AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

dea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bokić, dali zna netko odgovore na ova pitanja:
1. Društveni rascijepi?
2. Rawlsova kritika komunitarističke teorije?
3. Uloga stranaka?znam koje su funkcije stranaka, neznam dali se pod ovim misli na ono.izborna pobjeda, strukturiranje glasova, predstavljanje i financiranje itd.
društveni rascjepi:Lipset-Rokkan govore o dva glavna rascjepa u društvu onom o izgradnji nacija (nacionalna rev) i o industrializacija(industrijska rev)
kod nac.rev postoji konflikt s postojećim religijskim oblicima a i konflikt s perifernim zajdnicama a kod ind.rev rascjep između radničkih i građanskih klasa...malo šturi odg. ali sam na poslu pa nemogu više
a za uloge mislim da se tu odnosi na funkcije


jesi sigurna da je na pluralizam taj odg. jer je to jedinao kaj sam i ja našla ali sam sumljiva prema tome
 

maya_21

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s ispita koja su me danas potefila: 1.objasni duvrgerov zakon 2.kozmoplitska demokracija 3.objasni razliku hobbesovog i lockevog stajlaista i pr. Pravima zaokruzivanje: 1.za sto se zalaze neoliberalizam 2.u koju vrstu interesnih grupa spada udruga za zastitu zivotinja 3.tko je pisao o negativnoj slobodi. 4.kojem feminstickom pravcu pripada j.mitcheli(ili kako se vec pise)-socijalistickom 5.kojoj teoriji pripada "svercanje"-t.racionalnog izbora 6.neko pitanje uglavnom odgvor je bio da se odnosi na politicku participaciju nadopuniti: 1.tipovi izbornog sustava 2.rascjepi nacionalne drzave 3.obiljezja poliarhije 5.ustavi po elzaru 6.osnovne funkcije stranaka
 

Irina

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ja sam upisala razliku i dao mi je da rješavam isti test kao ostali te mi je rekao da odgovorim na ono što se odnosi na poglavalja koja sam trebala naučiti.toga je bilo poprilično malo.neznam kako će to bodovati.evo nekih pitanja koja sam zapamtila:

koja teorija se spominje u djelu spolna politika
obilježja biheviorizma
koji čimbenici utječu na uspjeh interesnih grupa
rascjepi nakon industrijalizacije
o čemu je pisao Jessop
eseji:civilna kultura i participacijska
vrstizam
 

splajta

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
koji je bio 3 esej na onom testu di je bila participacijska i civilna kultura,vrsizam i ...

i ja se nadam da ovaj put prolazim..sretno svima:cool:
 

Kera

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Gle Hobbes i Locke su sigurno vazni, nemoj nista preskakat jer je bitno sve njih ukomponirat u jednu cjelinu koja stvarno nije ni toliko velika, jedan je ispit stvarno laksi, ali neces toliko pomoci na usmenom dobit dok je drugi vecinom iz knjige.Ja bih se recimo smatrao vrlo sretnim kad bih na usmenom izvadio Hobbesa ili Lockea. Profesor je MRAK i ide ti na ruku, ako pokazes imalo znanja mozes i prosirit odgovor i nece ti prigovarat, dapace voli kad pricas snjim i pokazes da znas o cemu se tu u sustini radi. A knjiga je ko i profesor zanimljiva i nailazis na dosta podataka iz opce kulture recimo kako su u Kini profesore premlacivali i ubijali, a ucenici su cak imali i posebne zatvore samo za profesore :D
 

Posrnuli

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
znam za Maove strazare,heh,pročitak knjigu sad jednom i prije koj put...ne bojim se za usmeni,nego je više frka za pismeni,s obzirom da zadnji put kad sam bio sam pola pitanja blijedo gledao...
 

anaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
:confused2:
molim vas da mi pomognete???
sutra je ispit a ne znam odgovor na 3 pitanja:
1. kozmopolitksa demokracija
2. zatvorenikova dilema
3.razlika između sebeljublja i samoljublja

ili barem na kojoj se to stranici nalazi u knjizi...

puno puno hvala:sad:

kozmopolitska demokracija je u knjizi na str 114.
samoljublje i sebeljublje->to je Rousseauova pol.misao- knjiga str 199
a za zatvorenikovu dilemu ne znam
 

Teic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dali bi mi netko mogao pomoći sa Schumpeterovim elitizmom ili ti demokratski elitizam?
Znam o tome reći jednu rečenicu, pa nisam sigurna da je to dovoljno
 

kabar

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej, meni je bilo to pitanje na usmenom, pa sam rekla tu rečenicu.. i onda sam skužila da tip očekuje da i dalje pričam.. pa sam počela o Schumpeterovom djelu «Kapitalizam, socijalizam i demokracija». u njemu definira demokraciju kao institucionalni aranžman za donošenje političkih odluka u kojemu pojedinci stječu ovlast odlučivanja putem konkurentske borbe za glas naroda; a liiberalnu demokraciju kao spoj ograničene i redovite participacije stanovništva putem izbora i vladavine političkih elita.. nemam pojma da li će pomoć, al nekako se treba izvuć..
 

lilyka

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja sa ovog roka:negativnosti slobodnog trzista,biheviorizam,rascjep nacionalne drzave,"osobno je politicko",tko je napisao ustrojstvo slobode,dileme zatvornika,kozmopolitensak demokracija!
eto ljudi,sretno svima na iducem roku...a sad svi na more zaboraviti glupe ispite;))
UZIVAJTE
 

Zelena

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja sam imala na zaokruživanje obilježja kons.demokrac.,eseji su bili anarhoekologizam, uspon azijskih tigrova...
obilježja biheviorizma, subkulture po Kavanaughu, cujem da je u dr.grupi bilo opet samoljublje i sebeljublje...
 

nikita

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da ,bilo je samoljublje i sebeljublje, primjeri država u kojima je komsocijacijska demokracija, isto ia za gdje je provedena anketa u civilnoj politici, neko djelo, kojem smejru pripada Lijtard, rascjepi ind.rev., kojem sustavu pripada tripartizam i gore navedeno. još je bio esej-objasni mišljenje johna fiska-može mi netko reći di je to u kljizi??? već mi se par puta to pojavilo u eseju i nikak da znam.
 

Teic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pitanja..
esiji: zatvorenikova dilema, kozmpolit. demokracija, J. Fisk
nadopunjavanje: djelo ženski eunuh o čemu govori
tko je posao o samoljublju i sebeljublju
tripartizam
rascjepi nakon ind. revolucije
tko je napisao filozofija u moderni ( tak nešto )
zaokruživanje: kakva je demokracija kod Schumpetera
jossep o čemu je pisao
primjeri za konsoc. demokraciju
u kojim je zemljama provedena anketa za civilnu kulturu
vračanje na političko-tko je napisao
 

Teic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
na što se odnosi pitanje rascjepi nakon industrijske revolucije?

ja sam imala tu grupu...
tijekom industralizacije, konflikti nastaju između onih koji sudjeluju u predindustrijskim oblicima proizvodnje i nove gradske buržoazije...nastaje linija društvenog rascjepa između: građanskih klasa i koncetriranih urbaniziranih radničkih klasa ( kao nuspojava kapitalizma )


to bi ti trebalo biti to...ja sam to napisala svojim riječima, i pitaj boga dali će mi priznati :sad:
 

mateja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
eseji.aziski tigrovi,slobodnotrzisna negativnost i anarhoekologizam... pitanja:nacionalni rascjepi,o cem je pisao s.george,znacajke biheviorizma,cija je -osobno je politicko-,supkulture po kavanaghtu...zaokruživanje:1.na sta se odnosi nerazvijen model lojalnosti A)npr-drzavu B)npr-elite C)npr-mase D)POLITICKE STRANKE... 2.marksisticka teorije drzave A)npr-demokracka B)npr-totalitarna C)kohezivna D)instrument klasne vladavine(opis drzave po jessopu makar se u pitanju on ne spominje nego sam trebas zakljucit) 3. u kojem se djelu spominje teorija patrijahata (spolna politika)4.koja je djela napisao rawls-teorija pravednosti i politički liberalizam 5. konsocijaciska demokracija:a)segmentiranost drustva B)npr-masovni mediji c)npr-fasizam D)podjela vlasti među politickim elitama 6.tko je pisao o "izumu tradicija"--A)HOBSBAWM ...brijem da je to to... ispit na prvi pogled izgleda strasno meni barem dok nisam skuzila smisao tih pitanja,al ak si naucio skuzit ces kaj se trazi od tebe
 

Teic

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudi..evo ja prošla politologiju, imala sam pitanja na usmenom...sektorske interesne grupe, kontekstualizam ,šverceri i švercanje...izabrala sam sektorske grupe, nemam pojma kaj sam pričala ali me pitao vezano uz to koja je razlika između sindikata i hrv.odvjetničke komore...moj savjet je da pričate bilo šta, on će vam pomoći tako da sretno svima

p.s-nikita čestitam ti..
 

mateja

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja sam prosla...moja pitanja su bila :negativna kampanja, socijalizam :) , pojam subkulture( tu te jos pita drustvene strukture-rascjepi i generaciske-pomak sa materijalistickih na postmaterijalisticke)... ja sam mu odg na socijalizam i rascjepe i m.-postmaterijalisticki pomak i dobila 3!!!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks