti on dat.
 

tajanazg

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja na pismenom 18.9.:
Eseji:
Objasni funkcije pol.stranaka
Revizionizam
Kulturna hegemonija
Zaokruživanje:
U kojem st. je živio Lenjin?
O čemu je pisao Birch?
U kojoj je zemlji konsocijacijska dem.?
Kakav je izborni sustav u RH?
Tko je pisao o poz. slobodi?

Nadopunjavanje:
po čemu je poznat Hall?
2 gl. skupine interesnih grupa.
U koji društveni poredak spada poliarhija?
Čimbenici socijalizacije.
Nabroji 3 ideološka državna aparata.

još su bila 2 na zaokruživanje, nešto u vezi Schumpeterove dem.
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja na pismenom 18.9.:
Eseji:
Objasni funkcije pol.stranaka
Revizionizam
Kulturna hegemonija
Zaokruživanje:
U kojem st. je živio Lenjin?
O čemu je pisao Birch?
U kojoj je zemlji konsocijacijska dem.?
Kakav je izborni sustav u RH?
Tko je pisao o poz. slobodi?

Nadopunjavanje:
po čemu je poznat Hall?
2 gl. skupine interesnih grupa.
U koji društveni poredak spada poliarhija?
Čimbenici socijalizacije.
Nabroji 3 ideološka državna aparata.

još su bila 2 na zaokruživanje, nešto u vezi Schumpeterove dem.

evo ja dodajem iz druge grupe:

eseji: objasni pojam subkulture
objasni pojam elite moći
Gleichschaltung

u kojem stoljeću je živio Gramsci
što se u novom liberalizmu razvija?
tko je osmislio model konsocijacijske demokracije
što je anarhija?
koja su obilježja predstavničke demokracije?
na čemu se temelji teorija raionalnog izbora?
elementi tripartizma
vrste stranačkih ustava prema sukobu stranaka
kojem pravcu pripada Bentham?


...to je to kaj se sjećam...:happy:
 

maya_21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo ja dodajem iz druge grupe: eseji: objasni pojam subkulture objasni pojam elite moći gleichschaltung u kojem stoljeću je živio gramsci što se u novom liberalizmu razvija? tko je osmislio model konsocijacijske demokracije što je anarhija? koja su obilježja predstavničke demokracije? na čemu se temelji teorija raionalnog izbora? elementi tripartizma vrste stranačkih ustava prema sukobu stranaka kojem pravcu pripada bentham? ...to je to kaj se sjećam...:happy:
ja se nadovezujem,mislim da smo kolegice ista grupa bile :) eji: objasni pojam subkulture objasni pojam elite moći gleichschaltung 1.u kojem stoljeću je živio gramsci-zaokruzi 2.što se u novom liberalizmu razvija?-zaokruzi 3.tko je osmislio model konsocijacijske demokracije 4.što je anarhija?-zaokruzi koja su obilježja predstavničke demokracije?-zaokruzi 6.na čemu se temelji teorija raionalnog izbora? 7.lementi tripartizma 8.vrste stranačkih ustava prema sukobu stranaka 9.kojem pravcu pripada bentham?-zaokruzi 10.po cemu je poznat bahro 11.kojoj interesnoj skupini pripada drustvo knjizevnika 12.osobno je politicko-feminizam-zaokruzi
 

Angel

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
chao svima,dajte mi molim vas recite ako znate,koja poglavlja treba nauČiti za politologiju,naime izvanredan sam student,radim pa ne stignem na fax,a u knjizi piŠe samo odabrana poglavlja,hvala svima
1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 13
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Iam par pitanja pa ak neko pomoći može.

Jeremy Bentham je liberalist, utilitarac ili nešto treće?

Jel netko osim Lockea i Milla imao veze s pozitivnom slobodom?(tu mislim na Hobbessa jer u skripti sa pitanjima je označeno da je i on tamo)

Jel treba kod teoretičara učit sve one njihove polit misli il samo djela?
locke i mill su govorili o negativnoj slobodi, a rousseau, hegel i marx o pozitivnoj.
kod teoretičara treba naučit dijela, a korisno bi bilo i da znaš što svaki teoretičar misli jer je moguće da se takvo nešto pojavi.
bentham pripada liberalizmu (ako dobro sam skužila).
 

Nika

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Koliko se ja sjećam, na 2. roku u rujnu je bilo možda jedno pitanje o djelima i jedno o stoljeću u kojem je netko živio tako da je po meni to stvarno nebitno. To su samo 2 boda a traže puno vremena dok se zapamte sva djela. Na usmenom ih ionako ne pita. Ja sam se orijentirala na pripremanje eseja jer su oni 15 bodova a 17 je za prolaz tako da se stvarno može ovaj ispit proći bezbolno i bez maltretiranja s djelima i godinama. Bar je meni bio bezbolan. :laughing:
 

misty

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ljudi, vi koji ste danas bili na ispitu, molim vas recite mi kad su rezultati i usmeni! nešto je profesor pričao za ponedjeljak al nisam slušala. dal su možda rezultati sutra (petak) ili je u ponedjeljak i pismeni i usmeni?
eseji:
slobodnotržišna poziivnost
politička djelotvornost
objasni razliku između Locke i Hobbes tumačenja prirodnog stanja

nadopunjavanje:
tko je bio vođa "Mlade Engleske"
tko je napisao dijelo "ekonomija i socijalizam"
obilježja demokratskog elitizma
obilježja poliarhije
3 predstavnika radikalnog feminizma
tko je za ideologiju rekao da je...(ne sjećam se kaj)

zaokruživanje:
gdje se spominje teorija patrijarhata
marksistička tumačenja države
u koji pravac spada Poirott (il kak s već piše)
tko je pisao o "izumu tradicija"
obilježja konsocijacijske demokracije
 

empress

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na zaokruživanje je još bilo nešto za konsocijacijsku demokraciju( obilježja zaokružiti) i btw tko je taj Pirott i nisam znala tko je napisao ekologiju i socijalizam
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks