AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

vlatkap

Magistar foruma, a i uprave. Aktivan član.
«Država blagostanja» - kao oblik kolektivizma nastaje u zapadnoj Europi nakon 2. svj. Rata. Nastoji iskoristiti upotrebu javne moći za promicanje društvenih i ekonomskih sloboda, osobito onih kategorija ljudi koji su razmjerno bez moći. Država se veoma bavi zaštitom i jačanjem prava pojedinaca u društvenim skupinama poput obitelji, ali ograničavali su prava građana npr. u pogledu sloboda kretanja i udruživanja.

Tipovi države - Marksistička teorija države
- Jessop 1990. – državu opisuje na 6 načina, tj. ona je:
• parazitska
• epifenomen (moć države je površinski odraz borbe među klasama)
• čimbenik društvene kohezije (regulira sukob i održava red i stabilnost)
• instrument klasne vladavine ( njene institucije i osoblje štite interese vladajuće klase)
• skup političkih institucija
• sustav političke dominacije
- osnovno shvaćanje marksizma je da država djeluje u svrhu zaštite interesa određene klase – tako postaje instrumentom klasne vladavine
- oblici što ih država poprima u liberalnoj, parlamentarnoj demokraciji su tek odraz klasnih interesa i moći i zapravo sprječavaju mogućnost za demokraciju i jednakost
Fašistička država
- država, ili prije kolektiv ima najviše mjesto, a ne pojedinac ili klasa;
- odnos između države i pojedinca u fašističkoj državi ne temelji se na odnosu prava i sloboda nego obavezua i dužnosti
- država je totalna orgnaizacija jedino kroz nju pojedinci mogu naći svoju istinsku stvarnost i sudbinu (Mussolini)
- fašisti žele stvaranje novog poretka u kojem je prihvaćena potpuna odanost pojedinca i potpuna vlast države (shvaćanje naravi fašističke države napisali su Mussolini i Gentile za Enciclopedia italiana 1932.)
Komunistička država
- široko shvaćanje države – tako se želi promicati društvena kohezija i projekt socijalizma u svim područjima čovjekova života – npr. Ustav SSSR-a
- podjela između države i društva je manje oštra nego u liberalnoj državi; cilj politike je regulirati pravilan odnos između pojedinca i države i ograničiti djelokrug, doseg i ovlast države u pogledu sloboda pojedinca
- A.Solženjicin, Jedan dan u životu Ivana Denisoviča - pokazuje kako ustavni dokumenti sami po sebi ne jamče ništa i kako takav režim može biti brutalan

dal mi netko može odgovorit na ova pitanja. nemam knjigu a u skripti mi piše na kojim je stranam u knjizi..

u kojim se zemljama provodi demokracija 108. 109. str
odlike nacionalizma 233. 238. str
 

deica

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Samo da kažem da je prof.Ravlić stvarno jedan od najboljih profesora na faksu,danas sam ga išla pitati da mi vrati prijavnicu da ne idem na komisiju i to je bez problema napravio:)),,takvih je jako malo danas na faksu!!!:worshippy:
 

honey988

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ej ljudovi, ja prošla danas politologiju ;)
izvukla sam pitanja: pravednost, lipset i rokkan teorija rascjepa, interesne grupe...
pitao me samo dva pitanja i dobila ocjenu ;) treće vše ni nije...
evo ja sam malo skupljala pitanja sa usmenog koja se nalaze na karticama...pa nadam se da će vam pomoći...
- poliarhija
- masovni mediji
- Rousseauova politička ideja
- schumpeter
- jednakost
- konzervatizam
- elementi demokracije
- dubinski ekologizam
- politička participacija po spolu
- individualizam - SAD i Francuska
- Hobbes
- Locke
- škola primarnosti i recentnosti
- nastanak političkih stranaka
- "O slobodi"
- postmaterijalističke i materijalističke vrijednosti
- zatvorenikova dilema
- politička participacija
- slučaj rushdi
- komunitarizam
- čimbenici koji utjeću na uspjeh interesnih grupa
- teorija distributivne pravde
- socijalizam
- ideologija
- prirodna prava
- korporativizam
- samoljublje i sebeljublje
- konfucijanska misao
- nova desnica
- uloga stranaka
- komunitaristička kritika Rawlsa
- kritike civilne kulture
- mišljenje Johna Fiska
- predstavnička demokracija
- negativna kampanjakulture
- interesne grupe
- kontekstualizam
- švercanje
- Schumpeterov elitizam - demokratski elitizam
- Birch - o participaciji
- pozitivna i negativna sloboda
- pluralizam
- ekosocijalizam
- društveni rascjepi
- pravednost
- azijski tigrovi
- anarhoekologizam
- tipovi izbornih sustava
- MacCallumovo shvaćanje slobode
- politička participacija u EU
- Hobbsova država
- uloga medija
- radikalni feminizam
- kontekst Millove misli
- tripartizam u okviru korporativizma
- ekofeminizam
- država blagostanja
- metodološki individualizam
- duvergerov zakon
- strukturalizam
- vrstizam
- biheviorizam
- teorija racionalnog izbora
- ideološki aparati
- konsocijacijska demokracija
- čimbenici socijalizacije
- patrijarhat
- vrste izbornih sustava
- novi liberalizam
- Hohfieldova koncepcija prava
- liberalna demokracija
- marksistička teorija države
- teorija korisnosti
- minimalna država
- liberalni feminizam
- kulturan hegemonija
- politička participacija po Milbrathu
- Marxova politička misao
- političke elite
- fašistička država
- minimalna država po Nozicku
- politički identitet
- nacionalizam
- razlika između Hobbsove i Lockove teorije prirodnih prava
- ustavi po Elazaru
- Platonova misao (o njemu i njegovim djelima)
- prava (objasniti i navesti koja)
- obilježja demokracije
- funkcije stranke
- Marxova teorija ideologizma
- tipovi države
- Platonova država
- ideološka motivacija
- potpora strankama

nadam se da će vam pomoći ;)
ovo su pitanja koja se pojavljuju..velika većina njih... ;))))
Sretno svima!!!

- sub
 

buco99

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
- poliarhija
- masovni mediji
- Rousseauova politička ideja
- schumpeter
- jednakost
- konzervatizam
- elementi demokracije
- dubinski ekologizam
- politička participacija po spolu
- individualizam - SAD i Francuska
- Hobbes
- Locke
- škola primarnosti i recentnosti
- nastanak političkih stranaka
- "O slobodi"
- postmaterijalističke i materijalističke vrijednosti
- zatvorenikova dilema
- politička participacija
- slučaj rushdi
- komunitarizam
- čimbenici koji utjeću na uspjeh interesnih grupa
- teorija distributivne pravde
- socijalizam
- ideologija
- prirodna prava
- korporativizam
- samoljublje i sebeljublje
- konfucijanska misao
- nova desnica
- uloga stranaka
- komunitaristička kritika Rawlsa
- kritike civilne kulture
- mišljenje Johna Fiska
- predstavnička demokracija
- negativna kampanjakulture
- interesne grupe
- kontekstualizam
- švercanje
- Schumpeterov elitizam - demokratski elitizam
- Birch - o participaciji
- pozitivna i negativna sloboda
- pluralizam
- ekosocijalizam
- društveni rascjepi
- pravednost
- azijski tigrovi
- anarhoekologizam
- tipovi izbornih sustava
- MacCallumovo shvaćanje slobode
- politička participacija u EU
- Hobbsova država
- uloga medija
- radikalni feminizam
- kontekst Millove misli
- tripartizam u okviru korporativizma
- ekofeminizam
- država blagostanja
- metodološki individualizam

- duvergerov zakon
- strukturalizam
- vrstizam
- biheviorizam
- teorija racionalnog izbora
- ideološki aparati
- konsocijacijska demokracija
- čimbenici socijalizacije
- patrijarhat
- vrste izbornih sustava
- novi liberalizam
- Hohfieldova koncepcija prava
- liberalna demokracija
- marksistička teorija države
- teorija korisnosti
- minimalna država
- liberalni feminizam
- kulturan hegemonija
- politička participacija po Milbrathu
- Marxova politička misao
- političke elite
- fašistička država
- minimalna država po Nozicku
- politički identitet
- nacionalizam
- razlika između Hobbsove i Lockove teorije prirodnih prava
- ustavi po Elazaru
- Platonova misao (o njemu i njegovim djelima)
- prava (objasniti i navesti koja)
- obilježja demokracije
- funkcije stranke
- Marxova teorija ideologizma
- tipovi države
- Platonova država
- ideološka motivacija
- potpora strankama

nadam se da će vam pomoći ;)
ovo su pitanja koja se pojavljuju..velika većina njih... ;))))
Sretno svima!!!

- sub
samo sam htio reci da sam dobio tocno ova 3 pitanja ovakvim redoslijedom( a koliko se sjecam i druge dvije kolegice su dobile sva pitanja s ove liste identicnim redom) ugl ucite samo ova pitanja i prolazite na usmenom. profesor je zaista korektan,pomogne ako zapne i ne trazi puno...eto. sretno svima, ćaaao
 

Buz_ZG

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da, to su očito pitanja koja se ponavljaju jer sam primijetio da su kartice malo pohabane i prljave. Budite mirni i pametni i prolazite, profesor je stvarno korektan. Budite mirni, kao da pričate s prijateljem, a ne s profesorom. Ja sam prvo pitanje znao(fašistička država), minimalnu državu nisam uopće(prvi put čuo za to:tongue2:), a politički identitet mi je malo pojasnio i kad sam shvatio o čemu moram pričati stvarno sam se raspričao, ali ga to nije zanimalo. Bitno mu je da vidi da to znate i prolazite. Mislim da su vam jedno i pol pitanje neki minimum za prolaz, ali sam stekao dojam da ako ste na donjoj granici bili na pismenom, tipa 17/33 da će na usmenom tražiti više od vas nego od nekoga tko je imao veći broj bodova. Pod ovime mislim na najniže ocjene, za neke više ovo pravilo ne vrijedi. Sretno.
 

Buz_ZG

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Seymour Martin Lipset i Stein Rokkan: «Party systems and voter alignments: cross national perspectives», (1967.) – u njemu smatraju da se izvor ključnih društvenih rascjepa nalazi u dva važna povijesna procesa:
• izgradnji nacije („nacionalna revolucija“)
• industrijalizaciji („industrijska revolucija“)
Proces izgradnje nacije donosi 2 vrste konflikta vezanih za nastojanje središnjih elita da preuzmu nadzor nad danim područjem stvaranjem standardiziranih normi i zajedničkog pravnog okvira:
1. sraz s otprije postojećim religijskim (crkva) oblicima autoriteta u pitanjima poput: obrazovanja i sl.
2. konflikt s perifernim zajednicama koje se mogu opirati centralizirajućim tendencijama državne elite.
Tijekom industrijalizacije, konflikti nastaju između onih koji sudjeluju u predindustrijskim oblicima proizvodnje (poljoprivreda) i nove gradske buržoazije. Tako intenzivna industrijalizacija stvara četvrtu liniju društvenog rascjepa između:
• građanskih klasa
• koncentriranih urbaniziranih radničkih klasa (kao nuspojava kapitalizma)
Na svakoj strani rascjepa stvaraju se zasebni interesi, identiteti i vrijednosni sustavi, a oni se najčešće institucionalno izražavaju u obliku političkih stranaka.
 

Doria

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
samo sam htio reci da sam dobio tocno ova 3 pitanja ovakvim redoslijedom( a koliko se sjecam i druge dvije kolegice su dobile sva pitanja s ove liste identicnim redom) ugl ucite samo ova pitanja i prolazite na usmenom. profesor je zaista korektan,pomogne ako zapne i ne trazi puno...eto. sretno svima, ćaaao
Dodajem još dvije kartice sa usmenog jučer:
1. Djelo O Slobodi
2. Nastanak političkih stranaka
3. Škola recentnosti

1.Francuski konzervativizam
2. Masovni mediji
3. Kolektivizam
Čestitam Anji, budućoj forumašici, na čistoj petici, pokušavao je uhvatiti je nespremnu ali koliko god pitanja joj postavio iz svih područja cura je sve znala.
Moja trojkica moja slobodica!!!
Sretno svima!
 

ivana23

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Prošao je i taj usmeni!!!
Pitanja s moje kartice su bila;- teorija društvenih ugovora
- Alexis de Tocquille (demokracija u Americi)
- politička socijalizacija

Profesor je super. MIslim da daje uglavnom ocjene prema pismenom.

Sretno svima na roku 05.03. Ovaj je bio težak, s obzirom da nas je prošlo 20-ak(na pismenom) tako da će 05.03. vjerojatno biti lakši.

Učite iz skripte s neta, stvarno je prolazna!

Pozdrav svima!!!
 

Iwy

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
dal mi netko može odgovoriti na ova pitanja:
1.Neopluralizam
2.Kojem pravcu pripada poliarhija
3.Glavna načela poliarhije
4.Kojem pravcu pripada Berlin
5.Kojem pravcu pripada Lijphart
6.Glavni teoretičari novog liberalizma
7.Neoliberalisti za što su govorili da treba obratiti pažnju
8.Kojoj kupini pripada Birch
9.Glavni predstavnik neoliberalista
10.Kojem sustavu pripada tripartizam
11.Ideološka motivacija
12.Tko je napisao djelo „Vračanje je političko“
13.“Prava žena“
14.Kad je rođen Verba
15.Na čem se temelji teorija javnog izbora i što je to
16.Tko je napisao „Filozofija u moderni“
17.Konstruktivizam
18.Politička participacija u EU
19.Politička djelotvornost
20.U koji pravac pripada Poirott ili kako već
21.Wolston – djelo
22.Čemu pogoduje većinski izborni sustav
23.Što je željezni zakon oligarhije
24.Pojmovi demokracija-autor
Može li tko još objasnit Therbornovo pravo na članstvo. Ima objašnjeno ali ništa se ne kuži pa jer bi tko mogao razumljivo napisati.
 

Bella

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
dva područja temeljnih prava:
Prvi skup su prava tj. zahtjevi prema državi i njenim resursima i prava na djelovanje prema drugim članovima društva i državi.
Prvi skup su prava na članstvo, kriteriji ulaska u zemlju kao posjetitelji, migranti, naseljenici, prava prema osobama s privremenim boravkom te na socijalne usluge, mirovine itd. Prava na djelovanje uključuju slobodu udruživanja i izražavanja te glasačka prava. Uvedena su tijekom prijelaza u modernu i u različitim se društvenim i političkim sustavima različito i primjenjuju.:bored:
 

AntonijaZ

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Dodajem još dvije kartice sa usmenog jučer:
1. Djelo O Slobodi
2. Nastanak političkih stranaka
3. Škola recentnosti

1.Francuski konzervativizam
2. Masovni mediji
3. Kolektivizam
Čestitam Anji, budućoj forumašici, na čistoj petici, pokušavao je uhvatiti je nespremnu ali koliko god pitanja joj postavio iz svih područja cura je sve znala.
Moja trojkica moja slobodica!!!
Sretno svima!
dodajem i ja
1.Subkulture
2.Therbonovo shvaćanje ljudskih prava
3.Partrijarhat

Čestitam i ja Anji i Trojčici...he he
Meni je moja 2 SUUUPER baš sam sretna da sam i to riješila
 

Goga2

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
evo, na mojoj kartici su bile informacijske autoceste, negativna sloboda i politička kultura. sretno svima 5.3.
 

marina lip

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
Pozdrav svima!Moja pitanja na usmenom su bila:novi liberalizam,tripartizam i politička participacija.Sretno svima na drugom roku i evo mali savjet;oni koji zele više od dvojke mislim da bi trebali ipak malo više toga objasniti svojim riječima tj. prolistati i knjigu koji put!
 

IVANA1102

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ljudi i ja sam napokon polozila politologijau...jupiiii...moja pitanja na usmenom su bila: tipovi drzava, postmaterijalisticke i materijalisticke vrijednosti i demokracija po schumpertu...bila sam sretne ruke sa karticama...sretno svima koji tek trebaju poloziti...
 

Valeee

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Da, to su očito pitanja koja se ponavljaju jer sam primijetio da su kartice malo pohabane i prljave. Budite mirni i pametni i prolazite, profesor je stvarno korektan. Budite mirni, kao da pričate s prijateljem, a ne s profesorom. Ja sam prvo pitanje znao(fašistička država), minimalnu državu nisam uopće(prvi put čuo za to:tongue2:), a politički identitet mi je malo pojasnio i kad sam shvatio o čemu moram pričati stvarno sam se raspričao, ali ga to nije zanimalo. Bitno mu je da vidi da to znate i prolazite. Mislim da su vam jedno i pol pitanje neki minimum za prolaz, ali sam stekao dojam da ako ste na donjoj granici bili na pismenom, tipa 17/33 da će na usmenom tražiti više od vas nego od nekoga tko je imao veći broj bodova. Pod ovime mislim na najniže ocjene, za neke više ovo pravilo ne vrijedi. Sretno.
eto, znam da statistika nije najbitnija, ali mene zanima jel bilo ljudi koje je rušio na usmenom, tj. dali su svi koji su prošli pismeni prošli i na usmenom?
 

honey988

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
ne nisu svi prošli koji su prošli pismeni...
ako ništ neznaš reči na pitanje jedno od tri padaš...
tak da ima dosta onih koji su popadali...
al glavu gore..ako ti i nešto znaš reči o pitanju dobit ćeš pola boda...
 

Petra Pave

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ne, mislim da Će biti samo najbitnije.i ja idem sad u Četvrtak al neĆu baŠ sve ovo nauČiti

Ne, mislim da Će biti samo najbitnije.i ja idem sad u Četvrtak al neĆu baŠ sve ovo nauČiti



Ne, mislim da će bit samo ono najbitnije, i ja izlazim sad u četvrtak na ispit i neću baš sve ovo naučiti. Određena pitanja se dosta puta ponavljaju::happy:
da i ja isto tak..više ni ne znam kaj sve naučit,a najgore mi je kronološki poredat sva djela i bla bla..pa to niko valjda ne uči hm..:mellow:
 

patkica

Znam ponešto o upravi. Umjerno aktivan član.
evo ja ću pokušat
snažan utjecaj na njegovu misao imalo je razdoblje nakon Peloponeskog rata između Atene i Sparte. Njegovo promišljanje politike bilo je pod utjecajem neposednog političkog konteksta atenskog polisa. Kada je nakon atenskog poraza uspostavljen aristokratski režim koji prikazuje kao bahat i stranački. Ponovno vraćanje demokracije Ateni - pogubno jer je donijelo suđenje i smaknuće Platonova učitelja Sokrata
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks