AdBlock Detected

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.

Politologija

katarina1507

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze li mi netko odgovoriti na ova pitanja
1.ekologija
2.dubinska ekologija
2.Njeno holističko gledište zastupa Lovelock koji prirodu smatra živom tvari koja razvija niz odnosa,a ne da se prirodu doživljava mrtvim i nepokretnim strojem

1. EKOLOGIZAM = postmaterijalistička ideologija kojoj nije toliko do stvaranja i raspodjele bogatstva koliko do kvalitete života- zapravo to je skup radikalnih pogleda na to kakav bi trebao biti odnos ljudskih bića prema njihovoj okolini
 

Nela

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ej ljudi malo sam čitala po starim postovima, al nisam sve.. pa me zanima.. odnosno nije mi jasno... ak prođemo na pismenom iz politologije - dal baš obavezno onda trebamo ić na usmeni ili to samo ako želimo veću ocjenu?.. i usmeni je obično utorkom - srijedom nakon pismenog koji je četvrtkom? ili..? ... i jel je stvarno dovoljno učit iz skripte?..
nakon pismenog ideš na usmeni.
ocjenu možeš prihvatiti samo preko kolokvija. toliko ja znam, ako je drugačije neka me netko ispravi.
većina ljudi uči iz skripte i prolazi.
na kraju svake cjeline u skripti imaš pitanja, njih ti je dovoljno naučiti jer se pitanja na ispitu stalno ponavljaju. imaš tu u našoj skriptarnici skupljeno u jedno ta pitanja i odgovore, to ti je dovoljno naučiti.
ja sam politologiju dala preko kolokvija. za drugi kolokvij sam učila samo ta pitanja i imala 27 bodova od 33 s tim da sam znala svako pitanje ali su odgovori bili dosta šturi.
ali svatko neka radi kako hoće, ja iznosim svoje iskustvo
 

maki

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Politički identitet se odnosi na kolektivne i subjektivne odnose ili veze pojedinaca s određenim kolektivom...npr.Ja sam Francuz,ja sam bijelac itd.
 

andrea

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
hm.. ucis za usmeni, ha?? :blushed:
pa uhavti se toga kak je identitet posvuda u poliickom svijetu odn.kak je vazan, kako u politickom tako i u svim drugim sferama zivota! naime, njime stjeces dojam,ubjektivnu sliku o sebi u odnosu na druge. Politicki identitet se odnosi na vezemene kao pripadnika jedne grupe, npr. Ja sam Hrvat! spomenes da je pol. identitet dosta analizirao A.Smith!! jos je bitno da pol. socijalizacija promice pol.identitet.. eto, tako sam ja to sebi prevela na svoj jezik :) pogledaj jos u knjizi na 84., 85. i 86 str. dosta je dobro objasnjeno!!
i... neme zanima zatvorenikova dilema... imam nesto s predavanja ali nema mi to bas puno smisla... hvala!!!
...i nadam se da ce pomoci.... have fun!!!!
 

tinaa

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
zatvorenikova dilema: pomocu nje se proucava kako pojedinci odlucuju uz nepotpune informacije,za primjer su dva osumljicenika za pljacku banke,policija raspolaze dokazima na temelju indicija da su obojica sudjelovali,kod njih nije naden alat za provalu,ali nema ni svjedoka,treba im priznanje jednog ili obojice osumljicenika,u policijskoj postaji ih razdvajaju i obojici nude istu nagodbu;priznaju li da je njihov partner pocinitelj nece ih progoniti a njihov sukrivac snosit ce svu krivnju,odbiju li na kraju bi mogli za sve biti sami okrivljeni,buduci da neznaju sto ce uciniti njihov partner,svaki mora sam odluciti kako ce postupiti,iz te zatvorenikove dileme se vidi kako ce koji pojedniac prosuditi,hoce li to biti racionalno!!!
to bi biulo sto ja znam o tome
 

maki

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
za sve one koga zanima,danas je pismeni bio prilično kagan,od eseja je bilo: civilna kultura,ekofeminizam,prirodno stanje.,postmaterijalističke vrijednosti,komunitarizam...

baš tako tina,kad je politologija zanimljiva:laughing::laughing:
 

maki

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Hyman,Birch,konsocijacijska demokracija,Grant-insajderske grupe,teorija švercanja,mediji,konzervatizam...
 

vani

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Evo još nekih današnjih pitanja: po čemu su poznati Lipset i Rokan, u koju grupu spada Amnesty international,tipovi izbornog sustava, tko je pisao o kulturnoj hegemoniji, dijela od Marxa, o čemu govori Duvergerov zakon, načelo nacionalizma,po čemu je poznat Berlin, postmaterijalističke vrijednosti, komunitarizam,razlike između talijanskog i njemačkog fašizma..
 

čečenija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
moze li mi netko objasniti tripartizam i minimalnu drz. po nozicku
bila bi mu jakoooo zahvalna:spin2::spin2:
3partizam-model uloge grupa,osobito je važnu ulogu imao u Britaniji u 1960-tih
i 1970-tih kada je postojao sustav tripartizma-između vlade, poslodavca i sindikata;odluke o politikama bile su rezultat savjetovanja i pregovora između te tri grupe

za ovo drugo ti neznam , pogledaj po prijašnjim postovima možda ima
 

katarina1507

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ljudi može li mi netko odgovoriti na neka pitanja ?
npr tipovi države?
Tko je pisao da radnička klasa manje sudjeluje u participaciji od srednje klase?
Hobbsova država?
1. tipovi drzave su ti valjda fasisticka, komunisticka... (nisam ziher)
2. Parry, Moyser i Day (1993.)
3. drzava kao ugovorom stvoreno udruzenje s apsolutnom vlasti suverena. Hobbes u djelu "Levijatan" pise da drzava mora imati ulogu zastitnika prirodnih prava gradjana, govori o prirodnom stanju gdje su svi ljudi jednaki s potpunom slobodom, no zbog nesigurnosti ljudi prelaze ugovorom u gradjansko stanje i rako prenose vlast na drzavu
 

MarinaV

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
i ja sam izvanredni student, razlika po B., ispite treba polagati po godinama, što znači prva, druga ...
Da li netko može napisati koje pitanje s roka 21.2. politologija, hvala
Moja grupa za razliku je bila:
1. nabroji izborne sustave
2. kojoj interesnoj grupi spada Udruga nepušenja
3. u kojoj teoriji se spominje "švercanje"
4. nabroji modele političkih stranaka
5. glavna načela poliarhije

6. o čemu je pisao Birc
7. kojem pravcu pripada J.Mitchell
8. na čemu se temelje interesne grupe (tako nekako ide pitanje)
9. tko je rekao da ono što stranka dobije u potpori i organizaciji često gubi u politikama ili programima
10. neoliberalisti za što su govorili da treba obratiti pažnju ( tako nekako)

11. biheviorizam
12. duveregeov zakon
13. objasni patrijarhiju.

ako netko ima drugu grupu za razliku molim da lijepo napišete!
 

Maryna

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Pismeni u četvrtak uopće nije bio težak, učila sam po skripti i ponavljala po pitanjima sa foruma i to je čist dovoljno... Profesor je legenda! Skoro pa i nije obraćao pozornost na nas, dok je onaj asistent oko sokolovo!!! Još usmeni i gotovo!!
sretno na usmenom!!:wink5:

evo još nekih pitanja iz naše grupe

glavna odlika konzervatizma
obilježja poliarhije
o čemu je pisao walzer
kojem pravcu pripada b. friedan
koje teorije zastupaju masovni mediji
o čemu je pisao birch
kojem pravu pripada minimalna država, tako nešto
primjeri konsocijacijske demokracije
kako je grant podijelio grupe
tripartizam (tko ima glavne uloge)

eseji:
civilna kultura
ekofeminizam
prirodna stanja
 

čečenija

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Može li mi netko reći od čega se točno ispit sastoji. Koliko je pitanja esejnog tipa, a koliko na zaokruživanje? Nose li pitanja esejnog tipa više bodova od pitanja na zaokruživanje?
makar ti odgovor na tvoje pitanje piše par stranica prije odgovorit ču ti

imaš 3 pitanja esejskog tipa - 5 bodova
6 pitanja na zaokruživanje- 1 bod
6 pitanja na nadopunjavanje- 2 boda

(3*5)+(6*1)+(6*2)=33
za prolaz treba imat 17 bodova
:laughing::laughing::laughing::laughing:
 

zizi

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
jel mi može netko objasnit razliku između Lockeove i Hobbesove teorije prirodnog prava?
hvala
 

reno

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Valjda misliš na prirodna stanja?
Hobbes-muškarci i žene imaju prirodno pravo na sve što mogu dobiti
Locke-svi ljudi u prirodnom stanju su jednako slobodni,racionalni,nezavisni..
 

khoda13

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
helou,ljudi, evo neka od pitanja s današnjeg usmenog;hohfieldova kopncepcija prava, socijalizam, liberalna demokracija, marksističke teorije države, teorija korisnosti, minimalna država, liberalni feminizam, negativna kampanja, pojam subkultura, slučaj rushdie, politička participacija,biheviorizam,uloga medija,prirodna prava.Sretno svima i držite se!!
 

Silver

Mladi član foruma kojeg zanima uprava
Ej ljudovi ja jučer dala politologiju -dobih 4.
pitanja - poliarhija,patrijarhat,Duvergerov zakon,komunitarizam,vrste izbornih sustava,novi liberalizam..

Sretno!
 
Na vrh

AdBlock Detected

We get it, advertisements are annoying!

Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks useful features of our website. For the best site experience please disable your AdBlocker.

I've Disabled AdBlock
No Thanks