AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
ej ljudi...dali se na teorije države odnosi ono Feudalizam,Božansko pravo i apsolutizam,Ustavi i konstitucionalizam ili samo marksistička,fašistička i komunistička teorija...
 

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
pa ta teorija rascjepa je ona o 2 revolucije:
Nacionalna: rascjep država-crkva i centar-periferija
Industrijska: selo-grad i rad-kapital
 

Dario_Zg

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
2. Fenomen taktickog glasovanja, tko je napisao

nije pitanje bilo tako..nego...u kojem slucaju se javlja takticko glasovanje...u kakvom obliku izbora..tak nesh
 

Doria

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Eh da!!! To bi i ja voljela znati... to je bilo jedno od esejskih pitanja na danasnjem ispitu, a evo i ostatka (A grupa)
Esejska pitanja:
1. Ekofenminizam
2. Teorija rascjepa
3. Objasnjenje nacionalizma

Pitanja:
1. "demokratski elitizam", tko je napisao
2. Fenomen taktickog glasovanja, tko je napisao
3. "teorija švercanja"
4. Tko nije zastupao prirodna prava (zaokružiti; ja sam zaokružila marksisti i unionisti - ima netko tko zna točan odgovor :))
5. Tko je napisao djelo "Građanski rat u Francuskoj"
6. Nešto oko feminizma (koji oblik feminizma je zastupoa nesto... )
7. izborni sustav
8. Primjeri kosocijacijske demokracije (koje drzave)
9. tipovi politicke participacije prema Birchu
10. oligarhija
11. što spada pod pojam države (zaokružiti a ponuđeno je bilo: vojska, teritorij, mediji, ljudi)
... i nedostaje mi jos jedno pitanje... ako se netko sjeca, neka nadopuni :unsure:
Ispravila bih neka pitanja u ovoj grupi;
2. U kojoj vrsti izbornog sustava se primjenjuje fenomen taktičkog glasovanja
3. U kojem djelu se prvi puta spominje teorija švercera
5. Tko je napisao Razmišljanja o francuskoj revoluiciji?
dodajem
Tko je pisao o poliarhiji? zaokruživanje
 

Maja 1974

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
2. Fenomen taktickog glasovanja, tko je napisao

nije pitanje bilo tako..nego...u kojem slucaju se javlja takticko glasovanje...u kakvom obliku izbora..tak nesh
str. 124 u knjizi, fenomen taktičkog glasovanja,


molim ako netko može današnja pitanja nadopuniti, hvala
 

micek

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo nekih pitanja iz B grupe: eseji : sektorske interesne grupe
biheviorizam
marksistička država

- najvažnije djelo Lockea , tko je napisao Društveni ugovor , tripartizam , rawls - nešto na čemu se zasniva njegova teorija, Herbert Hyman , gramsi , nešto sa višestranačkim sustavima , nek netko još nadopuni , koliko se meni čini on baš ne ponavlja pitanja ,
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel mi može netko odgovorit na ova pitanja: ( nemam knjigu a u skripti toga nema )

1. temelji liberalizma
2 objasni revizionizam
3 nabroji čimbenike socijalizacije
4 odlike nacionalizma
5 neoliberalizam
6 načelo nacionalizma
7 načelo socijalizma
8 uloga masovnih medija i tko je pisao o tome
9 koja su obilježja interesnih grupa a) komunitarizam b) marksizam c) liberalizam d) pluralizam
10 glavno načelo liberalizma
11 koje su demokracije u svijetu, u kojim se zemljama provodi
 

IVANA1102

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Eh da!!! To bi i ja voljela znati... to je bilo jedno od esejskih pitanja na danasnjem ispitu, a evo i ostatka (A grupa)
Esejska pitanja:
1. Ekofenminizam
2. Teorija rascjepa
3. Objasnjenje nacionalizma

Pitanja:
1. "demokratski elitizam", tko je napisao
2. Fenomen taktickog glasovanja, tko je napisao
3. "teorija švercanja"
4. Tko nije zastupao prirodna prava (zaokružiti; ja sam zaokružila marksisti i unionisti - ima netko tko zna točan odgovor :))
5. Tko je napisao djelo "Građanski rat u Francuskoj"
6. Nešto oko feminizma (koji oblik feminizma je zastupoa nesto... )
7. izborni sustav
8. Primjeri kosocijacijske demokracije (koje drzave)
9. tipovi politicke participacije prema Birchu
10. oligarhija
11. što spada pod pojam države (zaokružiti a ponuđeno je bilo: vojska, teritorij, mediji, ljudi)
... i nedostaje mi jos jedno pitanje... ako se netko sjeca, neka nadopuni :unsure:
bilo pitanje jos tko je napisao nesto francuska revolucija,uglavnom,odgovor je burke,ali u a grupi je bilo pitanje tko govorio o zeljeznom zakonu oligarhije- michels...

cao,
zanima me dal netko zna kakav je usmeni iz politologije
hvala !!!
na usmenom izvuces karticu na kojoj su ti tri pitanja kao ona kakva su na ispitu(esejska)...imas i prijasnjim postovima vec objasnjeno usmeno kod ravlica...cula sam da je lik ok,ako nesto znas imas prolaz...sretno
 

chee2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
tamo 4. pitanje u grupi A nije bilo unionisti nego utilitaristi ja mislim:confused2:.. sistem bodovanja..ah, 17 ti je potrebno za prolaz.. eseje- 2,3 rečenice ne znače ništa..iako to nije pravilo.. Solidno težak je bio pismeni. Ja sam bila prvi put i za svaki slučaj ću prijaviti sutra već za ovaj rok 5.3. bez obzira na rezultate. manje više ljudi oko mene su bili 6,7 put.. a bilo je i onih koji su osmi put na ispitu :/ tako da očito ispit nije nešto previše lagan. A Ravlić je super na usmenom, ja ga znam sa prava i sa seminara i ispita i nije uopće strašan.. i tako to. pozdrav :wink5:
 

marina lip

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Kozmopolitska demokracija - David Held
- priznaje razinu vlasti nacija-država ali umeće jedan sloj vladanja koji bi ograničio nacionalni suverenitet
- kozmopolitske bi institucije postojale zajedno s državama ali bi ih mogle nadvisiti u jasno određenim područjima djelovanja, npr. u području ljudskih prava
 

mira

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Rezultati su danas poslije 9 to je sada ja idem na fax javi prezime ako hoćeš da ti javim:happy:
pod pitanje koja su obilježja interesnih grupa a)komunita. b)marksizam...;tu treba opcenito govorit o njima ili?i jel ko zna odgovore na pitanja tko nije zastupao prirodna prava?,koje su demokracije u svijetu i u kojim zemljama se provodi?te sto spsda pod pojam države-vojska ,teritorij.medij, ljudi? hvala puno na odgovorima.

Rezultati su danas poslije 9 to je sada ja idem na fax javi prezime ako hoćeš da ti javim:happy:
pod pitanje obilježja interesnih grupa a)komunit. b)marksi..jel tu treba opcenito pisat o njima?
jel ko zna odgovore na ova pitanja:koje su demokracije u svijetu i u kojim sa zemljama provode?
tko nije zastupao prirodna prava?
sto spada pod pojam države-vojska ,teritorij,medij, ljudi?
tipovi države?PUNO HVALA

Rezultati su danas poslije 9 to je sada ja idem na fax javi prezime ako hoćeš da ti javim:happy:
pod pitanje obilježja interesnih grupa a)komunit. b)marksi..jel tu treba opcenito pisat o njima?
jel ko zna odgovore na ova pitanja:koje su demokracije u svijetu i u kojim sa zemljama provode?
tko nije zastupao prirodna prava?
sto spada pod pojam države-vojska ,teritorij,medij, ljudi?
tipovi države?PUNO HVALA
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
Jel mi može netko odgovorit na ova pitanja: ( nemam knjigu a u skripti toga nema )

1. temelji liberalizma
2 objasni revizionizam
3 nabroji čimbenike socijalizacije
4 odlike nacionalizma
5 neoliberalizam
6 načelo nacionalizma
7 načelo socijalizma
8 uloga masovnih medija i tko je pisao o tome
9 koja su obilježja interesnih grupa a) komunitarizam b) marksizam c) liberalizam d) pluralizam
10 glavno načelo liberalizma
11 koje su demokracije u svijetu, u kojim se zemljama provodi

MOLIM VAS!!!
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Jel mi može netko odgovorit na ova pitanja: ( nemam knjigu a u skripti toga nema )

1. temelji liberalizma
2 objasni revizionizam
3 nabroji čimbenike socijalizacije
4 odlike nacionalizma
5 neoliberalizam
6 načelo nacionalizma
7 načelo socijalizma
8 uloga masovnih medija i tko je pisao o tome
9 koja su obilježja interesnih grupa a) komunitarizam b) marksizam c) liberalizam d) pluralizam
10 glavno načelo liberalizma
11 koje su demokracije u svijetu, u kojim se zemljama provodi

MOLIM VAS!!!
- Neoliberalizam

Teorija prema kojoj je djelotvornost tržišta temelj za političku slobodu i koja se zalaže za ograničenu ulogu države.

- Socijalizam - kao doktrina se prvi puta spominje u časopisu Owenovskog pokreta u Britaniji 1827.g., no njegovi korijeni sežu u daleku prošlost
- za socijalizam se često kaže kako potječe iz daleke prošlosti jer je stavljao naglasak na suradnju, pravičnost i jednakost (tako je dugo imao misionarsku draž)
- značajna je njegova pojava nakon insustrijske revolucije (koja je dramatično promijenila društvo, ali je radnom stanovništvu nametnula nove nevolje i bijedu)
 cilj socijalizma je problikovati industrijsko društvo tako da se industrija racionalno organizira, a bogatstvo pravednije raspodijeljuje

- Nacionalizam - NACIONALIZAM - doktrina ili ideologija povezana s domoljubnim i nacionalističkim shvaćanjima podrške nacijama, a nacija se uzima kao jedinica vladavine i političke organizacije
- u modernom svijetu dosta moćna ideologija vezana za zaštitu nacionalnog identiteta i integriteta
Načelo nacionalizma
Temelji se na samoodređenju,domoljublju i nacionalnom indetitetu

- Objasni revizionizam

Pojavio se krajem 19 st,a glavni predstavnik je Bernstein koji odbacuje potrebu za nasilanim prekidom s kapitaliznom jer radnici imaju koristi od malih pomaka u kapitalizmu koje ne bi trebalo narušiti zbog sudjelovanja u nekoj neizvjesnoj revoluciji.Smatra da se društvena pravda ostvaruje preraspodjelom u kapitalizmu.

- Koje je glavno načelo liberalizma?
Načelo liberalizma se izvodi iz njegovih značajki.Znači da je usko vezan s kapitalizmom,temelji se na slobodi ,naglasak na individualnosti i promicanju nezavisnosti pojedinca,zasniva se na toleranciji(ali u nekim granicama ako se ne ugrožava temeljna sloboda),poštivanju različitosti mišljenja,ponašanja,različitih stavova.Zasniva se i na ljudskoj socijalnoj i političkoj jednakosti.


- Koji su temelji liberalizma?

Thomas Hobes- „Levijatan“, John Locke „Dvjema raspravama o vladi“, Adam Smith, Jeremy Bentham, J.S.Mill „Eseju o slobodi“, T.H.Green


- Vrste interesnih grupa
sektorske - promiču ili štite stanovite dijelove društva; bave se zaštitom ili promicanjem ekonomskih i statusnih interesa svoga članstva (npr. organizacija poslodavaca, sindikati,). Ovdje ubrajamo i udruge koje promiču ekonomske interese i profesionalni integritet pravila profesije (npr. odvjetnika, liječnika, arhitekata...)

promocijske - bave se postizanjem nekih posebnih ciljeva u kojem će slučaju život grupe biti prilično ograničen na osiguranje toga cilja) ili promicanjem neke slike društva ili stvaranja drukčijeg tipa vrijednosnog sustava (npr. Amnesty International - organizacija za ljudska prava; Greenpeace); mogu djelovati na globalnoj razini ili na nacionalnoj (npr. Liberty(UK) se zalaže za zaštitu i proširenje građanskih sloboda u Britaniji, Gingerbread - za interese obitelji samohranih roditelja u UK)
---Dva tumacenja interesnih grupa
pluralizam – smatra da interesne grupe imaju korisnu ulogu u proširenju predstavljanja interesa ljudi u političkim sustavima
korporativizam - za razliku od pluralizma u grupi ne vidi neutralna igrača, tijekom posljednjih godina često kritizira uloge grupa, za pritisak, - kritike česte osobito iz redova desnice

- ČIMBENICI (AKTERI) SOCIJALIZACIJE = oni pojedinci, skupine ili institucije koji su odgovorni za prijenos informacija putem kojih se ljudi socijaliziraju.

Obitelj, škola, masovni mediji, društvene klase, utjecaj radnog mjesta, aktivnosti, pripadnost vjerskim grupama...


MASOVNI MEDIJI
1. za liberalnu teoriju mediji djeluju ili bi trebali djelovati kao čuvari koji pomažu otkrivanju krajnosti, ograničavanju korupcije, kao ventil za probleme koji muče javnost, itd.; slobodno tržište omogućuje predstavljanje pluralnosti ideja i pogleda, a uloga je države zakonski uređivati medijsko tržište kako bi ono moglo funkcionirati
2. kritičari, posebno oni s ljevice, dokazuju da mediji djeluju suprotno interesima ljudi; mediji favoriziraju određena politička stajališta i grupe bilo putem neke dominantne grupe ili zbog izrazito kapitalističke prirode medijske industrije i koncentracije vlasništva u rukama malog broja ljudi;
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
a gdje ste vi vidjeli rezultate???ima li na int??i u koliko je sutra usmeni i gdje?please da mi netko odg..
rezultata nema na internetu, nego samo na faxu... evo, netko je rekao da su usmeni sutra od 14h po prezimenu (ali kako sad ide-neznam) za one koji su prošli preko kolokvija, a u srijedu koji su prošli pismeni...
preporučam doći oko 13.30 h da u miru nađete u kolko ste, pa ako imate vremena-na kavicu:laughing:
 

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
jel zna netko nešto o minimalnoj državi... npr. tko je začetnik, kojoj teoriji pripada i ostalo važno o njoj... ??
 

blabla

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
jel zna netko nešto o minimalnoj državi... npr. tko je začetnik, kojoj teoriji pripada i ostalo važno o njoj... ??
pa ja bi rekla kao da ju zastupa nova desnica,
pa imaš slobodu od državne prisile odnosno da se država što manje upleće u život svojih građana i tak...


al daj nek još neko popuni:)
 

mimica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
E ljudi pomagajte...jel bi mi ko mogao odgovoriti KRATKO na ovo...
1.tipovi država
2.minimalna država
3.država blagostanja
4.o čemu su pisali Lipset i Rokkan
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks