AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

jane

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Još jedna grupa pitanja
Pitanja tipa esej: objasni strukturalizam
kako je Hohfield napravio razliku između prava?
Duvergeov zakon
Za nadopuniti: Po čemu je poznat Bahro?po ekosocijalizmu
Nabroj tipove lojalnosti?razvijen model lojalnosti,neraz.model lojalnosti,razvijen model nelojalnosti,neraz.model nelojalnosti
Nabroj izborne sustave?predstavnicki,sustav obicne vecine,sustav s 2 kruga
Glavno načelo dubinske ekologije?HOLISTICKI PRISTUP,IZ PRIRODE SE RAZVIJA NIZ ODNOSA PA SE ONA NE SMATRA MRTVIM I NEPOKRETNIM STROJEM

Na zaokruzivanje: O cemu je pisao Griffin?o fasizmu
Uz sto se vezu interesne grupe?treba zaokruzit pluralizam
Koje su od ovih sektorske interesne grupe: skola,sindikat, udruga nepusenja, udruga studenata
Tko je rekao da ono sto stranka dobije u potpori i organizaciji,cesto gubi u politikama ili programima? Blondel
Tko od njih zagovara pozitivnu slobodu? Locke,Mill,Marx,Engels,Hegel(treba zaokruzit ova zadnja 3)

Esej pitanja vrijede po 5 bodova,ova za nadopunjavanje 3 bodova,a na zaokruzivanje 1 bod.
p.s. ova su pitanja bila na testu koji polažu razliku
 

patti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo druge grupe;

Eseji; funkcije stranaka
revizionizam
kulturni hegemonizam


čimbenici socijalizacije, glavna podjela interesnih grupa, po čemu je poznat Birch - na zaokruživanje, zatim Schumpeterova demokracija na zaokruž., konsocijac. demokrac. na zaokruž., kada je živio Lenjin, izborni sustav kod nas...

patti je dodao/la ovaj tekst nakon 1 minuta i 25 seknudi:

znači rezultati su u pon. a usmeni u utorak, čula sam da spominje nešto od 4 ali nisam sigurna da sam dobro čula?!:unsure:
 

theKUSE

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi može netko reći o revizionizmu i strukturalizmu
STRUKTURALIZAM - po A.Giddensu strukture su proizvod svakodnevne interakcije pojedinaca jednih s drugima i institucijama, dakle akteri stvaraju (reproduciraju) strukture ali ih one ujedno i ogranicavaju. Npr. kupovinom reproduciras kapitalizam, glasovanjem izbore i sl...

revizionizam - pojava unutar socijalizma...to je otprilike sve sto znam o tome.. potrazi u starim postovima, mozda je netko vec odgovorio na to pitanje
 

archi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Zanima me koliko je potrebno bodova za prolaz na pismenom? I je li moguće proći ako nisam odgovorila na jedno pitanje (esej) i još 2 nadopune?

:blushed:
ja nisam isto toliko odgovorila na kolokviju i imala sam 24 boda...

eseji su ti 5 bodova
nadopunjavanje 2 boda
zaokruživanje 1 bod

tako da ak ti je ostalo točno imaš definitivan prolaz :laughing:
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
molila bih dojmove sa usmenog danas, ako netko bude imao volje da podijeli, tx:happy:
evo dojmovi s današnjeg usmenog.......
dobila sam 4, prek kolokvija sam skupila 44 boda, došla odgovarati za veću ocjenu
vukla sam karticu s 3 pitanja, dobila sam liberalizam, promocijske grupe i tipove ustava po elazaru
prvo sam sama birala koje ću pitanje i odabrala tipove ustava, nakon toga me je on pitao liberalizam a treće nisam ni odgovarala
rekao mi je da mu je žao što ne može mi dati pet jer sam imala dosta malo bodova skupljenih na kolokviju, a ja sam brže bolje gurnula mu indeks da upiše 4!
i to je to..... :laughing::laughing:

simpa1988 je dodao/la ovaj tekst nakon 2 minuta i 35 seknudi:

i da učila sam po skripti, tu i tamo pogledala u knjigu ako mi nešto nije bilo jasno ili je trebalo nadopuniti znanje
 

patti

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Po čemu je poznat S. Hall?

Znam da je The Hard Road to Renewal (je li točan prijevod "težak put do obnove"???)

ako se ne varam dao je 3 složene definicije države; ima u skripti koje - to nisam znala:frustrating:
 

agatha

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hej ljudstvo:) I'm very happy juuuuuupiii
polozila sam politologiju hehehe:):tongue2::happy:
sa mnom su bile jos 3 cure, nije bilo strasno......ali jedna cura je pala:-:)crazy:
kao sto vec znate izvlacite karticu sa 3 pitanja, prvo vam kaze profa legenda da izaberete 1.pitanje i odgovorite, pa vam onda on postavi pitanja jos ostala 2 pitanja koja vam pisu na kartici...uglavnom samo pricajte, jer cim negdje zasutite on smatra da ne zna i tad rusi...

agatha je dodao/la ovaj tekst nakon 7 minuta i 19 seknudi:

evo nekih pitanja:
1. ideoloski drzavni aparati
2. Platonova misao ( i opcenito o njemu i njeg. dijelima)
3. pojam Prava (objasniti i navesti koja prava postoje)
4. Subkulture
5. Nacionalizam
6. obiljezja demokracije
7. Interesne grupe
8. funkcije stranaka
9. ideologizam (objasniti Marxovu teoriju ideologizma)
10. Hobbes (uglav. o njemu ispricati)

eto ako ce vam i ovo pomoci za ispit ovi koji idu 21.2.
nek vam je SRETNO!!:happy:

agatha je dodao/la ovaj tekst nakon 10 minuta i 13 seknudi:

Po čemu je poznat S. Hall?

Znam da je The Hard Road to Renewal (je li točan prijevod "težak put do obnove"???)
S.Hall je jedan od najutjecajnijih politicara koji pise o suvremenoj britanskoj politici, a posebno o fenomenu thacherisma, on otvoreno priznaje svoj intelektualni dug Gramisciju.
 

lili

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
U utorak smo čini mi se svi prošli usmeni.Ja sam izvukla -pojam države,neoliberalizam i teorija o prirodnim pravima.Dovoljno je odabrati dakle jedno pitanje i dobro ga odgovoriti za prolaz. Iz jedne cure je doslovno izvlačio neki suvisli odgovor (mislim da je bilo pitanje o interesnim grupama) i uspjela je dobiti dvojku. I neka, svaka čast, samo nek se prođe. Bila su još pitanja dr.cura - Pojam švercanja,sektorske grupe,o čemu su pisali Lipset i Rokan,kontekstualizam,polit.participacija po Milbrathu, subkulture,slučaj Rushdie,zatvorenikova dilema,ustavi po Elazaru..toliko se sjećam.
Sretno svima i znajte da profesor nije strašan.Čak eto i pomaže što je prava rijetkost.
 

Mihaela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pitanja s usmenog :

-razlika između Hobbesove i Lockeove teorije prir.prava
-dubinska ekologija
-korporativizam
-minimalna država
-biheviorizam
-civilna kultura
-kompleksna jednakost
-liberalni feminizam
-ekologizam
-teorija javnog izbora

....ne sjećam se više...
 

Adriana

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
I ja sam prošla usmeni,trojka,na kartici pitanja su:tripartizam,novi liberalizam i politička participacija.sretno svima na drugom roku:happy:
 

Andreja

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo i ja sam prošla politologiju, imala sam pitanja: civilna kultura, nacionalizam i kontekst Millove misli. profesor je fakat dobar na usmenom, pomaže kada zapneš tako da mi je bilo fakat ugodno odgovarati.
 

vlatka81

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
:jumping: i ja sam položila politologiju i mogu reć da je usmeni bio skroz ok, inače sam polagala razliku ispita i prof je pitao dva pitanja koja nisu bila riješena ili su bila netočno riješena na pismenom ispitu.....i to je to .... sretno svima! :wave::wave::wave:
 

goga

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Pitanja sa usmenog:

- fašistička država
- minimalna država po Nozicku
- pojam političkog identiteta
- metodološki indivizualizam
- lipset i Rokkan - rascjepi
- pravednost
- interesne grupe
- ekofeminizam
- država blagostanja

- izvukle smo kartice, i rekao nam je da za početak izaberemo pitanje na koje prvo želimo odgovarati, a onda on bira redoslijed ostalih pitanja. tako da nas je sve 4 pitao sva pitanja, odnosno sva tri, s tim da na svako pitanje odgovorimo sa najmanje 5 rečenica
- sve smo imale od 22 do 27 bodova, i pitao nas je doista u detalje, čak je curu pitao Ivicu Kičmanovića i registraturu
- ja sam konkretno imala 27 bodova, i mislila sam da nas pita pojedinosti da potvrdimo te bodove ili možda za veću ocjenu, a na kraju, sve smo dobile 2, i jedna cura 3
- nakon što sam mu odgovorila fašističku državu, pitao me skroz do pojedinosti koju nisam znala, korporacija u Italiji, koje ima jedna rečenica u knjizi
- tako da teorija da pomaže i izvlači na usmenom, valjda vrijedi isključivo kad je dobre volje ili što već...
- uglavnom bitan je prolaz, ali postam za one koje ih to tek čeka; da nema pravila kod usmenog
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pa sad, vidim da svatko ima drukčije doživljaje na ispitu...uglavnom, zaključak je da PITA. E sad, mene zanima jel pita jako puno? dobila sam dojam (iz postova) da te ispituje do besvijesti i mrcvari na sitnicama, pa na kraju odluči ti dat dvojku... očito baš moraš blebetat cijelo vrijeme (za prolaz)... ne znam baš kako je lagano. možda onima koji su prošli... :kukuc: :bonk:

...hm...
Pa ja sam bila s još dvoje ljudi koji su nešto ipak znali, kao i ja, tak da nitko od nas nije bio da nije ništa znao. Svi smo cijelo vrijeme pričali, ako zapneš on te pogura malo i to je to. Nije postavljao podpitanja, niti cijepidlačio. Mislim da nikoga ne mrcvari, nego vjerojatno izvlači iz tebe ako nešto ne znaš i pokušava ti pomoći. Ako nisi učio nemaš kaj, nemre on iz tebe izvući nekaj kaj ti uopće nisi ni pročitao, a kamoli naučio. A ako nešto i kažeš što nema smisla baš kao ovaj dečko pored mene, on te pusti, ne daje do znanja da zna da muljaš. Eto.... i mislim da su svi prošli koji su nešto barem učili
 

Prčiguz

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
najvise ti ovisi o tome kakva pitanja dobijes, ja sam imao srece pa sam dobio: politicke ideologije, pol. participacija prema birchu, pozitivna i negativna sloboda...
dok je cura pokraj mene dobila neka bijesna pitanja za koja nikad nisam cuo
 

simpa1988

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Nemoj me krivo shvatiti, no iz tvog posta se dade zaključiti kako je politologiju dovoljno samo pročitati, što jednostavno nije točno.

Politologija je jedan od tri najteža kolegija sa prve godine i zaista je treba naučiti (sa razumijevanjem).
Sorry, ispalo je tako, ali nisam mislila da je dovoljno samo pročitati. Ja sam stvarno spremala politologiju, štrebala i štrebala. Ali ovaj dečko koji je odgovarao sa mnom nije imao neko znanje, a ja znam jer sam slušala što on govori. Iz kolokvija je imao jako nizak broj bodova i dobio je pitanja koja po meni nisu bila lagana,i rekao je 3 rečenice o tome, zamuckivao itd. I dobio 3, a Ravlić mu je mogao ostaviti dvojku, ali nije. Bit je mog posta bio, da pokažem da profesor ima razumijevanja, ako vidi da si učio i da nije tako strog. Možda sam u krivu.....ne znam
 

marti

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo ja sam isto prošla na usmenom,pitanja su bila :politička participacija kod milbratha,politička misao kod marxa i političke elite ! nije bilo tak strašno al postavlja podpitanja...sretno svima ;)
 

Pozojsky

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hey ljudi.....ja sam prvi put izasla na ispit...ucila sam samo i iskljucivo iz skripte..ali sam stvarno naucila...na pismenom sam imala 28 bodova..a na usmenom sam izvukla...kult.hegemonija...Duvergerov zakon...i skola primarnosti i sk.recentnosti...uglavnom ispitivao me do trena dok nisam napravila gresku zbog brzopletosti...i upisao 4 to je to....inace atmosfera na usmenom je prilično ležerna...što ce nekima olaksati ...sretno svima na drugom roku...
 

Maryna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Molila bih za pomoć!
Zna li tko možda odgovore na ova pitanja:
1. Tko je začetnik minimalne države
2. Tko zagovara slobodno tržište i jaku državnu intervenciju
3. Tko je napisao "Djeca i politički sustav"

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima

Zanima me još je li ispit izgleda isto kao i kolokvij: 6 pitanja na zaokruživanje, 6 na nadopunjavanje i 3 eseja.

Sretno svima u četvrtak! :cool:
 

čečenija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
3. d easton ij. dennis napisali su djecu i politički sustav
1.ja mislim da je nozick no nisam 100% siguran,spominje se i von hayek
2.a. smith bar mislim da je tak piše u skripti

da ispit izgleda isto , na zaokruživanje dobiješ 1 bod, 2 boda na nadopunjavane, i 5 bodova na eseju za svaki točan odgovor

i ja želim svima sreču u četvrtak pa i sebi
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks