trebala bih pomoć oko nekoliko pitanja ako mi netko moze odgovoriti
Paaaaa, pokušat ću.
Misaona struja koja je odbacila negativni pojam slobode i u državnoj intervenciji vidi proširenje slobode, primjerice u područjima poput tvorničkog zakonodavstva. Njezin glavni teoretičar bijaše Tomas Green. On je težnju za općim dobrom smatrao dužnošću pojedinca, odnosno nečega što vodi ka slobodi. To su valjda neke partizanske, tipa: 'preko vode do slobode' i sl.
Tako meni izgleda.
1. nerazvijeni model lojalnosti - stranka od svojih pristaša očekuje visoku razinu lojalnosti i dosljedno sljedbeništvo, To se očituje u podršci vođi i stranci na izborima (većina zapadnoeuropskih zemalja)
2. razvijeni model lojalnosti - stranka zahtijeva vrlo veliku lojalnost i gdje postoji strukturiran sustav napredovanja i materijalnih i političkih nagrada (komunističke stranke)
3. razvijeni model nelojalnosti - postoji u velikim zemljama sa složenim odnosima između različitih država ili regija. Stranačka je lojalnost razmjerno slaba i postoje razvijene birokratske, lobističke i vladine organizacije (velike zemlje, SAD)
4. nerazvijeni model nelojalnosti - postoji ondje gdje su stranke slabe ili uopće ne postoje. U zemljama taqkva modela može se pojaviti solidaristička korupcija pri čemu oni na vlasti daju nagrade obitelji i prijateljima. Prevladavaju starije kulturne i društvene lokalnosti, a razlike između države i civilnog društva su zamagljene (mnoge manje razvijene zemlje Trećega svijeta)
Griffin (1991.) - u težnji da svojom dinamičkom aktivnošću preoblikuje naciju, fašizam uključuje jedan oblik ultranacionalizma
4.hohfieldove temeljne koncepcije prava
Hohfield: "Temeljne koncepcije prava" , 1919. - uveo razliku između posebnih tipova prava: 1. slobode, 2. potraživanja, 3. izuzeća i 4. ovlasti
- najvažnija su od ovih prava na slobodu ( ona ona prava koja pojedinci imaju i koja ne uključuju zasebna potraživanja pojedinaca prema drugima) i prava na potraživanja (tj. prava koja pojedinci mogu imati prema drugima)
Dosadno. Izrazito dosadno. Nikad nisam zapamtio.
Ne znam.
Čega? Imovine?
8.rascjepi lipset i rokkan
Smatraju da se izvor ključnih društvenih rascjepa nalazi u dva važna povijesna procesa.
1. izgradnji nacije, tj. 'nacionalan revolucija'
2. industrijalizaciji, tj. 'industrijska revolucija'
Proces izgradnje nacije donosi dvije veste konfilikta vezanih za nastojanje središnjih elita da preuzmu nadzor nad danim poruučjem stvaranjem standardiziranih normi i zajedničkog pravnog okvira:
1. Sraz s ootprije postojećim religijskim oblicima autoriteta u pitanjima poput obrazovanja i sl
2. Konflikt s perifernim zajednicama koje se mogu opirati centralizirajućim tendencijama državne elite
To ti je oblik pravednog društva, kojeg je BTW zagovarao Walzer, a u kojem nejednakosti u nekoliko sfera društva ne zadiru jedne u druge; npr. bogatstvo možda vlada u poslovnom svijetu, ali liječenje u sferi zdravstva potaknut će zdravstvene potrebe i obrazovanje će se organizirati u skladu s potrebama i sposobnostima za učenje pojedinaca a ne u skladu s bogatstvom.
10.teorija racionalnog izbora
Oni koji su uključeni u političku aktivnost teže svoje ciljeve postići najučinkovtijim sredstvimanj; njih zanima vlastita korist - ona postaje najviši interes.
11.primjer nepomirljive subkulture
a) unionisti - nastoje da Sjeverna Irska ostane dijelom UK
b) republikanci (nacionalisti) teže ujedinjenju s Republikom Irskom (pretežito katolici)
Bio je već odgovor na ovo pitanje. Potraži starije postove.
hej ljudi, sto mislite hoce nas ispod 42 boda pustiti bez usmenog?
Neće! :bored:
mozda ima nade i za nas
Nema! :laughing: