AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
bok ljudstvo. bio sam danas na politologiji (6. 12) Pitanja u mojoj grupi:
vrste države
funkcije stranaka
kako su kod Platona podijeljeni staleži
osnove za subkulture kod Kavanagha...

NA ZAOKRUŽIVANJE:
tko je napisao Tiha revolucija (R. Inglehart)
kojem pravcu pripada Mary Woolstonecraft (liberalizam)
u koju grupu pripada Društvo za zaštitu životinja - ponuđeno: insajderske, outsajderske, sektorske, protekcione (mislim outsajderske i protekcione)
... još je bilo nešto na zaokruživanje al se nemrem sjetit...

ESEJI U MOJOJ GRUPI:

interesne grupe - podjela i objasni

objasni kompleksnu jednakost

korporativizam - objasni

evo, to je to. ako sam nekome pomogao bit će mi drago. bok svima!!!
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
aha sad sam se sjetio još jednog pitanja koje je bilo:
u knjizi Djeca i politički sustav - što dijete shvaća u trećoj fazi socijalizacije (u trećoj fazi dijete shvaća da autoritet mogu imati i institucije, npr. vlada, sudstvo)
 

Arba

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nije mi jasno kako to da nema na ovom forumu više pitanja s politologije 6. 12. bilo je jako puno ljudi na ispitu i čini mi se da je bilo možda i šest različitih grupa pitanja. dajte ljudi budimo kolegijalni, čut barem poneko pitanje s ispita može puno pomoći pri učenju... napregnite malo sive stanice i vidjet ćete da ćete se sjetit kojeg pitanja. meni osobno puno su pomogli prijašnji postovi i jako sam zahvalan svima koji su pisali.... together we are stronger!!!
Imaš pravo. Eseji iz moje grupe:
1) demokratski elitizam
2) strikturalizan
3) objasni pluralizam

Znam da sam u pitanjima imala 5 ustava po elazaru, što je napisao Marx, tko je napisao "Demokracija u pluralnim društvima", objasni čimbenike socijalizacije,, obilježja poliarhije i ne mogu se više sjetiti
 

darija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
nije mi jasno kako to da nema na ovom forumu više pitanja s politologije 6. 12. bilo je jako puno ljudi na ispitu i čini mi se da je bilo možda i šest različitih grupa pitanja. dajte ljudi budimo kolegijalni, čut barem poneko pitanje s ispita može puno pomoći pri učenju... napregnite malo sive stanice i vidjet ćete da ćete se sjetit kojeg pitanja. meni osobno puno su pomogli prijašnji postovi i jako sam zahvalan svima koji su pisali.... together we are stronger!!!
ovako dragi moji, da i ja malo pomognem.

pitanja - nadopuni

1. nabroji čimbenike socijalizacije
2. koje teorije zastupaju masovni mediji
3. tko čini tripartizam
4. značajke demokratske vladavine
5. lipset i rokkan - nešto s revolucijama
6. Elazar - tipovi ustava

pitanja na zaokruživanje

7. neka ideološka društva neke značajke - ne sjećam se baš najbolje
8. djela od Marxa
9. kolko faza ima politička socijalizacija u djetinjstvu
10. "Demokracija u pluralnim društvima" - tko je autor
11. Bernstein kojem pravcu pripada
12. ?

eseji

13. demokratski elitizam
14. pluralizam
15. strukturacionistički pristup
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dobro jutro svima.
Želim svimadobar prolaz na usmenom. Ajde nama jadnicima koji nisu prošli pismeni a ipak nas zanima kako je na usmenom da nam malo opišete. Jeste morali odgovarati ili vas je pustio?
Sretno svima!
nažalost svi su morali odgovarati, čak i oni koji su imali jako dobar pismeni (ja imao 25 bodova). ono što je dobro u cijeloj priči je da je prof. Ravlić skroz ugodan i normalan tak da nema one psihoze i velike treme. ulazi po 4-ero, izvlače se kartice s tri pitanja, odgovaraš prvo na ono koje sam izabereš a drugo te pita on po njegovoj volji (s tvoje kartice). svi zajedno su unutra cca 15-tak minuta, on puno priča i dosta pomaže ak nekome zapne. pred sobom je imao testove s pismenog - na komad papira napisao je naša imena i bodove s pismenog te je tu u nastavku stavljao plusiće i ocjene za usmena pitanja.

ja danas skinuo (thank you Lord) politologiju s dnevnog reda - dobio 4. na mojoj kartici pitanja bila:
negativna kampanja
socijalizam
subkulture (odgovarao socijalizam, on me pitao kasnije subkulture, treće pitanje nije nikoga ni pitao)

djevojke koje su sa mnom bile pitao: neopluralizam, fašizam, elite - sve se vrtilo oko toga. evo šljokica, to ti je to. so long.
 

Arba

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
I ja sam prošla (mada se baš nemam čćime pohvaliti). Dobila sam tipove države, materijalizam na postmaterijalizam, Schumpeterova demoktracija. Mislim da je na mojoj grupi izrazio frustraciju zbog općeg neznanja (pa smo nas dvije prošle, ali su i dvije cure pale).
U svakom slučaju više ne želim čuti za ovaj predmet. Svima sretno.
 

maja5

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo nekih pitanja sa ispita:
1. Tipovi države
2. 4 funkcije stranaka
3. obilježja poliarhije
4. Kako je Platon podjelio staleže
Na zaokruživanje:
5. Tko je napisao tiha revolucija
6. Kojoj skupini pripada društvo za zaštitu životinja
8. Tko je autor kozmopolitske demokracije
9. Kojem liberalizmu je pripadala Mary Wollstoncraft

Eseji:
1. Interesne grupe
2. Kompleksna jednakost
3. Korporativizam

Usmeni:
1. Liberalizam
2. Promocijske interesne grupe
3. 5 ustava po Danielu Elazaru
 

Zabušantica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
prošla sam jučer politologiju. Pitanja moje grupe je već netko stavio pa neću ponavljati. Nemojte se prepasti čitajući sve ove komentare kao ja. Skoro sam odustala. Može se to. Učila sam 20-tak dana po 2 sata. Učila sam iz skripte a ako nešto baš nisam kužila tražila sam to u knjizi. Na kraju sam skupila sva pitanja s foruma i odgovorila na njih. NEMA PITANJA KOJE SE TU JOŠ NIJE POJAVILO. Dobila sam 5- zato nedajte se prestrašiti
 

Tompa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Darija, daj molim te reci mi dali si učila po ovoj skripti sa foruma ili nekoj drugoj? I zanima me da li se stvarno za pismeni mora znati kronološki poredat autore?
budući da se Darija očito izgubila u bespućima web galaksije pa se ne javlja, evo odgovora: ova skripta s foruma je zaista dobra i može se po njoj učit iako je dobro povremeno se konzultirat s knjigom (riješit eventualne nejasnoće - nije uopće komplicirano jer sadržajno skripta prati knjigu). za pismeni se stvarno mora znat kronoški poredat autore jer pitanja znaju bit: poredaj kronološki.... (onda nabroji nekoliko autora). pogledaj prijašnje postove s ovog foruma - to će ti poprilično pomoći... BTW to i nije veliki problem jer ćeš veoma brzo skužit tko pripada kojem stoljeću i tko je prije koga...
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Meni jedno pitanje nikako nije jasno.
Na šta se točno onosi pitanje ˝koji su tipovi države˝?
Bok, to ti je ono pod kraj poglavlje o vrstama država, pa su sve ukratko objašnjene: feudalizam, monarhija(apsolutizam),marksistička, komunistička..
Ja sam tak odgovorila i mislim da mi je bilo priznato;)
 

gea.fax

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Bok ljudi! Molim vas da mi netko odgovori, s obzirom da sam izvanredni student i nova sam, dali moram imati potpis prije izlaska na ispit ili samo izađem na ispit? Unaprijed zahvaljujem
izvanredni studenti NE skupljaju potpise profesora za niti jedan predmet. kad naučiš određeni predmet prijaviš ga i izlaziš na ispit.
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molim odgovor na ova pitanja, ako netko zna:
1.Hobbsova država
2.Kontekst Millove misli
3.Po čemu je ponat Engels
4.Tiha revolucija(Lipset i Rokkan)

please...
 

jane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li netko zna odgovor na pitanje tko je začetnik minimalne države?! Da li je to Nozick?

jane je dodao/la ovaj tekst nakon 42 minuta i 24 seknudi:

Nela,evo odgovori na pitanja:
1.Hobbes u svojem djelu Levijatan iznosi kako država mora imati ulogu zaštitnika prirodnih prava građana ,govori o prirodnom stanju gdje su svi ljudi jednaki s potpunom slobodom,no zbog nesigurnosti ljudi prelaze ugovorom u građansko stanje i tako prenose vlast na državu
. 2.Kontekst Millove misli-odražava nastojanje njegova oca da odgoji dijete sklono razmišljanju koje će biti korisno društvu.Mill u Autobiografiji navodi reakciju na vlastiti odgoj.Počeo je učiti od 3 god,te radio s ocem logiku i političku ekonomiju.Svoju kasniju osobnu krizu opravdava prijevremenim umnim razvojem koju je morao nadvladati okretanjem nerazvijenoj emocionalnoj krizi.Tako je i izmijenio svoje utilitarno gledište.Umna zadovoljstva su mu bila viša od tjelesnih ugoda.Političko stajalište je naglašavalo važnost njegovanja individualnosti u dobu kad su se vršili društveni pritisci na pojedinca.Od Coleridgea je dobio razumijevanje važne uloge koju treba igrati racionalna elita.
3.Engels, poznat po Komunističkom manifestu koji je napisao s Marksom.
4.Tiha revolucija-Lippset i Rikken razvili su model evolucije struktura rascjepa u zapadnim političkim sustavima,a glavnim izvorom društvenog rascjepa smatraju 2 povijesna procesa: izgradnja nacije( nacionalna revolucija) i industrijalizacija(industrijska revolucija).
 

hedviga

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
da li netko zna odgovor na pitanje tko je začetnik minimalne države?! Da li je to Nozick?
Mislim da je to Adam Smith, piše čini mi se u jednoj rečenici u knjizi gdje je spomenuto njegovo ime.:kava::D
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ja bi trebala pomoć još oko par pitanja
samo 12 :D
knjigu nemam a u skripti to baš ne mogu naći
pa ako bi htio tko pomoći...

1.na koji od navedenih pojmova se osnosi razvijeni model lojalnosti: stranke, grupe, državu, institucije
2.mobilizacijske i predstavničke stranke
3.stranački sustavi po stupnju sukoba
4.izborni sustavi s obzirom na sukor stranaka
jel je 3. i 4. isto?!
5.dubinska ekologija
6.objasni tripartizam u okviru korporativizma
7.korporativizam
8.začetnik minimalne države? je l je to Adam Smith ili tko?
9.tipovi države
10.politička participacija
11.objasni revizionizam
12.glavno načelo liberalizma

eto, ja sve lupila odjednom :D
više neću imat pitanja
unaprijed hvala svima na pomoći
 

jane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo odgovori na pitanja!

1.razvijeni model lojalnosti se odnosi na stranke
2.predstavničke stranke su stranke gdje je konkurencija normalna i trajna,a mobilizacijske su gdje postoji oštra konkurencija i kad stranka dođe na vlast,uguši konkurenciju i preuzme nadzor nad svim državnim institucijama.
3. i 4. pitanje se odnosi na isto. S obzirom na sukob stranaka postoje tradicionalan,predstavnički i mobilizacijski sustav.
5.Dubinska ekologija- njeno holističko gledište zastupa Lovelock koji prirodu smatra živom tvari koja razvija niz odnosa,a ne da se prirodu doživljava mrtvim i nepokretnim strojem
6.tripartizam – uključuje vladu,sindikate i poslodavce,a političke odluke ovise o ishodu savjetovanja i pregovora tih triju grupa
7.Korporativizam- u vladi ne vidi neutralnog igrača,niti smatra da se interesne grupe međusobno nadmeću,već se smatra da interesne grupe rade zajednički,a Vlada odlučuje koje će grupe konzultirati i koji će biti ciljevi glavne politike.Znači neke grupe se smatraju vrednijima,kao što su sindikati,poslodavci koji u okviru tripartizma ostvaruju svoje ciljeve,dok će druge grupe koje predstavljaju druge interese biti zapostavljene baš zbog tog tripartnog modela,pa je u poslijednje vrijeme tripartizam na udaru kritika.
8.Nisam sigurna dal je Adam Smith začetnik minimalne države.U knjizi ne mogu naći odgovor,osim da su minimalnu državu zagovarali mnogi liberalisti,tako da neznam ko je začetnik,Smith,ili Fridrich von Hayek kak neki nagađaju.
9. tipove države neznam
10.Politička participacija je izraz kojim se označava način na koji pojedinci sudjeluju u političkom procesu.Neke od participacije koje navodi Birch su:glasovanje na izborima,na referendumu,sudjelovanje u političkoj stranci i predizbornim kampanjama,štrajk,demonstracije,građanski neposluh(neplaćanje poreza),članstvo u savjetodavnim vijećima vlade...
11.Revizionizam-pojavio se krajem 19 st,a glavni predstavnik je Bernstein koji odbacuje potrebu za nasilanim prekidom s kapitaliznom jer radnici imaju koristi od malih pomaka u kapitalizmu koje ne bi trebalo narušiti zbog sudjelovanja u nekoj neizvjesnoj revoluciji.Smatra da se društvena pravda ostvaruje preraspodjelom u kapitalizmu.
12.Načelo liberalizma se izvodi iz njegovih značajki.Znači da je usko vezan s kapitalizmom,temelji se na slobodi ,naglasak na individualnosti i promicanju nezavisnosti pojedinca,zasniva se na toleranciji(ali u nekim granicama ako se ne ugrožava temeljna sloboda),poštivanju različitosti mišljenja,ponašanja,različitih stavova.Zasniva se i na ljudskoj socijalnoj i političkoj jednakosti.
 

ups

Skype
1.na koji od navedenih pojmova se osnosi razvijeni model lojalnosti: stranke, grupe, državu, institucije
Odnosi se na stranke.

2.mobilizacijske i predstavničke stranke
Organizacije koje svojim glavnim prioritetom smatraju obraćenje ljudi na svoju stranu.

3.stranački sustavi po stupnju sukoba
1. tradicionalni - konkurencija među strankama je slaba
2. predstavnički - konkurencija među strankama je normalna i trajna
3. mobilizacijski - konkurencija je iznimno oštra. Vlast dobiva samojedna stranka, koja zatim može duuugo ostati na vlasti i gušiti svaku konkurenciju preuzimanjem nadozra nad svim državnim institucijama. Recimo, najbolji domaći primjer za to ti je HDZ. Instalirali su svoje ljude od Hrvatske lutrije do HRT-a.

4.izborni sustavi s obzirom na sukor stranaka
jel je 3. i 4. isto?!
Jest.

5.dubinska ekologija
Dubinska ekologija ili Maksimalistički ekologizam ti je ideologija koja čovjeku ne pridaje središnje mjesto u prirodi. Akademskim riječnikom ti to znači da je ideološki pristup ekocentrički, umjesto antropocetristički. Dalje se spominje kako kroz prizmu holističkog gledišta želi održati i razviti skladne odnose među svim živim bićima i njihove okoline. Nije na odmet reći da je Lovelock ('79.) zastupao takvo holističko gledište. Po meni teška romantika. ;)

6.objasni tripartizam u okviru korporativizma
Uuuu, moje omiljeno pitanje. Prvo, korporativizam je gledište o uklapanju određene interesne skupne u politički sustav koji ne vidi neutralnog "igrača". Tripartizam je odnos između vlade, poslodavca i sindikata. I sad kad smo to definirali, možemo odgovoriti da je tripartizam u okviru korporativizma aktivna interakcija između vlada, radnika i. poslodavaca kao reprezentativnih, ravnopravnih i medjusobno neovisnih socijalnih partnera.

7.korporativizam
Pogledaj pod 6.

8.začetnik minimalne države? je l je to Adam Smith ili tko?
Ma kakav Smith. ;) Dobro povezuješ. Imali su slične stavove. Ipak, njen začetnik je bio Robert Nozick.

9.tipovi države
Države prema obliku vladavine: monarhija, republika i diktatura. Države prema državnom uređenju: jedinstvena (unitarna) i složena. Države prema političkom sistemu: autokracija, oligarhija i demokracija.

10.politička participacija
Tim izrazom se definira način na koji pojedinci sudjeluju u političkom procesu. Tu se spominju dva ključna pitanje. Prvo je: kolika je uopće vrijednost participacije za pojedince i politički sustav; i drugo pitanje: koji su uzroci participiranja odnosno neparticipiranja. Verba je dosta pisao o tome. ;)

11.objasni revizionizam
Ovo je nedorečeno, jer revizionizam ima više značenja. No mi smo pamtni, pa ćemo pretpostaviti da se radi o pravcu u socijaldemokratskom pokretu koji je htio dovesti u sklad Marksovo učenje sa stvarnim prilikama i potrebama povijesnog razvoja. Konkretno sa potrebama buržoazije. ;)

12.glavno načelo liberalizma
Promicanje slobode i razvitka pojedinca.
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks